JUHTKIRI: Haigla hurmavalt hubaseks

Hea haigla peab olema hubane. Kui inimene end hästi tunneb, suudab ta kiiremini paraneda ning ka arstid suudavad mõnusas ümbruses paremini ravida. Inimese toonuse tõstmisele on tema meeleolu ravimise ajal sama tähtis kui õnnestunud operatsioon.

Pilt: Scanpix

JUHTKIRI: Haigla hurmavalt hubaseks (1)

Ivo Karlep

Hea haigla peab olema hubane. Kui inimene end hästi tunneb, suudab ta kiiremini paraneda ning ka arstid suudavad mõnusas ümbruses paremini ravida. Inimese toonuse tõstmisele on tema meeleolu ravimise ajal sama tähtis kui õnnestunud operatsioon.

Et aga operatsioonid õnnestuks, on vaja head varustust. Meditsiin areneb sama pöörase kiirusega nagu kogu muu teadus ja veel eile fantaasiamaailma kuulunud asjad muutuvad peagi igapäevaseks ka ravi vallas.


Kuidas oleks, kui haiglasse minnes saate omaette palati ja voodi ei ole ainult tavaline lebamiskoht, vaid sisuliselt väike meditsiinilabor, mis annab arstile pidevalt ülevaate teie tervislikust seisust? Ja samas on 3D printer, mis teeb valmis just teile mõeldud ravimi. Varsti ei ole see enam ulme, vaid uue, kavandatava Tallinna haigla argipäev.


Juba kuue aasta pärast tahetakse käiku anda uus suur Tallinna haigla, mis on tegelikult terve meditsiinilinnak, kuid patsientidele ja töötajatele mõnusalt hubane. Haiglaruume projekteeriv arhitekt Agu Külm leiab, et inimene ei tohi suures majalabürindis ära eksida ega pead kaotada. "Kogu majas liikumine peab olema ka patsiendile arusaadav ja loogiline," mainib ta. Juba maja planeerimisel arvestatakse sellega, et eri protseduure tehakse kindlas järjekorras ning ka nende protseduuride ruumid võiksid asuda lähestikku õiges järjekorras.

Uude haiglasse on koondunud kõik raviks vajalik –  polikliinik, operatsioonisaalid, kiirgusravi, sünnitusosakond ja eriarstid. Samas saab teha uuringuid ja teada analüüside vastuseid. Kõik asub ühes kohas ja haiged ei pea mööda linna eriarstide vahet jooksma. Nii patsientidele kui ka arstidele tähendab see väiksemat vaeva ja ajakulu. Sealsamas saavad olema ka ruumid teaduse tegemiseks ning kaugemalt tulevatele haigetele ööbimiskohad.


Uus haigla tähendab ka, et enam ei sõltu ravi sellest, kas üks ainus ja õige spetsialist on parajasti valves või haiglas kohal. Seal on alati keegi, kes teab ja oskab pakkuda abi. Operatsioone aga saab hakata tegema ka arvutite abil juhitavate robotitega.


Pikad järjekorrad nii eriarsti juurde pääsemisel kui ka  haiglaravis on meie tänane reaalsus. Valitsus on asunud seda murettekitavat olukorda parandama ja suunanud järjest rohkem raha meditsiinile. Linna initsiatiiv uue nüüdisaegse haigla rajamisel peaks ka haiglakohtade puudust  mõne aasta pärast oluliselt leevendama. 5. juunil on avalik arutelu, kus iga huviline saab kaasa rääkida, et kavandatav uus Tallinna haigla oleks igas mõttes 21. sajandi raviasutuse vääriline.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...