JUHTKIRI: Ka vaesemad vajavad arsti

Tervishoid on kord juba selline valdkond, mis puudutab vähem või rohkem kõiki, nii et see ei jäta ka kedagi ükskõikseks. 

Pilt: Scanpix

JUHTKIRI: Ka vaesemad vajavad arsti

Oliver Õunmaa

Tervishoid on kord juba selline valdkond, mis puudutab vähem või rohkem kõiki, nii et see ei jäta ka kedagi ükskõikseks. 

Kaja Kallas, kes pürib Reformierakonna juhiks, suutis pälvida tähelepanu ettepanekuga kaaluda Eestis ravikindlustuse tellimist erafirmadelt. Paraku on nii, et Eesti-suguses väikeriigis oleksid selle idee teostumise üle õnnelikud vaid tugevad, terved ja rikkad, kes praegu sotsiaalmaksu makstes küsivad, et mille eest nad maksavad. Enam ei käsutaks ju nende ravikindlustusraha kasutamist haigekassa, vaid see raha läheks sinna, kuhu inimene õigeks peab. Ülejäänud rahvas aga ilmselt oigaks valudes, sest muudele kohustustele lisaks ei jaksaks keegi veel erakindlustusi nuumata.

Kui inimene teenib vähe palka, ei jõua ta ka oma taskust ravimise eest maksta. Küsimus on ka selles, miks hakata vahetama välja korralikku toimivat haigekassasüsteemi. Ega ümberistumine või süsteemi ümbertegemine meie tervishoiusüsteemi raha juurde too. Rahva tervis on meie suurim vara, seda ei tohi parseldada erafirmadele. Pigem peaks mõtlema, kuidas suudaks meie vananev rahvas olla tervem, tugevam ning kauem tööl käiv. Samuti peaks kaaluma, kuidas meil sünniks rohkem lapsi. Suurem rahvaarv tooks haigekassale nii mõnedki lisamiljonid. Ennetustöödki saab alati parandada.

Praegune süsteem ei välista maailma parima ravi andmist. Küllap pöörduvad ka välismaale läinud arstid tagasi kodumaale. Tallinn näiteks rajas arstide ja õdede maja, et elukoha leidmisega kimpus medtöötajad üle lahe ei putkaks. Valitsus seisab juba ravijärjekordade vähenemise eest. Jah, nutikust meil, eestlastel, probleemide lahendamiseks õnneks siiski veel jätkub.

Laadimine...Laadimine...