JUHTKIRI: Koputus uinuvale südametunnistusele

Igaüks on oma õnne sepp ja saatuse valaja, ütleb laulusalm. Koolitarkus üksinda aga ei tee meid nii targaks, et oskame valada head õnne. On vaja mõlemat, nii tarkust kui ka südametunnistust, et mitte eksida õigelt rajalt. 

Pilt: Scanpix

JUHTKIRI: Koputus uinuvale südametunnistusele

Ivo Karlep

Igaüks on oma õnne sepp ja saatuse valaja, ütleb laulusalm. Koolitarkus üksinda aga ei tee meid nii targaks, et oskame valada head õnne. On vaja mõlemat, nii tarkust kui ka südametunnistust, et mitte eksida õigelt rajalt. 

Me räägime aina, et Eesti koolid annavad lastele hästi tarkust, ja ilmselt nii ongi. Me räägime ka, et nii hästi pole siinkandis veel kunagi elatud. Ka selles pole põhjust kahelda. Ometi näeme, et inimesed pole õnnelikud, nad on rahulolematud ja virilad. Mis vea me oleme teinud?  Preester  ja ühtlasi katoliku kiriku kõige tähtsam mees Eestis Philippe Jourdan arvas, et põhjuseks on isekuse ja egoismi kasv, mis ei ole täheldatav ainult Eestis, vaid laiemalt. Sellest tuleneb kliimamuutuste eiramine, teiste rahvaste ja nende õiguste jalge alla tallamine ja vaesemate ning väetite üle irvitamine, selmet  neile kaasa tunda ning neid jõukohaselt aidata.

Kui hüppame korraks tagasi meie klassiku Tammsaare juurde, siis ütles temagi oma Mauruse kooli kaudu, et venelane armastab venelast, sakslane armastab sakslast, aga eestlane teist eestlast ei armasta. Nii et see on meil juba üks vana asi. Aga kui paljud kirjandusõpetajad tahavad seda tänapäeva konteksti seades mõtestada? Võib arvata, et kes ei armasta oma rahvast, see ei armasta ka oma peret. Rääkimata teistest inimestest.


Mõni saatuslik asi oma õnne viltuvalamise teel  võib alguse saada väga väikesest hoolimatusest ja südametunnistuse mahasalgamisest. Kirikuisa on üsna veendunud, et ka peretülisid saaksime lahendada, kui abikaasad rohkem teineteisega räägiksid. Selle asemel, et kohe lahutama tormata, võiks lihtsalt veidikeseks aja maha võtta, et siis, kui asjad selginevad, jälle koos alustada. Ennekõike on seda vaja lastele. Miks siis inimesed ei kuula üksteist? Üks suur põhjus ongi see südametunnistuse mahasalgamine. Kahjuks ei õpetata ka üheski meie koolis, kuidas mitte minna vastuollu oma sisemise häälega ja mida see endaga võib kaasa tuua. Lastele ei tehta selgeks, et tarkus ilma headuse ja teistest hoolimiseta võib muutuda kurjuseks ja hävingu külvajaks.


Septembris meid külastava paavst Franciscuse sõnum meile kõigile, mitte ainult katoliiklastele ja usklikele, on oma südametunnistuse üles leidmine, et maailma tarkus ja rikkus ei muutuks kurjuseks. Ja mis oleks veel paremaks koputuseks meie uinunud südametunnistuse uksele, kui mitte Cyrillus Kreegi seatud eesti vaimuliku rahvaviisi järgi tehtud laulu algusrida: mu süda, ärka üles!


Ja, ärka üles, et näha inimestes rohkem seda, mis meid ühendab, mitte neid väikseid asju, mis meid erinevaks teevad.

Laadimine...Laadimine...