JUHTKIRI: Leia põhjus rõõmustamiseks!

Virisemine ja kõige kohta halvasti ütlemine on otsekui eestlaste rahvussport, mis nagu aitaks keha ja vaimu turgutada. Tihti pole me rahul näiteks oma haridusega. Nüüd aga näitas PISA test, et meie õpilaste tulemused on Euroopa parimad.

Pilt: Scanpix/ Foto on illustreeriv

JUHTKIRI: Leia põhjus rõõmustamiseks!

Ivo Karlep

Virisemine ja kõige kohta halvasti ütlemine on otsekui eestlaste rahvussport, mis nagu aitaks keha ja vaimu turgutada. Tihti pole me rahul näiteks oma haridusega. Nüüd aga näitas PISA test, et meie õpilaste tulemused on Euroopa parimad.

Kui lugeda ajakirjandust, jääb Tallinnast mulje kui linnast, kus püütakse meelega teha kõike nii, et linlased end halvasti tunneksid. No võtame või Reidi tee. Kohe pärast avamist kostus hädakisa, et Pirita teel pole ummikud hommikul kadunud. Aga kas küsiti ka Pirita või Merivälja inimestelt, kes iga päev seal sõidavad, kuidas on keerata pärast Russalkat uuele Reidi teele ja leida endale uus liikumistee? Pealinn küsis ja sai teada, et sõiduaeg Pirita teel oli pea kaks korda lühenenud. Reidi tee vastu võidelnud puukallistajatelgi tasub niisiis rahul olla – autod sõidavad ühtlase kiirusega, mitte ei saasta ummikus tossates palju rohkem õhku.

Pidev virin käib kogu aeg ka Tallinna linna ühissõidukite kallal. Jällegi, kui uskuda neid tarku, kes lehes kirjutavad, siis ei tihkaks üldse bussi või trammi poole vaadata, need olla nii koledad, räpased ja puupüsti täis. Äsjane uuring aga väidab, et Tallinna külastavad välismaalased on siinse elukorralduse, eriti aga linnatranspordiga väga rahul. Tallinn on välismaalaste vaatevinklist Skandinaavia pealinnadest ülekaalukalt parim. Ta edestab Helsingit, Stockholmi, Kopenhaagenit ja ka Oslot linnana, kus välismaalastel on hea elada, töötada, lapsi kasvatada ja eluaset hankida. Raskeks peetakse vaid siinset külma kliimat. Huvitav,  miks võõrastele Tallinn sobib, aga meile endile mitte?

Niisiis võiks välismaalaste arvamust kuulda võttes rohkem elust rõõmu tunda ja teistele naeratada. Käes on advendiaeg, mil võiks lähedaste peale mõeldes õnnelikum olla. Vingumine ja pidev rahulolematus on vähemalt sama hull ja ohtlik viirus kui koolikiusamine.

Äsja külas käinud Soome sõbrad ei jõudnud ära kiita, mis on toimunud Balti jaama kandis, Telliskivi loomelinnakus ning muidugi mere ääres. Lennusadam ja uued majad Noblessneris annavad tunnistust, kui vägevalt on linna uuendamine ette võetud. Nüüd paistab lootusekiir ka Patarei merekindluse jaoks – selle äsja enda hoole alla saanud ärimees soovib sinna rajada korterid ja korraliku muuseumi. Soomlased kiitsid ka meie kultuurielu – iga päev toimub siin midagi huvitavat. Kaasa arvatud tasuta head kontserdid, mida Helsingis polevat.

Laadimine...Laadimine...