Juhtkiri: lõpp tänapäeva sunnismaisusele!

Kainelt raha lugevad tootmisfirmade juhid, keda erinevalt poliitikutest ei saa populismis süüdistada, on juba aastaid vedanud oma töölisi tasuta bussidega.

Pilt: Scanpix

Juhtkiri: lõpp tänapäeva sunnismaisusele!

Virkko Lepassalu

Kainelt raha lugevad tootmisfirmade juhid, keda erinevalt poliitikutest ei saa populismis süüdistada, on juba aastaid vedanud oma töölisi tasuta bussidega.

Firmaomanikud saavad suurepäraselt aru: kui maakonnaliinil maksab pilet näiteks 2,50 eurot, eelistab inimene kõikvõimalike toetuste abil pigem kodus istuda kui kulutada oma kesisest palgast sada eurot kuus vaid sõiduks punktist A punkti B.

Samas ei huvita mõnda suurpanka, kuidas maal elav pensionär aegunud pangakaardi asemel uue kätte saab. Selleks tuleb vanainimesel ikka linna pangakontorisse sõita. Mõistagi ei usaldata pangakaarti kellegi teise kätte ja postiga ei saa ka saata, sest internetti pensionäril pole. Nõnda ongi vanainimese päeva söögiraha bussi naftapaaki kadunud.

Seni on maakondade bussiliinidel valitsenud nokk-kinni-saba-lahti olukord. Kuna bussiliiklus on praegu vilets, on vähegi rohkem raha teeniv rahvas pagenud autodesse. See omakorda on seadnud küsimärgi alla nendegi viletsate liinide jätkumise.

Samas survestab vähenev reisijate hulk omakorda tõstma piletihinda. Järgmise aasta juulist, kui käivituvad tasuta maakonnaliinid, tekivad aga võimalused liine inimeste jaoks mugavamaks ja vajadusel tihedamaks muuta, sest bussiettevõtted pääsevad reisijate vähenemise ja ebarentaabluse painest. Tasub meenutada, et nn pilootprojekt Tallinnas tõi bussidesse-trammidesse üsna ruttu 10% rohkem reisijaid, rongidesse aga lausa neli korda rohkem. Maakondliku ühistranspordi reisijate hulk võib kasvada veelgi kiiremini, sest vahemaad on pikemad ning inimeste kulud kütusele suuremad.

Ilmselt on viimase 25 aastaga püütud kujundada maapiirkondade eestlasi ameeriklasteks stiilis, et sõida autoga või sure maha, sest ilma sa midagi vajalikku kätte ei saa. Arvestamata muidugi, et kütuseliiter maksab Ühendriikides poole vähem ja see on ühtlasi garantiiks, et sunnismaiseks seal siiski ei jääda. Sisuliselt on eelmised aastakümned loonud süsteemi, kus maarahvas on olnud suures osas kinnistatud maa külge ja paljudel puudub liikumisvabadus.

Enne keelas liikumise feodaal, nüüd rahakott. Sarnaselt sajanditetaguse ajaga on maarahval nüüdki olnud valida sunnismaisuse ja Tallinna pagemise vahel, sest linnaõhk on ju ikka vabaks teinud. Aga vabad inimesed võiksid siiski elada ka maal, mitte ainult Tallinnas.

Laadimine...Laadimine...