JUHTKIRI: Puhtus hoovi ja südamesse

Kevad on traditsiooniliselt koristusaeg. Meil on selleks muidugi ka klimaatilised põhjused. Kõik see mitme kuu jooksul lume ja jää all peitunud tolm ja praht pääseb nüüd valla ning kipub kevadel tugevama tuuleiili korral suid ja silmi täitma.

Pilt: Scanpix/ Illustreeriv pilt

JUHTKIRI: Puhtus hoovi ja südamesse

Meelis Piller

Kevad on traditsiooniliselt koristusaeg. Meil on selleks muidugi ka klimaatilised põhjused. Kõik see mitme kuu jooksul lume ja jää all peitunud tolm ja praht pääseb nüüd valla ning kipub kevadel tugevama tuuleiili korral suid ja silmi täitma.

Ja nii algavad kevadkoristustalgud. Korteriühistud, aedlinnade elanikud, linnaosavalitsused, erialaliidud, eri ametkonnad – kõik kutsuvad oma kaaslasi ja kompanjone üles osalema kevadisel suurpuhastusel, et meid ümbritsev keskkond saaks kenasti korda ning viimasedki talve jäljed kaotatud.

Tallinn on juba 28 aastat järjest kuulutanud aprilli heakorra-kuuks. Üle linna toimuvad temaatilised üritused, meremuuseumis saab näha koguni näitust merest leitud prahist.


Kunstnikud on tegelikult juba ammu leidnud prahi kui nö uudse  materjali, millest taieseid valmistada. Rämpsust on võimalik teha sisuliselt kõike – alates kunstilisel eesmärgil loodud skulptuuridest kuni täiesti praktilise ja kasutuskõlbliku mööblini. Kõik ikka selleks, et näidata, kui palju tarvilikku me tegelikult ära viskame ja niiviisi oma ümbrust reostame.


Sel aastal on eriti ulatuslikult ette võetud randade koristamine. Tallinna, Helsingi ja Turu linnapea allkirjastasid üleskutse kõigile Läänemere ääres asuvatele omavalitsustele ühineda 4. mail suurte rannatalgutega.


Puhastamist ei vaja aga mitte ainult hoovid, tänavad ja mererannad. Turgutust ja puhastust vajab ka võitlusest talvega kurnatud inimorganism. Et mitte kevadel vohavatele kahtlastele viirustele jalgu jääda, peaks toidulauale kindlasti lisanduma tervislikud ja vitamiinirikkad kevadannid – näiteks spargel, karulauk ja eri idud. Tõsi, gripi- ja puugivaktsiine murutoit kahjuks ei asenda.


Puhastustööd olgu juba põhjalikud. Kui tänavad ja organism puhas, peaks ka vaimlise puhastustöö peale mõtlema. Ma ei pea silmas kuhugi kirikusse pattu kahetsema minemist, vaid pigem kunstinäituse külastamist. Näiteks hiljuti avati Kumus kuulsa vene avangardisti, Läti päritolu Gustav Klucise taieste näitus, mis vääriks kindlasti vaatamist.


Ja kui kõik need asjad on tehtud, siis ehk on aeg nii kaugel, et selgub, mis saab meie valitsusest ja kas ka nemad Toompea lossi seinte vahel koristustööd ette võtavad. Mis saab näiteks II pensionisambast, kas see on oma aja ära elanud ja vajaks heitmist ajaloo prügikasti või piisab lihtsalt kergest näokohendusest? Ja kas pühitakse põhiseadusest välja punkt, et presidendi valib riigikogu? Igatahes on tunda, et kevadised tuuled puhuvad ka riigikoridorides ning endisaegsest seisakust ja peenhäälestusest ei saa enam ammu juttugi olla.

Laadimine...Laadimine...