Juhtkiri: roheline jõud

Otsus kaasata rohelised Tallinna linnavalitsemisse on ajanud kadedusest roheliseks osa konkurenterakondi, kuid linnaelanikud tervitavad seda otsust kindlasti kahel käel.

Pilt: Svetlana Aleksejeva

Juhtkiri: roheline jõud

Maarja-Liis Arujärv

Otsus kaasata rohelised Tallinna linnavalitsemisse on ajanud kadedusest roheliseks osa konkurenterakondi, kuid linnaelanikud tervitavad seda otsust kindlasti kahel käel.

Rohelised teemad on nüüd Tallinnas topelt tugevalt esindatud, sest mõlema koalitsioonierakonna maailmavaade on nii roheline kui ka sotsiaalne. Tallinna linnapeaks saava Taavi Aasa sõnul ühendab mõlemat erakonda hooliv maailmavaade. Roheliste erakonna esimehe ja Tallinna tulevase abilinnapea Züleyxa Izmailova varasemad ülesastumised näivad seda praegu kinnitavat. Näiteks aasta tagasi ajakirjale Anne ja Stiil antud intervjuus lausus erakonna juht: "...kunstlikult tekitatud sotsiaalne ebavõrdsus jätab suure osa ühiskonnast loodavatest hüvedest ilma. Elame 21. sajandil, mil ei tohiks enam olla puudust toidust ega riietest, vastupidi, meil on neid tegelikult üle."

Roheliste erakonna juht muretses ja tundis häbi, et meie väikeses riigis on veel ikka nii palju vaesust, ja see vaatenurk tõestab, et rohelised ei keskendu õnneks vaid keskkonnaküsimustele. Nüüd liigub ka riik ju uue maksusüsteemiga ebavõrdsuse vähendamise kursil.

Tallinna juhtide samm kaasata rohelised linna juhtimisse on veidi sarnane Oslo linnale, mis sai tänavu tasavägises heitluses 2019. aasta Roheliseks pealinnaks. Oslo linna juhterakond kaasas samuti linna juhtimisse nende rohelise liikumise esiaktivisti, kes nüüd saab tänavapoliitika asemel võtta otsese vastutuse linnas toimuva eest. Kui oled oma ideedega laua taga, siis pead vaatama kõikidele faktidele otsa ning tegema kaalutletud otsuseid.

Rohelised teemad on keerukamad, kui pealtnäha tundub. Linna ei saa muuta maaks, kuid lõppkokkuvõttes sõltub nii enamiku Eesti kui ka kogu planeedi inimeste elukvaliteet sellest, kui rohelised ja elamisväärsed on linnad. Linnastumine aga jätkub, sest linnad on innovatsioonikeskused ja majandusmootorid, seal on inimeste juurdepääs meditsiini- ja haridusteenustele ning kultuurielamustele parem.

Tallinnas on juba aasta tagasi käima lükatud linnaaianduse projekt, nn roheline laine ehk ühistranspordi eelistamine liikluses, bussirajad ja jalakäijate alad aina laienevad, ka rattastrateegia on koostamisel. Sündinud koalitsioonilepe lubab teha Tallinna ka pestitsiidivabaks linnaks ning pingutada selle nimel, et meie merevee kvaliteet oleks veel parem.

Roheliste esindajal on võimalik kõigi juba varem ette võetud ja ka uute roheliste algatuste elluviimise juhtimise juures olla ja nende õitsengu eest ka täiel rinnal vastutada. Keskerakonnale annab koostöö rohelistega võimaluse näidata, et ollakse suuremeelsed ja kompromissivõimelised võitjad.

Laadimine...Laadimine...