Juhtkiri: uus kurss

Valitsus kiitis heaks mitmed olulised maksumuudatused, mis paljude arvates raputavad senist Eesti maksupoliitikat kardinaalselt.

Pilt: Scanpix

Juhtkiri: uus kurss

Maarja-Liis Arujärv

Valitsus kiitis heaks mitmed olulised maksumuudatused, mis paljude arvates raputavad senist Eesti maksupoliitikat kardinaalselt.

Kriitikud hädaldavad, aga esimest korda üle pika aja on maksupoliitikat püütud senisest rohkem rakendada sotsiaalsete eesmärkide teenistusse, ning see omakorda aitab majandusel kosuda. Näiteks tööjõumaksude langetamise eesmärgil on järgmisest aastast töötavate inimeste maksuvaba tulu 500 eurot. Eelmise valitsuse puhul, kes tõstnuks seda summat umbes kümne euro kaupa, oleks sellise tasemeni jõudmiseks kulunud pea 30 aastat!

Ka kolumnist Ahto Lobjakas on juba jõudnud Ratase valitsust tunnustada, et tegeletakse kolmveerandi Eesti elanike ehk vaesema osa olukorra parandamisega.

Teiseks on kehtestamisel meetmed, mis aitavad vähendada võimalikke inimkahjusid. Magusamaks teadvustab meile seda, kui palju panevad tootjad toodetesse suhkrut, mis hävitab meie tervist. Loodetavasti väheneb lõpuks toodetes suhkrukogus. Ka roolijoodikute karmim karistamine või kas või seksuaalse ahistamise eest karistuste sisseseadmine peaks takistama teiste inimeste suhtes kurjade tegude kordasaatmist.

Lisaks anti roheline tuli sisuliselt pankade suuremale maksustamisele – maksuamet saab võimaluse maksustada tulumaksuga aktsionärile, osanikule või liikmele antud laenu, mis peaks takistama seda, et firmad veavad laenu nime all riigist maksuvabalt kasumit välja.

Tööinimeste maksukoormuse kergendamine ühelt poolt ja kapitali vähegi suurem maksustamine ja teiselt poolt tähistab uut kurssi, kus õiglusejumalanna kaale hakatakse taas rohkem tasakaalu sättima.

Me maksustame riikidest pea kõige vähem kapitali, oleme euroliidus viimasel kohal nii kapitali, ettevõtluse tulude kui ka kapitali varu ehk rikkuse maksustamisel. Mida rohkem omab üks ühiskondlik grupp majanduslikku mõjujõudu ilma majandusliku vastutuseta, seda suurem on oht võimu kuritarvitada. Ahnusel pole teatavasti piire.

Seega tuleb veidigi õiglasema maksustamise kurssi ainult tervitada ning loodame, et need on alles esimesed sammud tasakaalus ühiskonna ehitamiseks. Palju ettevõtjad soovitavad tulevikus kehtestada ka traditsioonilise ettevõtte tulumaksu.

Lisaks on mitmes ühiskonna võtmevaldkonnas, näiteks nagu haridus, tulekul palgatõusud, mis peaksid samuti paljude inimeste elujärge parandama ja andma lootust tulevikuks.

Maksupoliitika eesmärk pole mõjukate huvigruppide mugavus, vaid õiglus. Maksupoliitika peab aitama inimestel paremini eluga toime tulla ning peab panema suurema tuluga inimesed ühiskonna ees ka rohkem vastutama.

Laadimine...Laadimine...