Jüri Ennet: Savisaare aastaid kestnud psühhotrauma kujutab reaalset ohtu tema elule

Psühhoteraapiline palsam aastaid aina kasvava negatiivse surve alla elanud Edgar Savisaarele oleks isikliku mandaadi saamine ja osalemine valimistel Lasnamäel.

Pilt: Scanpix

Jüri Ennet: Savisaare aastaid kestnud psühhotrauma kujutab reaalset ohtu tema elule (13)

Jüri Ennet, psühhiaater

Psühhoteraapiline palsam aastaid aina kasvava negatiivse surve alla elanud Edgar Savisaarele oleks isikliku mandaadi saamine ja osalemine valimistel Lasnamäel.

Edgar Savisaar on meie riigi ja rahva ja Tallinna arenguks väga palju korda saatnud. Seda on ta teinud koos oma kaasteelistega, koos rahvaga. Hinnakem ja märgistagem tema loomingut siis juba täna, mitte alles pärast Linnutee radadele minekut.

Savisaar põeb psühhotraumat linnapea ametist kõrvaldamise pärast 2015. aasta sügisel. Kui temalt võeti võimalus end igapäevaselt tipp-poliitikas realiseerida, eskaleerusid lisaks psühhotraumale ka kehalised vaegused.

Nagu päti kurikalöök

Palgaprobleemidega seotud stressi on kogenud ja kogeb julgelt kolmandik elanikkonnast, teema puudutab ka miljonäre või inimesi, kes on eelnevalt väga hästi toime tulnud. Savisaar ei ole nüüd enam ametipalka saanud ning on vajanud erakonna abi. Ka abipalumine või üldse enda abituse tunnetamine on seni toime tulnud jõulisele isiksusele, kelle jaoks oli töötasu osa tema avalikust tunnustamisest, väga traumeeriv.

Rahaline kindlustunne on eriti oluline vanemas eas inimestele. Kogutud säästude kaotamine võib põhjustada mitte ainult moraalse kollapsi, ühiskonnas pettumise, vaid ka stenokardia või siis isegi infarkti.

Savisaare köögikapist võeti raha ära viisil, nagu oleks see mõne paha tegelase käest saadud. Samas mõnele teisele endisele suurtegelasele on liigsed kulutused tasa arveldatud ja ta on n-ö puhas poiss edasi.

Tegelikult on Savisaar seda psühhotraumat talunud juba paarkümmend aastat. Seda on tekitanud pidev valmisolek halvaks meediakajastuseks, kontekstist välja rebitud kommentaaride avaldamine, avalik demoniseerimine jne. Savisaar on ju aastaid olnud meedias enim mainitud omavalitsustegelane, kahjuks on enamik neist mainimistest olnud negatiivsed.

Kui meest jälgitakse ja kontrollitakse 24/7 viimased kümmekond aastat, siis ainult enesehävitaja võiks selles situatsioonis mõnda pahategu mõtelda, veelgi enam seda kavandada. Kohtuprotsess pole veel sisuliselt alanud, kuid kallutatud meedia on Savisaare juba kõigis surmapattudes süüdi tunnistanud. Kas keegi neist ajakirjanikest, meediategelastest aga mõtleb ka sellele, kui otsus tuleb hoopis teine ja Savisaar tunnistatakse süütuks? Inimese psüühikale on aga korvamatu kahju juba sündinud.

Paljud omad on Savisaare reetnud ja teiste erakondade lipu alla läinud. Savisaar koolitas, kasvatas, suunas ja toetas parteikaaslasi, aga sellele järgnes oidipuslik isatapp. Erakonnast lahkunud kolleegid ja talle selja pööranud "sõbrad" on olnud ehk suurim psühhotrauma kogenud poliitikule ja mentorile.

Paha tuleks heastada

Lisaks Savisaarele endale on solvatud tema vanemaid ja eeldatavat rahvust. Nii toimetavad vaid ülimalt madala intellektiga tegelased, aga ikkagi on see sama valus, nagu päti kurikalöök. Keegi meist ei saa valida oma vanemaid ega rahvust. Õiged mehed austavad oma vanemaid.

Psühhotrauma võib lõppeda isegi enneaegse surmaga. Selleks, et kõige hullemat ära hoida, tuleks asuda temaga seotud sotsiaalseid probleeme analüüsima ja lahendama. Tegurid, mis on traumaga kahjustatud, ja nende tagajärjed tuleb kõrvaldada ning heastada see, mis talle oluline.

Minu kui hingearsti soovitused oleksid, et Savisaarele peaks koos Poskaga panema nimelise pingi 20. augusti väljakule. Mõlemad on riigimehed, linnapead ja suurmehed. Volikogu otsus selle kohta on ju olemas. Kuna Tallinnasse tekib pidevalt uusi tänavaid, võiks mõnele neist anda Savisaare nime.

Psühhoteraapiline palsam oleks Savisaarele ka osalemine Lasnamäe valimisringkonnas – see oleks hea nii Savisaarele kui ka tema valijatele. Savisaar ise ju ukselt uksele käima ei pea, ta on seda tööd juba aastaid tagasi teinud. Isikliku mandaadi saamine oleks parim teraapia tema hingele ja kehale, tema valijatele ja linnarahvale.

Heasoovlik suhtumine ja suhtlemine on oluline, et meil kõigil hästi läheks. See on psühhoteraapia nurgakivi.

Savisaare kohtuasi on käimas, on fakte, on meediatolmu, on kuritahtlikkust, on heasoovlikkust. Kohus kaalub poolt- ja vastuargumente, kohus teeb Õige otsuse.

Oluline on, et ka Õiglus sellega haakuks – need on ju olemuselt kaksikvennad.

13 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...