JÜRI ENNET: Šokirelvaga rahustamise asemel peaks ebastabiilset inimest ravima

Eesti rahva tervis vajab parandamist, kuritegelik käitumine aga rohkelt ennetustööd.

Pilt: Scanpix

JÜRI ENNET: Šokirelvaga rahustamise asemel peaks ebastabiilset inimest ravima

Jüri Ennet

Eesti rahva tervis vajab parandamist, kuritegelik käitumine aga rohkelt ennetustööd.

Meedia saadab elanikele rõõmusõnumeid, et politsei saab juba alates augustist kasutusele võtta elektrišokirelva, millega elimineeritakse nii suuremate kui ka väiksemate gabariitidega ning ohtliku käitumisega rahutu kodanik. Nii olekski riigis kord justkui tagatud. Väljaõppega saadakse juba täna-homme ühele poole, informeerib meedia.


Taserit kasutatakse mitmetes riikides juba aastaid ning "statistika"  järgi on sel puhul tervisele ohtlikke ja kahjulikke kõrvaltoimeid minimaalselt. Aga statistika on ikkagi "statistika" ning välismaal ei ole ju politseinik tekkinud vigastustes süüdi.


Kui politsei enne taseri kasutamist kodanikku meditsiiniliselt ei uuri, olles intruktsioonipõhiselt kindel, et taserdamine ei kahjusta tema vaimset ja kehalist tervist, siis võiks ju nende abi kasutada ka psühhiaatriakliinikus ja psühhiaatri, psühholoogi, terapeudi ning neuroloogi uuringut nagu polekski eelnevalt vaja. Elekterimpulssravi kasutamisele aga eelneb patsiendi põhjalik psühhiaatriline, psühholoogiline, terapeutiline ning neuroloogiline uuring psühhiaatriahaiglas; impulsi ajal on patsient rohtude mõju all, et välistada ebameeldivaid vaimseid ning kehalisi kõrvaltoimeid, tekib lühiaegne teadvusetus ja ka lihaskrambid on ravimiga välistatud.


Eesti rahva tervis vajab parandamist, kuritegelik käitumine aga rohkelt ennetavat tööd alkoholi, narkomaania, noorte ja täiskasvanute kehalise passiivsuse ning istuva eluviisi, ülekaalulisuse, ebatervisliku toidu, perevägivalla jne pärast. Siin on ennetava töö prioriteet.


Kui ma olen psüühiliselt ebastabiilne või süüdimatusseisundis, miks pean ma siis taserit saama? Soovin, et psühhiaater, psühholoog, terapeut ning neuroloog mind aitaksid ja eriarsti juurde saamine enne taseri-praktikat võimalik oleks. Muidu soovin politseinikele jõudu nende raskes ning vajalikus töös, ka tööle väärilist palka!

Laadimine...Laadimine...