Kerkiv kinnisvarahind mõjutab eriti valusalt noori peresid

Inimesed kolivad Kristiinesse, sest neile meeldib linnaosa hea asukoht ning et seal on palju rohelust ja linde.

Pilt: Scanpix

Kerkiv kinnisvarahind mõjutab eriti valusalt noori peresid

Jaanus Riibe

Inimesed kolivad Kristiinesse, sest neile meeldib linnaosa hea asukoht ning et seal on palju rohelust ja linde.

Kristiine on üks linna kõige tihedama asustusega linnaosa, kus elanikkonna tihedus on umbes 3800 inimest km2 kohta. Tallinna elanike registri andmetel elas Kristiine linnaosas 2018. aasta 1. mai seisuga 33 390 inimest. Kui võrrelda seda arvu kümne aasta taguste andmetega, siis on elanike arv vahepeal kasvanud umbes 4000 võrra.


Põhjuseid, miks valida Kristiine oma elukohaks, võib olla palju. Loomulikult sõltuvad need individuaalsetest eelistustest, soovidest ja võimalustest. Ilmselgelt on üks kõige tähtsamatest argumentidest asukoht, kuna Kristiinel on piir Kesklinna linnaosaga ja kesklinna on vaid umbes kaks  kilomeetrit. Sama lähedal on ka kõik teised linnaosad, näiteks Mustamäe oma tehnikaülikooli linnakuga.


Teiseks on Kristiine üks Tallinna kõige rohelisematest linnaosadest. Linnaosa tunnuslause kõneleb ise enda eest: "Aed linna südames". Haljasalasid on siin 54 hektarit. Kristiines asub neli  looduskaitsealust objekti ja kuus parki. Üks neist on Tallinna elanike seas hästi tuntud ‒ Löwenruh' park. Linnaosa iseloomustavad liigirikkus, lilled, puud, põõsad ja palju linde.


Kõik käe-jala juures


Kolmas põhjus, miks paljud valivad Kristiine, on pidevalt arenev infrastruktuur ja mugav logistika. Koolid, lasteaiad, pargid, spordikeskused, laste mänguväljakud, kaubanduskeskused, ühistransport, mis ühendab Kristiinet kesklinnaga, ja võimalus mitmekülgselt oma vaba aega veeta – kõik asub  siinsamas käeulatuses.


Kümne aasta jooksul on muutunud paljugi, alustades ostjate suhtumisest eluasemesse ja lõpetades uue kinnisvara taskukohasusega.


Esimese muutuse kohta võib öelda, et inimesed on hakanud oma kodu omandamisse ratsionaalsemalt suhtuma. Enam ei ole peamine kinnisvara ruutmeetrite arv, rohkem pakub huvi valitud elamispinna praktilisus, teenuste ja asutuste, terviseradade jm puhkealade lähedus. Inimesed on valikut tehes optimistlikud ja valivad eluaseme tulevikule mõeldes.


2016. aasta aprillist menetleb linn ehitusprojekte ehitisregistri kaudu. Aastatega on projektide kvaliteet märgatavalt tõusnud ja spetsialistide töö muutunud kvaliteetsemaks ja tõhusamaks. Linnaosa kinnisvarahind on tõusnud – seda saab käsitleda nii hea kui ka halva signaalina. 2017. aastaga võrreldes kasvas tehingute arv Kristiines esimeses kvartalis 83 võrra, tehingute üldarv oli 231, mediaanhind tõusis möödunud aasta sama perioodiga võrreldes 15,4%. Maa-ameti andmetel oli ruutmeetri keskmine hind linnaosas 2200 eurot, kümme aastat tagasi oli ruutmeetri hind 1960 eurot.


Uusi kortereid tuleb juurde


Ühelt poolt on hea, et uute korterite järele on endiselt nõudlus, seega ka uusarendusprojektid jätkuvad ja mitmed tühjad kohad või kolehooned saavad korda. Teisalt on tekkinud olukord, kus üha kerkiv kinnisvarahind mõjutab eriti valusalt noori peresid.
See omakorda tingib olukorra, mis sunnib Kristiinesse kolivaid inimesi kaaluma oma kodu soetamise asemel hoopis üürimise varianti, samal ajal üürituru kvaliteet ja hind kõikuvad. Kõrge kinnisvarahind vähendab juba aastaid siin elavate inimeste linnaosa sisest liikumist ja ümberkolimist, kahandab noorte ja alustavate perekondade võimalusi uue elamispinna soetamiseks.


Kokkuvõttes näeme lähiaastatel nii uute elamute kui ka äripindade lisandumist linnaosasse. Märgid näitavad, et Kristiine on jätkuvalt hinnatud piirkond, sõltumata kinnisvarahindade kiirest tõusust. Siia kolivad elama inimesed ja ettevõtted, kes hindavad head logistikat, rohelust, kesklinna lähedust ja pidevalt arenevat infrastruktuuri.

Laadimine...Laadimine...