Linnaametnikud Savisaare protsessil: meid pole linnapea survestanud

Tänasel Savisaare protsessi õhtupoolses osas andsid tunnistusi mitmed linnaametnikud, kes väitsid, et neid pole keegi survestanud langetama otsuseid linnapea Savisaare hea tuttava Alexander Kofkini eelistamiseks.

Pilt: Scanpix

Linnaametnikud Savisaare protsessil: meid pole linnapea survestanud

Virkko Lepassalu

Tänasel Savisaare protsessi õhtupoolses osas andsid tunnistusi mitmed linnaametnikud, kes väitsid, et neid pole keegi survestanud langetama otsuseid linnapea Savisaare hea tuttava Alexander Kofkini eelistamiseks.

Survestamist polnud nende väitel ei Raekoja kohviku rendilepingu pikendamisel ega ka rahvusvahelise linnade liidu INTA kongressi korraldamisel Kofkiniga seotud Meritoni hotellis.

Tunnistuse andis täna näiteks kesklinna vanema asetäitja Jüri Lump. Tema tunnistus piirdus teada-tuntud tõsiasjade, mida eelmised tunnistajad olid rääkinud, üle kordamisega. Otsustuskorras lepingu pikendamist võib kasutada juhul, kui äriühing on linna pikaajaline ja korrektne lepingupartner, selgitas linnaametnik Kofkini ettevõttega rendilepingu pikendamise tagamaid aadressil Raekoja plats 10. Rendilepingu pikendamine oli tema arvates seega igati õiguspärane. Tema sõnul tehti kõnealuse pinna kohta äriline analüüs. 10 aastase tähtajaga lepingu sõlmimine oli tema väitel seotud investeeringute tegemisega renditavasse pinda.

Kesklinna valitsuse hinnangul oli tegemist pigem kõrge, mitte madala üürihinnaga, väitis Lump. Üks kahest kinnisvaraeksperdist andis hinnanguks kõrgema üürihinna ja üürile andmine käis kõrgema hinna järgi, selgitas linnaametnik. "Korrektse suhte puhul püüab linn säilitada koostööd rentnikuga," ütles ta veel. "Linnavara kasutamise kord näeb sellise võimaluse ette." Lump lisas, et Tallinna linn ei ole riskeerinud selle nimel, et suuremat hinda saada, minna välja tundmatute ettevõtetega. Lumpi sõnul on linn alati eelistanud kindla peale koostööd, seepärast soovitigi rentnikuks taas Estkompeximi.

Järgmisena astus tunnistajapinki Tallinna linnakantseleis välissuhete juhataja Heili Luik, kes rääkis kohtule linnade organisatsiooni INTA kongressist. Ta märkis, et ürituse korraldamisega oli kiire, sest esialgne korraldaja langes ära, Tallinn võttis seepeale teatepulga üle ning oletati umbes 300 osalise saabumist. Üritus eelarve oli 85 000 eurot, osa rahast tasus INTA. Luige kolleeg Joonatan Heinap võttis kongressi korralduse hinnapakkumised suurematest hotellidest, lõpuks jäid sõelale Viru ja Meriton. Tasub mainida, et INTA kongressi korraldamise õiguse saamine oli Tallinna jaoks rahvusvahelise tähtsusega või tähendusega sündmus.

"Külastasime mõlemat hotelli enne lõpliku otsuse langetamist oma korraldusmeeskonnaga," rääkis Luik. "Meie arvamuse kohaselt selgus, et Meriton sobiks Virust rohkem. See otsus oli meil suhteliselt ühine." Visuaalne mulje ja personali suhtlus kallutas Luige sõnul otsuse Meritoni kasuks. Hinnavahe rääkis samuti pigem Meritoni kasuks, mainis Luik. "Selle ürituse suhtes oli see sobivaim hotell," märkis ta.

Prokurör juhtis tähelepanu, et eeluurimisel antud ütlustes oli Luik rääkinud enda sisemisest eetilisest konfliktist. "Me kõik teadsime Kofkini ja linnapea suhetest, aga kuna sisulisi põhjuseid keelduda ei olnud, siis tehti üritus Meritonis," selgitas Luik prokurörile seda ütlust kommenteerides. "See oli minu subjektiivne arvamus," lisas Luik. Tema sõnul ei ole teda keegi survestanud Meritoni valima. Ka arvas sisuliselt kogu korraldusmeeskond, et Meriton on parem. Luige sõnul nägi Meriton välja värskem, seal oli rohkem valgust, ka toimusid Virus samal ajal teised konverentsid, mis oleksid seganud. "Kui oleks Viru jätnud parema mulje, oleksin teinud ettepaneku konverents seal korraldada," märkis Luik kaitsja Oliver Nääsi küsimusele vastates.

Luige sõnul pole linnapea kunagi ühegi ürituse puhul selle korraldamiskoha valikusse sekkunud.

Istung jätkub homme taas tunnistajate küsitlemisega.

Laadimine...Laadimine...