Linnar Priimägi: demograafiline lahendus

"Corona-viiruse laine kuulutati pandeemiaks. See tähendab meie keeli ülemaailmset taudi. Ehkki nakatunute ja surnute hulk ei küüni kunagise Hispaania ega isegi mitte Hongkongi gripi ohvrite tasemele, ületab paanika suurus omaaegsed mitmekordselt. Inimesed lähevad arust ära," kirjutab arvamusloos Linnar Priimägi. 

Linnar Priimägi: demograafiline lahendus (6)

Linnar Priimägi

"Corona-viiruse laine kuulutati pandeemiaks. See tähendab meie keeli ülemaailmset taudi. Ehkki nakatunute ja surnute hulk ei küüni kunagise Hispaania ega isegi mitte Hongkongi gripi ohvrite tasemele, ületab paanika suurus omaaegsed mitmekordselt. Inimesed lähevad arust ära," kirjutab arvamusloos Linnar Priimägi. 

Corona-viiruse laine kuulutati pandeemiaks. See tähendab meie keeli ülemaailmset taudi. Ehkki nakatunute ja surnute hulk ei küüni kunagise Hispaania ega isegi mitte Hongkongi gripi ohvrite tasemele, ületab paanika suurus omaaegsed mitmekordselt. Inimesed lähevad arust ära. Austraalias kaklevad mutid supermarketis WC-paberi rulli pärast. Milleks? Varsti ähvardava toidupuuduse korral ei lähe neil seda ju enam tarvis! "Maailm on liigestest lahti," diagnoosiks Hamlet.

Et viirus pärineb Hiinas toiduks tarvitatud vöötloomast, tundub naeruväärne. Suurel asjal peab olema suur põhjus. Ja seda ei tuleks otsida mitte looma-, vaid taevariigist.

Maailm on ülerahvastatud. Eestis teadvustas seda tõde prohvetlikult Jaan Tooming: "Ilmamaa on andnud välja Uku Masingu artiklite kogu pealkirjaga "Meil on lootust". Nüüd on aga käes aeg, mil pole enam mingit lootust. Maailm on juba pikemat aega ökoloogilises kriisis ja katastroof on kohe-kohe tulemas, üleüldine katastroof. Kui meie siin provintsis seda ei tunne veel, siis tuleb ka siin aeg lõpuks, kus valitseb kaos ja täielik allakäik. Inimkond on omadega pees ja ei ole enam pääsu. Päästaks ainult ime, kui tuleksid tulnukad ja poole inimkonnast maha tapaksid ja süstiksid ülejäänutesse mingit ainet verre, mis muudaks meie rassi mõistlikuks. Kuid seda on lootusetu loota. Ehk kunagi asendatakse kogu inimkond uue tõuga, uuega, milles meist enam haisugi järel ei ole." Jaan Tooming kirjutas seda aasta tagasi, maikuus. Nüüd viibime just säärases lootusetuse olukorras.

Globaliseerunud maailmas ei saa end pandeemia eest luku taha panna, piiride kinnipanek ei aita. Taud detsimeerib kogu planeedi elanikkonda. Euroopa Komisjoni president tunnistas, et haiguse levikut ei saa enam peatada, ainult aeglustada. Briti peaminister hoiatas, et väga paljud perekonnad kaotavad oma liikmeid enneaegu. Saksamaa kantsler tegi ilmselt talle antud arvutuste põhjal teatavaks, et nakatub "tohutu hulk" inimesi, ja soovitas omavahelisest suhtlusest (Sozialkontakte) loobuda. Ühiskondlikud institutsioonid lõpetavad tegevuse. Tsivilisatsioon ütleb üles, kultuur kaotab mõtet. Tore väljavaade!

Totaalselt suletud Itaalias jäeti lahti ainult apteegid ja toidupoed, aga needki tühjenevad. Üks vanamees pidi kaamera ees nentima, et nii hullu pilti ei pakkunud isegi Teise maailmasõja algus. ─ Oodaku pisut, kuni ta saab Suure Võidu 75. aastapäeva aegu kogeda Leningradi blokaadi tunnet!

Itaalias, traditsioonilises katkupesas (Boccaccio "Dekameron"!), surrakse juba massiliselt. Keskealine mees läkitas telefoniklipina taevaruumi appikarje, et surnud õde lebab juba teist päeva tema voodis, aga mitte keegi ei tule appi, isegi preester ei pääse ligi palvet peale lugema ─ mida laibaga peale hakata? Danse macabre!

Kõige valusamalt annab ennast tunda Euroopa kollaps (USA haiguste kontrolli ja ennetuskeskuse CDC direktor dr Robert Redfield nimetas Euroopat kui nüüd peamist nakkuskollet "uueks Hiinaks"). Et viirus tapab eeskätt vanu, siis kannatab Vana Maailm kõige rohkem. Euroopast räägitakse kujundlikultki kui "vanast naisest" (meil viimati Ants Laaneots). Tõsi, siin elab koormavalt palju pensionäre (ja naised elavad kauem). Vanad surevad jalust ära, noored jäävad ja võtavad ohjad üle. Ent mis nendestki saab, kui nad haiguse hirmus ei julge enam kätelda ega kallistada, suudelda ega seksida? Siis surevad nemadki välja ühe põlvkonna jooksul. Puhas töö!

Kõige ohustatumad on ─ osalt ka heaoluühiskonna rändavate pensionäride tõttu ─ just kõige tsiviliseeritumad riigid. Ürgmetsas, kus erilisi kommunikatsioone pole, kontaktviirus ei levi. Mustas Aafrikas haigestunute ja surnute kohta arvandmed puuduvad (viimati tulid Somaalia ja Keenia kohta). Kunagi öeldi: "Valged alustavad ja võidavad." Noh, alustasid nad tõesti. Aga kui valgeid malendeid enam laual pole, siis jääb mustadele rohkem mänguruumi. On, kuhu liikuda.

Kui corona-viirust ei mõtelnud välja Jumal, siis mõtles selle välja Saatan ─ nii kaval on see. Palju kavalam kui omaaegne aidsi-plaan, mis läbi kukkus.

Võib-olla ilmneb jälle teodiike, jumalik õigusemõist kannatuste kaudu. Äkki päästab Taevaisa just praegu meie füüsiliselt ülekoormatud planeeti ja vaimselt väärastuvat maailma? Äkki võttis ta ette inimkonna suurpuhastuse?

Omas ülbuses väitsime kord: "Inimene on looduse kroon!" Tõlkigem see nüüd ladina keelde: Homo corona naturae.

 

6 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...