LUGEJA KIRJUTAB: Noorte laulupidu Eesti uueks loojana

Äsjalõppenud noorte laulupeo valguses kumab meile palju headust ja sõnulkirjeldamatut muusikavalgust, mis meie hingi ühendas ja tervendas, kirjutab Pealinna lugeja.

Pilt: Albert Truuväärt

LUGEJA KIRJUTAB: Noorte laulupidu Eesti uueks loojana (1)

Vsevolod Jürgenson

Äsjalõppenud noorte laulupeo valguses kumab meile palju headust ja sõnulkirjeldamatut muusikavalgust, mis meie hingi ühendas ja tervendas, kirjutab Pealinna lugeja.

Aga ükskord algab aega,

Kus kõik piirud kahel otsal
Lausa lähvad lõkendama;
Lausa tuleleeki lõikab
Käe kaljukammitsasta -
Küll siis Kalev jõuab koju
Oma lastel′  õnne tooma,
Eesti põlve uueks looma. 

 

 

F.R. Kreutzwald

Äsjalõppenud noorte laulupeo valguses kumab meile palju headust ja sõnulkirjeldamatut muusikavalgust, mis meie hingi ühendas ja tervendas. Selle valguse rakursis tahaks lasta end positiivsuse lainel kanda ja tänada kõiki peo korraldajaid ja muusikuid ning riigi ja rahva teineteiseleidmise tahtepingutusest osavõtjaid.

Võrratu oli aduda, kuidas koostöövaim meile kõigile tiivad andis, kuidas koos kasvasime kõigist kõrgemaks. Mängleva kergusega puudutasime kunsti kerguse ja karguse kaudu iseenese tippu.

Tunnetasime end Eesti riigi ja rahvana , kus süvenemise ja siiruse puhas süütus inspireeris meid mitte targemaks, vaid süütumaks puhkema oma tegudes ja loomes.....

Eesti ongi maailma märk siirast väekast kuningliku eksistentsi loomulikkuse troonist....

Meie rahvas istus sel troonil ja mitte ainult rahvas, vaid ka meie liidrid. Nende heasoovlikkus ja tahtepanus võimaldasid sel kunstilillel puhkeda. President Kaljulaid ütles oma kõnes: "Ainult rõõmus inimene naeratab ja ainult naeratavale inimesele naeratatakse vastu. Kui Eesti naeratab, siis naeratavad meile ka teised. Me vajame nii väga rõõmsat Eestit, sest just laulsime - mu isamaa, mu õnn ja rõõm."

Rõõmus inimene loobki rõõmu siin ilmas, keerulisem see polegi. Seega poliitkultuuri tõus, mis ka meie peaministrile on üks olulisi märksõnu olnud, võib olla lahendus paljudele "lahendamatutele " probleemidele...... Poliitkultuur on samm hapra, kuid ülivajaliku nähtuse, tsivilisatsiooni, suunas. Tungilisest ebateadlikust kiusust ja lõhkumisest pöördutakse loova ehitamise suunda. Maailma kannab kultuur- tsivilisatsiooni tipp. Seega näeme, et meie probleemidele on lahendus meie eneste sees. Meie sisemise kultuuri hoidmise võimel.

Kui kultuursel ja heatahlikul viisil millelegi lahendust luua, õnnestub see kindlasti.   Keskerakondlik stiil on just selle mõtteviisi esindaja. Nii usaldatakse ka Euroopa juhtimine just hoidva ja laulva/tantsiva mõtteviisi kanda. Meie loomegi Euroopat, selles paleuses, mis meile sobib. „Olgem eestlased, aga saagem eurooplaseks,” ütles kunagi Fr. Tuglas, täna näeme, et eurooplased soovivad juba eestlasteks saada meie rahva rohujuure tarkuses ja arukuses. Seega võib Euroopa „ katus „ meile väga palju anda iseenese leidmiseks ja manifesteerimisjulguseks. Seega, „olgem eurooplased, aga saagem eestlasteks”, võiks parafraseerida rõõmsalt meie ellujäämislugu suures liitmõtlemises.

Jüri Ratase sõnul tähistati antud laulupeoga ka Eesti 100. sünnipäeva. 100-ndal sünnipäeval oleks Eestis nagu jälle kevad, kõik on taas nooruse puhtuses ellu tärganud, esivanemate taak on maha raputatud, nende tarkus ja hoidmine alles. See oleks nagu Eesti rahva kevad noortelaulupeona. Eestisse ma eile uskusin ja küllap tuhandete südamete ühendväljas.

Näeme siin head vastassuunalist sünergiat, kus riik saab jõustada ja tervendada kultuuri ja vastupidi.

Noored laulusid Eesti riigi "peale" ja kõikidest poliitmängudest tugevama kapitali-siiruse toel...

Laskem meiegi sel kevadhoovusel end suve küpsuse südamepõhja kanda.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...