Paabo: Eesti tulevik olgu autovabad pühapäevad ja keskkonnateadlik poliitika

Modernse inimese sünonüümiks peab saama keskkonnasäästlik eluviis ning ennast ümbritsevast elukeskkonnast hoolimine, kirjutab Tallinna linna noortevolikogu esimees Triinu-Liis Paabo.

Pilt: Erakogu

Paabo: Eesti tulevik olgu autovabad pühapäevad ja keskkonnateadlik poliitika

Modernse inimese sünonüümiks peab saama keskkonnasäästlik eluviis ning ennast ümbritsevast elukeskkonnast hoolimine, kirjutab Tallinna linna noortevolikogu esimees Triinu-Liis Paabo.

Vaadates õhusoojuse muutumist planeedil Maa, saame väita, et alates viiekümnendatest on maakera temperatuur võrreldes eelnevate trendidega järsult tõusnud. Antud muutust kutsutakse globaalseks soojenemiseks.

Selleks, et kaitsta ennast ning oma lähedasi kliima soojenemise negatiivsete mõjude eest, saame individuaalsel tasandil pöörata rõhku eelkõige kolmele aspektile - süüa vähem liha, elada väiksemates ning hästi soojustatud kodudes ja sõita vähem autodega. Viimasel punktil soovingi konkreetsemalt peatuda.

Peale üle saja aasta pikkust kooselu autodega on maailm vaikselt hakkamas mõistma tõsiasja, et linna kontekstis pole autode kasutamine mugav ega keskkonnasäästlik. See ei ole pelgalt tekitatud sudu või liiklussurmade tõttu, vaid autode kasutamine ei ole 21. sajandile kohane ega sobiv käitumisharjumus. Modernse inimese sünonüümiks peab saama keskkonnasäästlik eluviis ning ennast ümbritsevast elukeskkonnast hoolimine.

Võttes näiteks Londoni, kus autoga sõitmine kulgeb tänapäeval aeglasemalt kui jalgrattaga, või kasvõi meie pealinna, kus iga mõne aja tagant leiab aset järjekordne tipptunni liikluskaos, teame me tegelikult, et palju kiiremini saab Kadriorust Tondile trammiga kui autoga - eriti, kui teepeale jääb liiklusõnnetus või aset leiab järjekordne teede ümberehitus.

Euroopa suurlinnades saab näha tendentsi vähendamaks autoliiklust teatud piirkondades läbi trahvide, mugavamate kõnni- ning kergliiklusteede loomise, innovaatiliste mobiiltelefonirakenduste - nagu meie põhjanaabrid Helsingis, kus plaanitakse järgmise kümne aasta jooksul täielikult elimineerida vajaduse auto omamiseks, kasutades punktist A punkti B jõudmise võimaluste leidmiseks rakendust nimega "Kutsuplus" -  ning Milano näitel isegi boonuste maksmise näol neile, kes jätavad oma auto koju ja kasutavad ühistransporti.

Aastaks 2020 keelustab Pariis diiselautod, Norra aastaks 2025 bensiiniautod ning mainimata ei saa jätta fakti, et juba praeguseks hetkeks on üks neljandik antud riigi autodest elektri jõul liikuvad, London paneb diiselautodele veto peale aastaks 2020 ja positiivseid näiteid saab tuua teisigi.

Näited mujalt Euroopast on inspireerivad, kuid kuidas saame meie Eesti riigis autode kasutamise vähendamise läbi anda oma panuse puhtama tuleviku nimel?

Autovaba päev on meeldiv ettevõtmine, kuid seda kontseptsiooni tuleb arendada edasi. Peame alustuseks kehtestama Eestis - või vähemalt Tallinnas, kus infrastruktuuriga saab olla rahul - autovabad pühapäevad, nagu seda teevad mitmed teised linnad maailmas.

Liikuvad inimesed on õnnelikumad, produktiivsemad ning langevad väiksema tõenäosusega stressi. Ilmselgelt on sellised omadused just need, mille poole meie ühiskond püüdlema peab.

Linnaplaneerijad peavad looma tänavaid inimestele, mitte metallkamakatele. Kergliiklusteed peavad kulgema üle kogu riigi, või alustuseks vähemalt ühendama kõiki linnaosi suuremates asulates - oleks elementaarne, et noor saab soojal ajal sõita hommikul jalgrattaga Lasnamäelt Kesklinna kooli. Üleriigiline ühistranspordisüsteem vajab süstematiseerimist ning peab olema kättesaadav kõigile.

Selleks, et autode kasutamist vähendada, peaksime tõstma parkimistasusid ning teisi autodega seonduvaid kulutusi. Indiviidi egoistlikust vaatevinklist on tegu negatiivse muudatusega, kuid laiemalt mõeldes tuleb see kõigile kasuks.

Noore inimesena korrutan ma alati, et ideed, mis võivad tänasel päeval näida utoopiana, on kahtlusteta reaalsus mõnekümne aasta pärast. Olgem progressiivsed, hooligem endast ning meid ümbritsevast keskkonnast ja alustagem väikeste sammudega seniste harjumuste muutmist, üheskoos suudame me korda saata suuri tegusid ning pidagem meeles, et ideede maailmas lage ei eksisteeri!

Laadimine...Laadimine...