Arvamus

Juhtkiri: eeskujuks Euroopale

Juhtkiri: eeskujuks Euroopale

Hiljutisel Euroopa innovatsioonipealinnade konkursil võitis Tallinn teise koha ja 100 000 eurot. Esimest korda konkursil osaledes näitas Eesti pealinn, et on korraga keskkonnasõbralik ja uuenduslik. Loomulikult torkas Tallinn silma tasuta ühistranspordiga, mis elanikke autodest uutesse bussidesse ja trammidesse meelitab. 

Selgusid neli Tallinna linnaosavanema kandidaati

Selgusid neli Tallinna linnaosavanema kandidaati

"Tallinna elanikud andsid täna arutatud kandidaatidele valimistel väga tugeva toetuse. Tallinna nõukogu usaldas linnaosa arendamise kindlalt nende kätte," sõnas Keskerakonna juht Jüri Ratas. Lasnamäe juhina jätkaks ettepaneku kohaselt Maria Jufereva. Samuti jätkaksid Haabersti ja Põhja-Tallinna linnaosavanemad Marek Jürgenson ja Raimond Kaljulaid. Mustamäe linnaosavanema kandidaadiks nimetati aga Lauri Laats.

Juhtkiri: roheline jõud

Juhtkiri: roheline jõud

Otsus kaasata rohelised Tallinna linnavalitsemisse on ajanud kadedusest roheliseks osa konkurenterakondi, kuid linnaelanikud tervitavad seda otsust kindlasti kahel käel.

Juhtkiri: kindel linn ja varjupaik

Juhtkiri: kindel linn ja varjupaik

Peavarju pakkumine pole sugugi iseendastmõistetav ega vaid omavalitsuste rikkuse-vaesuse küsimus. Rikastes maailmalinnades nagu Los Angeles, New York või Moskva elab tänavatel kümneid tuhandeid inimesi. San Francisco tänavatel jagatakse koguni kodutute ajalehte trükiarvuga 32 000. 

Juhtkiri: võidu valem

Juhtkiri: võidu valem

Suurim kompliment Keskerakonnale seisneb asjaolus, et möödunud valimiskampaanias konkurendid kohati kopeerisid teises sõnastuses nende sotsiaalseid lubadusi ja programmi. Mõnes mõttes võis seda pidada juba ette alla andmiseks.

Eleri Pilliroog: iga neljas Eesti õpilane kogeb küberkiusamist

Eleri Pilliroog: iga neljas Eesti õpilane kogeb küberkiusamist

"Enda kurvastuseks pean tõdema, et küberkiusamine on võtnud väga erinevaid vorme ning terroriseerib jätkuvalt noorte elusid," kirjutab Eleri Pilliroog, kelle sõnul küberkiusajale tuleb selgitada, et tema tegude tõttu kannatab reaalne inimene. "Kiusamine mõjutab kõiki – nii koolinoori, õpetajaid kui ka lapsevanemaid."

Anna-Maria Penu: Rõivas juhtum näitab, kuidas võim hindab mahavaikimist
Arvamus Eesti

Anna-Maria Penu: Rõivas juhtum näitab, kuidas võim hindab mahavaikimist (1)

"Taavi Rõivase ahistamisskandaal näitab, kuivõrd naiste inimväärikust alandav on meid ümbritsev ja läbistav väärtussüsteem, mille järgi naise vastu toime pandud seksuaalkuritegu on alati kuidagimoodi õigustatav, mõistetav, tavaline, selgitatav, välja vabandatav ja/või kergesti andestatav," leiab kirjanik Anna-Maria Penu.

Heli Lääts: arstidelt saab head abi

Heli Lääts: arstidelt saab head abi

"Kuna olen juba aastaid olnud oma tervise vang, käin ainult arste mööda. Räägitagu mida tahes, aga mina ütlen küll, et arstidelt on võimalik abi saada. Samas peab inimene ka ise ennast kogu aeg aitama," ütleb laulja Heli Lääts.

Juhtkiri: õige valik

Juhtkiri: õige valik

Taas on neli aastat kui linnutiivul läbi saanud ning valijal aeg teha kokkuvõtteid. Vaadata enda ümber ning otsustada, kas linnapildis toimunud muutused rahuldavad teda või mitte.

Juhtkiri: liikuv sääsk võidab elevanti

Juhtkiri: liikuv sääsk võidab elevanti

Vahel öeldakse tögavalt, et vanasti oli muru rohelisem ja lumi valgem. Vahel aga polegi see päris vale. Näiteks siis, kui jutt käib noorte ja laste kehalisest koormusest, liikumisharjumustest või kõige tavalisemast õues mängimisest. 

Juhtkiri: vähem loba, pikem samm

Juhtkiri: vähem loba, pikem samm

Kui keegi tahaks end Tallinnas võimule pürgivate jõudude valimisprogrammidega kurssi viia, piisab juba sissejuhatustest, et need surmani tüdinult kõrvale panna. "Igaüks on oluline ja kõigil peab minema paremini," kuulutatakse ühes. See on sama abstraktne kui lubada edaspidi paremat ilma. 

SIRJE EESMAA: Majanduskasvu viljad parandagu laste elujärge

SIRJE EESMAA: Majanduskasvu viljad parandagu laste elujärge

"Kui vaadata autosid ja uusi maju, mis kõik leiavad endale elanikud, siis tundub küll, et elu on läinud viimasel ajal paremaks," leiab uudisteankur Sirje Eesmaa. "Majanduskasvu vilju peaks suunama eelkõige lastele ja võib-olla ka vanainimestele elujärje parandamiseks."

Juhtkiri: sõbrale külla sagedamini

Juhtkiri: sõbrale külla sagedamini

Naabrimees tõstis üllatunult kulmud kõrgele, kui kohtusime bussipeatuses. "Ma mõtlesin, et sina sõidad ainult autoga," põristas ta nagu pisut peljates, et on üks ootajate seast. 

Doktor Ennet: õnne valem on oma organismi potentsiaali realiseerimine!
Arvamus Haridus

Doktor Ennet: õnne valem on oma organismi potentsiaali realiseerimine! (2)

"On üldteada ja ka arstide ning teadlaste poolt kinnitust leidnud, et tüdrukute ja poiste arengukõverad on erinevad ehk moodsalt öeldes poisid avanevad tihtilugu hiljem. Mina hakkasin hästi ja teadlikult õppima alles ülikooli kolmandal kursusel. Kui mind oleks välja prakeeritud põhikoolis, siis poleks ma ilmselt täna nii õnnelik ja rahul, sest inimene saab olla õnnelik vaid juhul, kui tema töö pakub rahuldust," kirjutab psühhiaater Jüri Ennet.

Sass Henno: mehe sammud tekitavad paljudes naistes surmahirmu

Sass Henno: mehe sammud tekitavad paljudes naistes surmahirmu (2)

"Seda kohtab kõikjal alates palgalõhest ja lõpetades sellega, et ikka veel nimetakse koduvägivalda sageli peretüliks," märkis kirjanik Sass Henno. ""Me ei ole kuulnud lugusid meestest, kes tarduvad, kui kuulevad oma naise samme trepil tulemas. Või et mees hakkab naise koju saabudes koristama, lastega õppima või leiab mingi muu tegevuse, et mitte ainult pilku tõsta ja sellega koju saabunud elukaaslast ärritada."

Juhtkiri: vanamees, käru ja valimised

Juhtkiri: vanamees, käru ja valimised

Varasügisesel puiesteel liigub tasapisi käru järel vedav hallipäine mees. Vääramatult ja ikka otse edasi, kuigi talle kandadele jõudev jalgrattur ägedalt kella annab. Kõrvale hüppamiseks poleks kitsekesel kõnniteel nagunii ruumi ja eest ära joosta ta ka ei suuda.

Juhtkiri: huviringid noorte energia piksevardaks

Juhtkiri: huviringid noorte energia piksevardaks

Moodne kooliharidus rõhutab loovalt õppimist, kuid olgem ausad, huviringides on see siht olnud kogu aeg. Põnevad katsed ja ühised matkad õpetavad ainet armastama ja nii võib huviring anda tõuke kutsevalikuks kogu eluks. Ehk seepärast ongi ühes teises Põhjamaa riigis Islandis huviharidus kohustuslik?

Marika Tuus-Laul: iga viies retseptiravim jääb patsiendil pooltelt kordadel välja ostmata rahapuuduse tõttu

Marika Tuus-Laul: iga viies retseptiravim jääb patsiendil pooltelt kordadel välja ostmata rahapuuduse tõttu

"Kroonilised haiged ja palju ravimeid vajavad patsiendid kulutavad aastas retseptiravimite väljaostmiseks vähemalt oma ühe kuu sissetuleku," tõdeb Marika Tuus-Laul lisades, et jaanuarist käivitub uus ravimite hüvitamise kord. "Kui inimene kulutab aastas ravimitele 100 kuni 300 eurot, hüvitatakse need 50% ulatuses. Kui aga ravimitele minev summa tuleb ka 300-st eurost suurem, kompenseeritakse juba 90% summast."

Juhtkiri: uus haigla hoiab arstid kodumaal

Juhtkiri: uus haigla hoiab arstid kodumaal

Kavandatav suur Tallinna haigla oleks pärast valmis saamist tõeline 21. sajandi haigla, kus tänapäevased tingimused nii patsientidel kui ka arstidel. Tegemist poleks pelgalt Tallinna, vaid kogu Eestile mõeldud raviasutusega. 

TAAVI AAS: Reidi tee aitab inimsõbralikku peatänavat luua

TAAVI AAS: Reidi tee aitab inimsõbralikku peatänavat luua

"Reidi tee on uue jalakäijatele sõbralikuma peatänava loomise eeldus," rääkis tegevlinnapea vastulauses Anni Müüripeali arvamusartiklile. "Vajadust selle järele näeme kõige otsesemalt laulupidude ja suurkontsertide järel, kui Narva maantee valgub jalakäijaid täis ja autoliiklus seal seiskub," lisas Aas.

Ekspert: ajudega riigitöötajal on võimalik ainult kaotada

Ekspert: ajudega riigitöötajal on võimalik ainult kaotada

Eesti ühe suurema tarkvarafirma Helmese partneri Mattias Mölderi sõnul on Eesti riigisektor ebaefektiivne ja hambutu kuna puudub motiveeriv palgasüsteem. Kui ametnik üritab midagi paremaks teha, siis on tõenäosus pigem kinga saada, kui heade tulemuste eest lisa teenida.

Psühhiaater Jüri Ennet: tellime alkoholi ja ravimi koos koduukseni?

Psühhiaater Jüri Ennet: tellime alkoholi ja ravimi koos koduukseni? (1)

"Kas tõesti võib lugupeetud suurärimees Linnamäe olla nii kasumisõltlane, et võimaldada alkohoolikul "rumm ja sakumm" lausa koduukseni tellida?" küsib psühhiaater Jüri Ennet, märkides, et alkoholism puudutab kõiki inimesi. "Promillidega autojuht võib meie lastele või lastelastele otsa sõita, alkokurat võib pereelusid hukutada, alkoholismi oluliseks tunnuseks on agressiivsus ja perevägivald, põhjendamatu armukadedus, võime suurendada õnnetusi tööl ning puhkehetkil."

Ülo Vooglaid: suutmatus olukordi hinnata viib sotsiaalsete pingeteni

Ülo Vooglaid: suutmatus olukordi hinnata viib sotsiaalsete pingeteni

"Kõige tähtsam on terviklik süsteem. Vabaneda tuleb näiteks tuhinast, et digiõpe lahendab kõik probleemid. Tegelikult peaks koolitus rajanema isiksuseõppele, subjektikäsitlus meil koolides aga puudub. Inimene peaks oskama eri olukordades orienteeruda ja tegema näiteks vahet sundolukordade ja vaba tegutsemise vahel," ütles sotsiaalteadlane Ülo Vooglaid.

Kaari Sillamaa: looming kasvatab lastes empaatiat

Kaari Sillamaa: looming kasvatab lastes empaatiat

"Koolis võiks rohkem olla loomingulist suhtumist ja kaaslastega arvestamist. Joonistamise, muusika jms tunde on aga paraku vähemaks jäänud. Samas aitab üheskoos millegi selgeks õppimine arendada lastes empaatiavõimet ning vahetegemist hea ja halva käitumise vahel," ütles muusikapedagoog ja helilooja Kaari Sillamaa.

Riina Solman: igale lapsele tuleb läheneda erinevalt

Riina Solman: igale lapsele tuleb läheneda erinevalt

"Iga inimene väärib eneseteostuse võimalust. Mina lapsevanemana arvan, et peame liikuma õppesüsteemi suunas, mis läheneb igale õpilasele erinevalt. Kuidagi on vaja saavutada, et lapsed saaksid koolis liikuda eri kiirustel, mitte kõik ühtemoodi tempos, sest kõik ei liigu ühtviisi kiiresti. Aeglasemalt liikujatel võivad olla samuti üliolulised anded ühiskonna jaoks," ütles Lapsevanem Riina Solman IRL-ist.

Peeter-Eerik Ots: igal koolil on niigi oma kallak

Peeter-Eerik Ots: igal koolil on niigi oma kallak

"Igal koolil on nii või teisiti juba oma kallak, õpetajad annavad koolile näo. Samuti kujundab kooli nägu kogukond, mille keskel ta asub. Kui midagi süvitsi õpetada, tuleks vaadata kooli asukohta: näiteks kui asutakse tehnikaülikooli läheduses, kas siis ei saaks tekitada ühiselt mingeid õppimisvõimalusi," ütles valimisliitu Tegus Tallinn kuulunud Peeter-Eerik Ots, kes sealt küll möödunud nädalavahetusel lahkus seoses selle valimisnimekirja ühinemisega Savisaare Liiduga.

Toomas Jürgenstein: õpetaja peab tundma omavalitsuse julgustavat kätt

Toomas Jürgenstein: õpetaja peab tundma omavalitsuse julgustavat kätt

"Näen selgesti, kuidas reaal- ja loodusteaduste positivismi tasakaalustab humanitaaria lähenemine. Järjekindlalt õpilasi teatrietendustele viiv matemaatikaõpetaja ja rahvusvaheliste füüsika- ja matemaatikaolümpiaadide medalist, kes valib lõpueksamiks kirjanduse, on näited selle sümbiootilise põhimõtte toimimisest," ütles Riigikogu liige Toomas Jürgenstein (SDE).

Erik Vest: kooliastmeid ei tohiks jõuga lahutada

Erik Vest: kooliastmeid ei tohiks jõuga lahutada

"Koolile tuleb jätta võimalus ise oma nägu või identiteeti kujundada, ja seda just kaasatuse kaudu. Koolil võiks endal olla vabadus lisaks riigi etteantud õppekavale oluliselt enam otsustada, milline võiks olla õppekallak ja suundumus," ütles vallaametnik Erik Vest valimisliidust Vaba Tallinna Kodanik.

Juhtkiri: laps muretult kooli

Juhtkiri: laps muretult kooli

Teie laps läheb esimesse klassi, aga rõõmu kõrval toob see laubale higipisarad ja murekortsud. Seni oli vaja ainult riideid, nüüd ka kõike muud, mida koolis vaja läheb. Lisaks veel mure selle pärast, kas laps ikka saab hakkama, sobib ta klassikaaslastega, saab aru õpetaja jutust...

Vahur Kersna: Rõivaste pulm oli mainekujunduse musternäide

Vahur Kersna: Rõivaste pulm oli mainekujunduse musternäide

"38-aastane ekspeaminister ei pidanud paljuks investeerida pulmadesse hinnanguliselt oma pooleteise aasta palka,kandes samal ajal majandushuvide deklaratsiooni kohaselt õlgadel 335 000-eurost võlga," märgib telemees Vahur Kersna."On üsna tõenäoline, et tugev produtsent – ja seda Kaupo Karelson kahtlemata on – suutis voolida talle korraldada usaldatud showʼ eelarve positiivseks."

Krista Paal: Tallinna tasuta õigusabi on parem ja seda on kergem saada

Krista Paal: Tallinna tasuta õigusabi on parem ja seda on kergem saada

"Kõigil tasuta õigusabi vajavatel inimestel on tegelikult võimalik seda saada. Sageli aga kardab inimene riigi osutatavat tasuta õigusabi taotleda, sest ta peab ju esmalt lepingu sõlmima ja viis eurot maksma, sellest teeb ta järelduse, et tema andmed lähevad kuhugi üles," ütles Eesti juristide liidu direktor Krista Paal.

Laadimine...Laadimine...