Arvamus

JUHTKIRI: Lastelt laenuks saadud maa vajab harimist

JUHTKIRI: Lastelt laenuks saadud maa vajab harimist

Me pole oma põlde ja viljakandvat maad saanud päranduseks vanavanematelt, vaid oleme selle kõik võtnud laenuks oma lastelt, väidab praegu põllul vilja niitev Virumaa viljakasvataja Olav Kreen. Nii oli öelnud tema isa, ja ka mees ise tegutseb seda tõetera järgides. Maa peab olema haritud ja tuleb järgmisele põlvele edasi anda vähemalt sama heana, nagu see kord vanematelt saadi.

Alina Tubli: esimese lapse sünni edasi lükkamine vähendab sündivate laste arvu

Alina Tubli: esimese lapse sünni edasi lükkamine vähendab sündivate laste arvu (1)

"Ma keskenduks rahvastikukriisi asemel hoopis teisele põhjusele, mida (esimese) lapse saamise edasi lükkamine põhjustab. Nimelt, pärast otsuse vastu võtmist võib selguda, et lapse saamine ei ole üldsegi nii kerge ja kiire protsess," kirjutab Pirita linnaosa vanem Alina Tubli. "Vanuse kasvades hakkavad rasestumist ja lapse lõpuni kandmist järjest enam mõjutama ka olemasolevad ja läbi põetud haigused, elustiil ning stress ning seda mitte ainult kuldses keskeas, vaid juba kolmekümnendate alguses."

Vsevolod Jürgenson: Eesti väärib uut Vabadussõja võidusammast

Vsevolod Jürgenson: Eesti väärib uut Vabadussõja võidusammast (2)

"Sel aastal tähistame Eesti Vabariigi 100 aastapäeva. Kõikjal peaks valitsema ülev ja pidulik meeleolu, ent meie riikluse kättevõitmisel ja kindlustamisel olulist rolli mänginud Vabadussõja mälestuseks püstitatud monument, on kuni oktoobri lõpuni taas ümbritsetud ehitustellingutest," kirjutab Mustamäe linnaosakogu liige Vsevolod Jürgenson.

MARIKA: Ärge laske inimesel päikese käes magama jääda

MARIKA: Ärge laske inimesel päikese käes magama jääda (1)

"Mul on olnud juhtum küll sel aastal, kui laps sai kuumarabanduse. Mitu päeva oli palavikuga voodis, see oli ikka õudne," kirjeldas Marika (27). "Olge rohkem varjus ja vaadake ka ringi, ehk keegi juhuslikult jääb päikese käes magama. Sel juhul aidake teda, sest võib-olla päästate ta elu sellega."

Tõnis Liinat: ühiskondlik töö annab võimaluse halb tegu heastada

Tõnis Liinat: ühiskondlik töö annab võimaluse halb tegu heastada (1)

"Kui enamus kuuleb väljendit üldkasuliku töö (ÜKT) tegijad, siis neile tuleb esmalt silme ette paadunud kriminaal. Tegelikult on tegu inimestega, kes oma karistuse kandmisega aitavad korras hoida linnaosa," kirjutab Tõnis Liinat, Pirita Linnaosa Valitsuse arendusnõunik. "Olukorrast, kus korrarikkujad saavad  oma patud tööga heaks teha, võidame kõik."

FOTOD! REPORTAAŽ HELSINGIST: Kas Trump müüb kohtumisel Baltimaad Putinile maha?

FOTOD! REPORTAAŽ HELSINGIST: Kas Trump müüb kohtumisel Baltimaad Putinile maha? (3)

"Seda peetakse Soomes siiski võimalikuks, et Trump võib anda Putinile lubaduse lõpetada Nato sõjalised harjutused Venemaa piiri lähistel ja seehulgas ka Baltikumis – vastutasuks näiteks Putini lubadusele lõpetada Venemaa toetus Iraanile," kirjutab kolumnist Sami Lotila. "Samasuguse lubaduse andis Trump Põhja-Korea liidrile Kim Jong-unile Lõuna-Korea kohta, aga ebaselge on siiski veel see, kas lubadus viiakse ka ellu."

Vsevolod Jürgenson: kas Helsingist algab täna tee uuele pingelõdvendusele ja kindlamale rahule?

Vsevolod Jürgenson: kas Helsingist algab täna tee uuele pingelõdvendusele ja kindlamale rahule? (2)

"On üks inimõigus – õigus elule, millel pole alternatiivi ja Helsingi kohtumisel seisavad nii Donald Trump kui Valdimir Putin just selle eest. Tunnustagem nende püüdlusi liikuda parema maailma poole ning ärgem takerdugem oluliste väärtuste hindamise asemel arutlustesse Ameerika ja Venemaa võimul olevate presidentide veidrustest ja iseloomude eripärast," kirjutab Mustamäe Linnaosakogu liige Vsevolod Jürgenson.

JUHTKIRI: Ärme pane lastele pidureid

JUHTKIRI: Ärme pane lastele pidureid

Kui mu esimene laps läks kahe ja pooleselt lasteaeda, olid tal kõik tähed sulaselged. "Rohelise"  emana eeldasin, et ka lasteaias jätkub lapse arendamine sama hoogsas tempos. Ent ühel lasteaia üritusel kuulsin umbes midagi sellist: "Te kõik arvate, et teie lapsed on geeniused – aga meie õpetame neile esmalt lihtsaid asju nagu pepu pühkimine." See kõlas kahjuks nii, nagu oleks alumine ots tähtsam kui ülemine.

Vsevolod Jürgenson: meie poliitika vajab uut lähenemist

Vsevolod Jürgenson: meie poliitika vajab uut lähenemist

"Võime ju ironiseerida Venemaaga suhete normaliseerimist pooldavate riikide populistliku naivismi üle, ent kas poleks siiski mõistlikum veidi järele mõelda, kas Austria dialoog Venemaaga või Itaalia soov kaubandussanktsioone pehmendada ongi nii vanameelne ja rumal, nagu meile püütakse selgitada," kirjutab Mustamäe Linnaosakogu liige Vsevolod Jürgenson.

AIVAR MÄE: Uus ooperiteater võiks kerkida laenuta

AIVAR MÄE: Uus ooperiteater võiks kerkida laenuta

"Meie teedevõrgu väljaarendamiseks tasuks tõesti laenu võtta, sest logistika on tänapäeval väga oluline. See reguleerib majandust ja võimaldab jõuda Eestis ükskõik mis punkti pooleteist-kahe tunniga," ütles Rahvusooper Estonia peadirektor Aivar Mäe.

Vsevolod Jürgenson: Eesti pensionisüsteem vajab loovat lähenemist

Vsevolod Jürgenson: Eesti pensionisüsteem vajab loovat lähenemist

"Selle asemel, et hädaldada ja kurja saatust süüdistada, tuleks põdur pensionisüsteem tõhusale jõutreeningule suunata, et see suudaks nii täna kui ka aastate pärast meie hallpäid elutormide eest kaitsta ning vaesustondi minema peletada. On vaja vaid tahet ja südametunnistust," kirjutab Mustamäe linnaosakogu liige Vsevolod Jürgenson.

Riibe: Kristiine linnaosas on ettevõtlust soosiv majanduskeskkond

Riibe: Kristiine linnaosas on ettevõtlust soosiv majanduskeskkond

"Kristiine linnaosa on hea ja sobilik piirkond ettevõtluse arendamiseks. Nimelt on meil hea logistiline ühendus kõikide linnaosadega, asub ju Kristiine linnaosa Tallinna keskmes, mis soosib igati inimeste valmisolekut tegelema ettevõtlusega, siia rajatakse uusi büroohooneid ja kõik vajalik ettevõtluseks on lähedal," kirjutab Kristiine linnaosa vanem Jaanus Riibe.

JUHTKIRI: Kes kardab rääkida kõrgkorruptsioonist?

JUHTKIRI: Kes kardab rääkida kõrgkorruptsioonist?

Korruptsiooniuurijad teevad vahet tänava- ja kõrgkorruptsioonil. Tallinnas ilmnenud korruptsioonijuhtumid liigituvad sisuliselt tänavakorruptsiooniks. Näiteks juhtum, kus Sõle spordikeskuse juhtivtöötaja olevat parema trenniaja andmiseks ühelt klubijuhatajalt altkäemaksu norinud. Muidugi on raske pidada kõrgkuritegevuseks ka linnatranspordis toimunut, kus üks tegelane olevat varuosade, remondi ja bussiostuhangetega susserdanud.

URMAS SÕÕRUMAA: Kinnisvara seista laskmine ei tohiks olla kasulik

URMAS SÕÕRUMAA: Kinnisvara seista laskmine ei tohiks olla kasulik (1)

"Mul on kogu aeg hinge kriipinud see, et Tallinnas, kus laevaga saab sõita sisuliselt kesklinna, on inimeste liikumine sadamast edasi äärmiselt vaevarikas," rääkis ettevõtja ja kinnisvarametseen Urmas Sõõrumaa. "Tegelikult võiks sadamast viia linna poole ilus allee. Tulija ei peaks lume ja lörtsiga erinevatest teedest üle jooksma ja autode vahel eluga riskima."

Doktor Ralf Allikvee: Eesti vajab kolmanda suurhaiglana Tallinna haiglat

Doktor Ralf Allikvee: Eesti vajab kolmanda suurhaiglana Tallinna haiglat (1)

"Tallinna linna loogiline plaan ühendada ITK ja LTK loob lõpuks olukorra, kus uuest Tallinna haiglast ei saa riik enam niisama mööda vaadata, nagu seni aastakümneid on tehtud. Tekkival Eesti suurimal haiglal on tugev potentsiaal pakkuda parimat raviteenust nii Tallinnas kui ka mujal Põhja-Eestis ning eks see paneb seni eristaatust nautinud haiglaid muretsema," leiab Ida-Tallinna Keskhaigla juht doktor Ralf Allikvee, kelle sõnul seni on räägitud Eestis haiglate võrgustumise nime all vaid kahest üleriigilisest kompetentsikeskusest – Tartu Ülikooli Kliinikumist ja Põhja-Eesti Regionaalhaiglast.

MAIMU BERG: Läheksin tagasi suulise eksami juurde
Arvamus Haridus

MAIMU BERG: Läheksin tagasi suulise eksami juurde

"Nüüd enam suulisi eksameid ei harrastata, aga mina läheksin tagasi vana hea suulise eksami juurde, et saaks aru, kuidas inimene oskab end väljendada," sõnas kirjanik Maimu Berg. "Kui eksameid ei ole, võiks olla vähemalt testid või midagi muud eksamitaolist, mis kohustaks õpilast aastate jooksul õpitud asjad veel kord läbi vaatama."

JUHTKIRI: Õhuke või tugev riik?

JUHTKIRI: Õhuke või tugev riik?

Töötus tuleb viia ajutiselt võimalikult kõrgele, et inimesed tööd väärtustaksid. Alampalka ei maksa tõsta, sest see jätab inimesed tööta. Maksud peavad olema madalad. Kellele need kuldsed mõtted kuuluvad? Loomulikult on need pärlid pärit meie riigireformijate seltskonna sõnavõttudest.

JUHTKIRI: VEB-fond: omakasu või riigireetmine?

JUHTKIRI: VEB-fond: omakasu või riigireetmine? (1)

Venemaa Vnešekonombanki 1991/92. a kinni külmunud raha saaga ja see, kuidas üks Peterburi viinakompanii suutis sealt Eesti Panga võltskirja alusel 32,3 mln dollarit "lahti sulatada", on üks viimastel aastatel kõige enam meedias kajastatud teemasid. Paradoksaalne, kuid vaatamata, et seda on uurinud nii riigikogu erikomisjon kui ka riigikontroll, meediast rääkimata, leidub hulk vastamata küsimusi.

Ilvi Jõe-Cannon: "See oli aeg, kus kõik oli võimalik!"

Ilvi Jõe-Cannon: "See oli aeg, kus kõik oli võimalik!"

"Üks tuttav ütles Mati Hindile: ära sõida ühendriikidest koju tagasi, aga tema ütles, et ma ei saa, ma pean ikka minema - ta on ikka väga julge inimene," meenutas politoloog Ilvi Jõe-Cannon Rahvarinde ühe juhttegelase Mati Hindi visiiti USAsse. Ühendriikidesse jäämist soovitati Hindile viitega, et kodus võidakse ta vangi panna. N Liidu lagunemiseni jäi siis veel kaks aastat.

Heinz Valk: "See oli unikaalne aeg, kus olime väga üksmeelsed."

Heinz Valk: "See oli unikaalne aeg, kus olime väga üksmeelsed."

"Võhivõõrad inimesed tulid tänaval vastu - tänasid, naeratasid, ütlesid midagi positiivset ja toetavat," meenutas Heinz Valk Rahvarinde algusaegu. "Esines lausa uskumatuid asju: siiasamasse Mainorisse tuli ükskord tulla hoopis teisest Tallinna otsast, ja küsisin taksojuhilt, mis ma võlgnen. Taksojuht vastas, et teie käest ei võta ma midagi."

 

JUHTKIRI: Haigla hurmavalt hubaseks

JUHTKIRI: Haigla hurmavalt hubaseks (1)

Hea haigla peab olema hubane. Kui inimene end hästi tunneb, suudab ta kiiremini paraneda ning ka arstid suudavad mõnusas ümbruses paremini ravida. Inimese toonuse tõstmisele on tema meeleolu ravimise ajal sama tähtis kui õnnestunud operatsioon.

KAIA LAUR: Mida rohkem kaameraid, seda suurem kasu

KAIA LAUR: Mida rohkem kaameraid, seda suurem kasu

"Minu arvates on liikluskaameratest kasu ja kui neid oleks rohkem, oleks ka kasu suurem. Need kaamerad võiksid jälgida üldist liikluskultuuri, mitte ainult sõidukite kiirust," rääkis Eesti bussijuhtide ühingu Tallinna regiooni juht Kaia Laur.

KARL MADIS: Emast teeb hea ema hea süda ja lapse mõistmine

KARL MADIS: Emast teeb hea ema hea süda ja lapse mõistmine

"Kõik emad õpetavad ausust, lugupidamist vanemate inimeste vastu, viisakust ja üldse elu põhiväärtusi," ütleb laulja Karl Madis. "Ema oli teiste inimeste suhtes väga tolerantne. Ütles, et igaüks elab oma elu ja pole mõtet neid arvustada, kui pole ise nende elu elanud."

ENNO TAMM: Bussirajal sõelumine on tõsine probleem

ENNO TAMM: Bussirajal sõelumine on tõsine probleem (2)

"Liikluskaameratel on distsiplineeriv ja ennetav mõju, kuid ühtlasi saab nende poolt jäädvustatud materjali kasutada konfliktsituatsioonide selgitamisel ja hindamisel," ütles Tallinna Linnatranspordi AS-i juhatuse esimees Enno Tamm, kelle hinnangul võiks Tallinnas liikluskaameraid rohkem olla.

JUHTKIRI: Tark juht valib piletita sõidu

JUHTKIRI: Tark juht valib piletita sõidu

Selle aasta 1. juunist annab riik sisuliselt kogu Eestile võimaluse minna üle tasuta transpordile. Tark juht kasutaks selle võimaluse oma kodukandi inimeste heaks ära. Ent virisejaid jätkub alati – nii nagu ennustati katastroofi Tallinna tasuta transpordile, kuigi nüüd kopeerivad seda mitmed maailma linnad.

JUHTKIRI: Meedia tõe või umbluu teenistuses

JUHTKIRI: Meedia tõe või umbluu teenistuses

Eesti on teinud otsuse, et suunab rohkem raha teadusesse. Meie Teaduste Akadeemia president Tarmo Soomere kinnitab tänases lehes, et see toob otsest kasu kogu ühiskonnale – näiteks majanduskriisi ajal panid Põhjamaad rohkem raha teadusesse ja lükkasid nii riigile taas hoos sisse. Teadus ehk teadmine ja ka haridus teevad inimeste elu paremaks.

LEMBIT POOLAK: Taksondust peab kontrollima!

LEMBIT POOLAK: Taksondust peab kontrollima! (1)

"Täna on aga olukord, kus taksosid saab kontrollida, sõidujagamisteenust pakkuvaid sõidukeid aga mitte. See ei ole õiglane," tõdeb Eesti taksojuhtide liidu juhatuse viimane esimees Lembit Poolak. "Üldiselt ma ei soovitaks klientidel minna nendesse sõidukitesse, millel puudub taksotähistus."

JUHTKIRI: Kahe näoga Kallas ja ISEmajandamine?

JUHTKIRI: Kahe näoga Kallas ja ISEmajandamine?

Reformierakonna uus juht Kaja Kallas viskas oma troonikõnes välja väite, et Eesti peaks saama isemajandavaks riigiks. Tekib aga küsimus, et kas ta mõtles seda ikka tõsiselt – sest kui mõtles, siis peaks ta ju ka tunnistama, et suur osa tema erakonna senisest majanduspoliitikast on olnud vale.

OLIVIA: Suurvõlglasi tulebki pitsitada

OLIVIA: Suurvõlglasi tulebki pitsitada

"Arvan, et suurvõlglasi tulebki pitsitada, sest muidu nad ei saa aru, et majandus kannatab nende pärast. Maksudest saamata jäänud suurte summade eest saaks ehitada lasteaedu ja noortemaju," ütles Olivia(19).

JÜRI ENNET: Prügistajad on alaväärsuskompleksiga inimesed

JÜRI ENNET: Prügistajad on alaväärsuskompleksiga inimesed (8)

"Psühhiaatrina ütlen, et linna prügistavad eelkõige alaväärsuskompleksiga inimesed, kes kompenseerivad seda  kurjuse ja pahanduste tegemisega. Tähtis pole mitte ainult materiaalne keskkond, sama tähtis ja kohati tähtsamgi on psüühiline keskkond," ütles psühhiaater Jüri Ennet.

Ott Lumi: Hanno Pevkuri edasine perspektiiv on küsitav

Ott Lumi: Hanno Pevkuri edasine perspektiiv on küsitav (2)

Poliitikaanalüütiku Ott Lumi arvates on Siim Kallase tänane kiri, milles too heidab Reformierakonna praegusele esimehele Hanno Pevkurile ette oskamatust ja saamatust, otseselt seotud homsete sisevalimistega, kus eeldatavasti Kaja Kallas uueks juhiks kroonitakse. "See samm tänase kirja näol on tegelikult ülimalt ebamõistlik nii tema enda kui Kaja jaoks," leidis Lumi -  ehkki ratsionaalselt annaks kirja põhjendada Kallaste-Michali liidu tsementeerimisega.

LUGEJA KÜSIB: Miks ei ole linnas mitut olulist bussipeatust?

LUGEJA KÜSIB: Miks ei ole linnas mitut olulist bussipeatust?

"Olen elatanud inimene ja eluaegne ühissõidu fänn, paraku seal kitsaskohti meil veel jätkub. Näiteks ei ole ühelgi liinil Mustamäe tee linna suunal Hipodroomi peatust. Nii peab traavima Välja peatusest hipodroomile jalgsi või sõitma ringi Balti jaama kaudu," kirjutab Pealinna lugeja Väino Ubina.

MARTIN HUBERG: Väikeettevõtjad võiksid tasuda makse käibe pealt

MARTIN HUBERG: Väikeettevõtjad võiksid tasuda makse käibe pealt

"Seadus ei nõua mingi kindla summa maksmist juhatuse liikmele, seetõttu võidakse valida tee, et makstakse nii palju kui vaja. Ebaregulaarsete tulude puhul, nt põllumajanduses, võib ka palga maksmise olla tsükliline," ütles Eesti maksumaksjate liidu juhatuse liige, vanemjurist Martin Huberg.

JUHTKIRI: Rahapesu jättis mustad plekid

JUHTKIRI: Rahapesu jättis mustad plekid

Poliitikaanalüütik ja kolumnist Ahto Lobjakas päris hiljuti: "Kuidas ei olnud 2014. aastal võimul olnud tolleaegsetel poliitikutel võimalik mitte teada rahapesuskeemidest nii Danske Banki kui ka praeguse Versobanki ümber? Miks ei küsi ajakirjandus, kus oli Ansip või kus oli Ligi?"

Vsevolod Jürgenson: kes on süüdi Tallinna ummikutes?

Vsevolod Jürgenson: kes on süüdi Tallinna ummikutes?

"Pole saladus, et suurim põhjus ummikute tekkel on selles, et valdav osa juhtidest ei oska ette näha, kas nad jõuavad ristmiku enne punase süttimist ületada või sõidavad ristmikud lihtsalt kinni," kirjutab Mustamäe linnaosakogu liige Vsevolod Jürgenson. 

AHTO LOBJAKAS: Kus olid Ansip ja Ligi, kui Eestis pesti pankade kaudu raha?

AHTO LOBJAKAS: Kus olid Ansip ja Ligi, kui Eestis pesti pankade kaudu raha? (3)

"Kuidas ei olnud 2014. aastal võimul olnud tolleaegsetel poliitikutel võimalik teada rahapesuskeemidest nii Danske Banki kui ka praeguse Versobanki ümber? Miks ei küsi ajakirjandus, kus oli Ansip või kus oli Ligi?" küsis poliitikaanalüütik ja kolumnist Ahto Lobjakas. "See oli kas kriminaalne tähelepanematus või ma kahtlustaks teatud poliitilise tasandi osalust või vähemalt teadmist."

VLADISLAV KORŽETS: Meil on liiga palju kauplusi

VLADISLAV KORŽETS: Meil on liiga palju kauplusi (2)

"Mina ei ole suures kaupluseketis müüjana töötanud ja sellepärast eelistan selle koha pealt, kas see pereelu mõjutab, suu kinni hoida. Selge on aga see, et meil on liiga palju kauplusi," ütles kirjanik ja kalamees Vladislav Koržets

ENEL EHA: Kõik ei pea olema alati kõige mugavam

ENEL EHA: Kõik ei pea olema alati kõige mugavam

"Kindlasti ei ole meil nii palju kaubanduskeskusi vaja. Lahtiolekuaegadega on ka niimoodi, et tore, kui linna peal on mõni valveapteek või -pood, teinekord võib seda igaühel vaja minna, kuid kas kõik poed peavad olema lahti kella 22-23-ni, on küsitav," ütles eksmiss Enel Eha.

Laadimine...Laadimine...