Arvamus

JUHTKIRI: VEB-fond: omakasu või riigireetmine?

JUHTKIRI: VEB-fond: omakasu või riigireetmine? (1)

Venemaa Vnešekonombanki 1991/92. a kinni külmunud raha saaga ja see, kuidas üks Peterburi viinakompanii suutis sealt Eesti Panga võltskirja alusel 32,3 mln dollarit "lahti sulatada", on üks viimastel aastatel kõige enam meedias kajastatud teemasid. Paradoksaalne, kuid vaatamata, et seda on uurinud nii riigikogu erikomisjon kui ka riigikontroll, meediast rääkimata, leidub hulk vastamata küsimusi.

Ilvi Jõe-Cannon: "See oli aeg, kus kõik oli võimalik!"

Ilvi Jõe-Cannon: "See oli aeg, kus kõik oli võimalik!"

"Üks tuttav ütles Mati Hindile: ära sõida ühendriikidest koju tagasi, aga tema ütles, et ma ei saa, ma pean ikka minema - ta on ikka väga julge inimene," meenutas politoloog Ilvi Jõe-Cannon Rahvarinde ühe juhttegelase Mati Hindi visiiti USAsse. Ühendriikidesse jäämist soovitati Hindile viitega, et kodus võidakse ta vangi panna. N Liidu lagunemiseni jäi siis veel kaks aastat.

Heinz Valk: "See oli unikaalne aeg, kus olime väga üksmeelsed."

Heinz Valk: "See oli unikaalne aeg, kus olime väga üksmeelsed."

"Võhivõõrad inimesed tulid tänaval vastu - tänasid, naeratasid, ütlesid midagi positiivset ja toetavat," meenutas Heinz Valk Rahvarinde algusaegu. "Esines lausa uskumatuid asju: siiasamasse Mainorisse tuli ükskord tulla hoopis teisest Tallinna otsast, ja küsisin taksojuhilt, mis ma võlgnen. Taksojuht vastas, et teie käest ei võta ma midagi."

 

JUHTKIRI: Haigla hurmavalt hubaseks

JUHTKIRI: Haigla hurmavalt hubaseks (1)

Hea haigla peab olema hubane. Kui inimene end hästi tunneb, suudab ta kiiremini paraneda ning ka arstid suudavad mõnusas ümbruses paremini ravida. Inimese toonuse tõstmisele on tema meeleolu ravimise ajal sama tähtis kui õnnestunud operatsioon.

KAIA LAUR: Mida rohkem kaameraid, seda suurem kasu

KAIA LAUR: Mida rohkem kaameraid, seda suurem kasu

"Minu arvates on liikluskaameratest kasu ja kui neid oleks rohkem, oleks ka kasu suurem. Need kaamerad võiksid jälgida üldist liikluskultuuri, mitte ainult sõidukite kiirust," rääkis Eesti bussijuhtide ühingu Tallinna regiooni juht Kaia Laur.

KARL MADIS: Emast teeb hea ema hea süda ja lapse mõistmine

KARL MADIS: Emast teeb hea ema hea süda ja lapse mõistmine

"Kõik emad õpetavad ausust, lugupidamist vanemate inimeste vastu, viisakust ja üldse elu põhiväärtusi," ütleb laulja Karl Madis. "Ema oli teiste inimeste suhtes väga tolerantne. Ütles, et igaüks elab oma elu ja pole mõtet neid arvustada, kui pole ise nende elu elanud."

ENNO TAMM: Bussirajal sõelumine on tõsine probleem

ENNO TAMM: Bussirajal sõelumine on tõsine probleem (2)

"Liikluskaameratel on distsiplineeriv ja ennetav mõju, kuid ühtlasi saab nende poolt jäädvustatud materjali kasutada konfliktsituatsioonide selgitamisel ja hindamisel," ütles Tallinna Linnatranspordi AS-i juhatuse esimees Enno Tamm, kelle hinnangul võiks Tallinnas liikluskaameraid rohkem olla.

JUHTKIRI: Tark juht valib piletita sõidu

JUHTKIRI: Tark juht valib piletita sõidu

Selle aasta 1. juunist annab riik sisuliselt kogu Eestile võimaluse minna üle tasuta transpordile. Tark juht kasutaks selle võimaluse oma kodukandi inimeste heaks ära. Ent virisejaid jätkub alati – nii nagu ennustati katastroofi Tallinna tasuta transpordile, kuigi nüüd kopeerivad seda mitmed maailma linnad.

JUHTKIRI: Meedia tõe või umbluu teenistuses

JUHTKIRI: Meedia tõe või umbluu teenistuses

Eesti on teinud otsuse, et suunab rohkem raha teadusesse. Meie Teaduste Akadeemia president Tarmo Soomere kinnitab tänases lehes, et see toob otsest kasu kogu ühiskonnale – näiteks majanduskriisi ajal panid Põhjamaad rohkem raha teadusesse ja lükkasid nii riigile taas hoos sisse. Teadus ehk teadmine ja ka haridus teevad inimeste elu paremaks.

LEMBIT POOLAK: Taksondust peab kontrollima!

LEMBIT POOLAK: Taksondust peab kontrollima! (1)

"Täna on aga olukord, kus taksosid saab kontrollida, sõidujagamisteenust pakkuvaid sõidukeid aga mitte. See ei ole õiglane," tõdeb Eesti taksojuhtide liidu juhatuse viimane esimees Lembit Poolak. "Üldiselt ma ei soovitaks klientidel minna nendesse sõidukitesse, millel puudub taksotähistus."

JUHTKIRI: Kahe näoga Kallas ja ISEmajandamine?

JUHTKIRI: Kahe näoga Kallas ja ISEmajandamine?

Reformierakonna uus juht Kaja Kallas viskas oma troonikõnes välja väite, et Eesti peaks saama isemajandavaks riigiks. Tekib aga küsimus, et kas ta mõtles seda ikka tõsiselt – sest kui mõtles, siis peaks ta ju ka tunnistama, et suur osa tema erakonna senisest majanduspoliitikast on olnud vale.

OLIVIA: Suurvõlglasi tulebki pitsitada

OLIVIA: Suurvõlglasi tulebki pitsitada

"Arvan, et suurvõlglasi tulebki pitsitada, sest muidu nad ei saa aru, et majandus kannatab nende pärast. Maksudest saamata jäänud suurte summade eest saaks ehitada lasteaedu ja noortemaju," ütles Olivia(19).

JÜRI ENNET: Prügistajad on alaväärsuskompleksiga inimesed

JÜRI ENNET: Prügistajad on alaväärsuskompleksiga inimesed (8)

"Psühhiaatrina ütlen, et linna prügistavad eelkõige alaväärsuskompleksiga inimesed, kes kompenseerivad seda  kurjuse ja pahanduste tegemisega. Tähtis pole mitte ainult materiaalne keskkond, sama tähtis ja kohati tähtsamgi on psüühiline keskkond," ütles psühhiaater Jüri Ennet.

Ott Lumi: Hanno Pevkuri edasine perspektiiv on küsitav

Ott Lumi: Hanno Pevkuri edasine perspektiiv on küsitav (2)

Poliitikaanalüütiku Ott Lumi arvates on Siim Kallase tänane kiri, milles too heidab Reformierakonna praegusele esimehele Hanno Pevkurile ette oskamatust ja saamatust, otseselt seotud homsete sisevalimistega, kus eeldatavasti Kaja Kallas uueks juhiks kroonitakse. "See samm tänase kirja näol on tegelikult ülimalt ebamõistlik nii tema enda kui Kaja jaoks," leidis Lumi -  ehkki ratsionaalselt annaks kirja põhjendada Kallaste-Michali liidu tsementeerimisega.

LUGEJA KÜSIB: Miks ei ole linnas mitut olulist bussipeatust?

LUGEJA KÜSIB: Miks ei ole linnas mitut olulist bussipeatust?

"Olen elatanud inimene ja eluaegne ühissõidu fänn, paraku seal kitsaskohti meil veel jätkub. Näiteks ei ole ühelgi liinil Mustamäe tee linna suunal Hipodroomi peatust. Nii peab traavima Välja peatusest hipodroomile jalgsi või sõitma ringi Balti jaama kaudu," kirjutab Pealinna lugeja Väino Ubina.

MARTIN HUBERG: Väikeettevõtjad võiksid tasuda makse käibe pealt

MARTIN HUBERG: Väikeettevõtjad võiksid tasuda makse käibe pealt

"Seadus ei nõua mingi kindla summa maksmist juhatuse liikmele, seetõttu võidakse valida tee, et makstakse nii palju kui vaja. Ebaregulaarsete tulude puhul, nt põllumajanduses, võib ka palga maksmise olla tsükliline," ütles Eesti maksumaksjate liidu juhatuse liige, vanemjurist Martin Huberg.

JUHTKIRI: Rahapesu jättis mustad plekid

JUHTKIRI: Rahapesu jättis mustad plekid

Poliitikaanalüütik ja kolumnist Ahto Lobjakas päris hiljuti: "Kuidas ei olnud 2014. aastal võimul olnud tolleaegsetel poliitikutel võimalik mitte teada rahapesuskeemidest nii Danske Banki kui ka praeguse Versobanki ümber? Miks ei küsi ajakirjandus, kus oli Ansip või kus oli Ligi?"

Vsevolod Jürgenson: kes on süüdi Tallinna ummikutes?

Vsevolod Jürgenson: kes on süüdi Tallinna ummikutes?

"Pole saladus, et suurim põhjus ummikute tekkel on selles, et valdav osa juhtidest ei oska ette näha, kas nad jõuavad ristmiku enne punase süttimist ületada või sõidavad ristmikud lihtsalt kinni," kirjutab Mustamäe linnaosakogu liige Vsevolod Jürgenson. 

AHTO LOBJAKAS: Kus olid Ansip ja Ligi, kui Eestis pesti pankade kaudu raha?

AHTO LOBJAKAS: Kus olid Ansip ja Ligi, kui Eestis pesti pankade kaudu raha? (3)

"Kuidas ei olnud 2014. aastal võimul olnud tolleaegsetel poliitikutel võimalik teada rahapesuskeemidest nii Danske Banki kui ka praeguse Versobanki ümber? Miks ei küsi ajakirjandus, kus oli Ansip või kus oli Ligi?" küsis poliitikaanalüütik ja kolumnist Ahto Lobjakas. "See oli kas kriminaalne tähelepanematus või ma kahtlustaks teatud poliitilise tasandi osalust või vähemalt teadmist."

VLADISLAV KORŽETS: Meil on liiga palju kauplusi

VLADISLAV KORŽETS: Meil on liiga palju kauplusi (2)

"Mina ei ole suures kaupluseketis müüjana töötanud ja sellepärast eelistan selle koha pealt, kas see pereelu mõjutab, suu kinni hoida. Selge on aga see, et meil on liiga palju kauplusi," ütles kirjanik ja kalamees Vladislav Koržets

ENEL EHA: Kõik ei pea olema alati kõige mugavam

ENEL EHA: Kõik ei pea olema alati kõige mugavam

"Kindlasti ei ole meil nii palju kaubanduskeskusi vaja. Lahtiolekuaegadega on ka niimoodi, et tore, kui linna peal on mõni valveapteek või -pood, teinekord võib seda igaühel vaja minna, kuid kas kõik poed peavad olema lahti kella 22-23-ni, on küsitav," ütles eksmiss Enel Eha.

PÄRNITS: Kaupluste töötajad peavad oma tööd orjuseks

PÄRNITS: Kaupluste töötajad peavad oma tööd orjuseks (3)

"Ajal, kui konkurents on väga tihe ja tööjõupuudus suur, rabavad inimesed end lolliks," rääkis Ülemiste keskuse juhatuse liige Guido Pärnits, kelle sõnul kauplused Eestis on liiga kaua lahti. "Muidugi on meil kauplused liiga kaua lahti. Ajal, kui konkurents on väga tihe ja tööjõupuudus suur, rabavad inimesed end lolliks," rääkis Pärnits, kelle hinnangul üks võimalus seda olukorda leevendada on vähendada töötunde. 

JUHTKIRI: Valede erakonna tsirkus

JUHTKIRI: Valede erakonna tsirkus (1)

Tsirkust, mida Reformierakond viimasel ajal Eesti elanikele pakub, on tõeliselt nauditav vaadata. Kõige suuremat šõud etendas eelmisel nädalal Brüsselist kodutanumat külastanud Andrus Ansip, kes vihjas, et endine reformierakondlane Silver Meikar pani osa nn kilekotirahast ehk ärimeeste poolt erakonnale annetatud mustadest summadest pihta.

Tanel Kiik: Laari kritiseerides püüab päevapoliitik Ligi Reformierakonna siseprobleemidelt tähelepanu eemale juhtida

Tanel Kiik: Laari kritiseerides püüab päevapoliitik Ligi Reformierakonna siseprobleemidelt tähelepanu eemale juhtida (3)

"Otsitud vastasseisude tekitamine on küll hõlbus võte enda siseprobleemidelt tähelepanu eemale juhtida, kuid teise poole suhtes ebaõiglane käitumisviis," tõdeb peaministri büroo juhataja Tanel Kiik, kelle sõnul on Reformierakond EKRE kombel  tegema hetkepoliitikat rünnates Vabariigi Presidendi valikuid. Reformierakondlane Jürgen Ligi teatas sotsiaalmeedias, et erakond ei pruugi Laari jätkamist Eesti Panga nõukogu esimehena toetada.

Lauri Laats: prügikriis Tallinnas näitab ettevõtja ahnust

Lauri Laats: prügikriis Tallinnas näitab ettevõtja ahnust (1)

"Mustamäel ajavad prügikastid üle ääre ja linnaosa valitsuse telefonid on pahaste kodanike kõnedest punased. Veebruaris alanud ja AS-i Eesti Keskkonnateenused laialt üles kiidetud korraldatud jäätmeveost pole linnaosas jälgegi, tegemist paistab olevat täiesti korraldamata jäätmeveoga," kirjutab Mustamäe linnaosa vanem Lauri Laats.

Jüri Aarma: katsun võimalikult palju jala kõndida

Jüri Aarma: katsun võimalikult palju jala kõndida

"Ma ise pole eriti suur parkija, katsun maksimaalselt jala käia ja töökohas on ka parkimismaja luba olemas. Minu arust on kõige jubedam olukord parkimisega just kesklinnas, see on autodest lausa umbes," ütles näitleja ja ajakirjanik Jüri Aarma.

JUHTKIRI: Pensionitõus annab rõõmule võimaluse

JUHTKIRI: Pensionitõus annab rõõmule võimaluse

Solidaarses ühiskonnas on kõik kõigega seotud. Selle ilmekaks näiteks on viimaste aastate üha suurem majanduskasv, koos sellega kasvanud palgad ja koos palkadega kasvavad pensionid. Kuna palgakasv oli tänu soodsale majanduskliimale kiire, tõuseb sama kiiresti ka pension.

JUHTKIRI: Kroonuhobune valimisvankri ees

JUHTKIRI: Kroonuhobune valimisvankri ees

Meediat jälgides jääb mulje, et paljud väljaanded on alkoholi kaitsele viskunud. Ilmuvad nõretavad artiklid, kuidas nüüd vaesed janused Pärnust ja Tartust peavad Lätis viina järel käima. Hakatakse üksipulgi arvutama, kui palju kahju nad kannatavad selle pärast, et aktsiis on tõusnud.

Tanel Kiik Kaja Kallasele: kas rahvuspõhine vastandumine ongi lubatud liberaalsete väärtuste juurde tagasi pöördumine?

Tanel Kiik Kaja Kallasele: kas rahvuspõhine vastandumine ongi lubatud liberaalsete väärtuste juurde tagasi pöördumine? (3)

"Paljud politoloogid, ajakirjanikud ja ilmselt ka valijad uskusid, et esimehe vahetus toob erakonnale värske hingamise, mitmekesisema programmi ning euroopalikuma vaate," kirjutab peaministri büroo juhataja Tanel Kiik. "Tegelik elu näitab vastupidist – Pevkuri lubadus lõpetada rahvuspõhine vastandumine ei pea esimehevahetusele vastu. Reformierakond mitte ainult ei jätka küünilist ja lõhestavat kampaaniat, vaid hagu pannakse veel alla."

Vsevolod Jürgenson: tasuta kõrgkool peab jätkama
Arvamus Haridus

Vsevolod Jürgenson: tasuta kõrgkool peab jätkama (1)

"Ei tahaks enam kuulda arrogantsete kõrgkooliametnike väiteid, otsekui oleksid meie noored laisad. 66 % üliõpilastest töötab, et eluga toime tulla. Muutkem nende olukord kergemaks, kaasates üliõpilasi senisest rohkem tasustatavatesse uurimistöödesse, kus õppimist saab tööga sujuvalt ühildada," kirjutab Mustamäe linnaosakogu liige  Vsevolod Jürgenson.

Juhtkiri: vabadus lugeda, mitte lakkuda

Juhtkiri: vabadus lugeda, mitte lakkuda

Eesti riiki poleks iial sündinud, kui rahvas poleks koondunud karskusseltsidesse, kus sepistati kultuuri kõrval ka iseseisvusaadet. Eesti vaimuelu liidrid nagu F. Kreutz-wald, J. W. Jannsen, Jaan Tõnisson jpt muretsesid siiralt rahva seas leviva alkoholismi pärast. Ajalehe Sakala asutaja Carl Robert Jakobson põrutas: "Tehkem kindlaks, et viina pakkujaid ja lakkujaid kuski ausate meeste nime alla ei arvataks."

Lauri Laats:on mõtlematu siduda kõik oma kavatsused Euroopa Liidu rahalaevadega, riik peab ise kodanikke aitama

Lauri Laats:on mõtlematu siduda kõik oma kavatsused Euroopa Liidu rahalaevadega, riik peab ise kodanikke aitama

Mustamäe linnaosa vanem Lauri Laats saatis ettevõtlusministrile Urve Palole avaliku kirja küsimusega KredExi rekonstrueerimistoetuste rahalise seisukorra ja taotluste vastuvõtu alguse kohta. "Lühidalt võib vastuse kokku võtta nii: enne 2020. aastat pole korteriühistutel mõtet KredExi rekonstrueerimistoetusega oma plaane tehes arvestada ega ole ka kindlust, mis juhtub peale 2020. aastat," ütleb Laats.

Taavi Aas absurdist: kui Ardo Ojasalul on õigus, peaks ta linnameedia asemel kogu ajakirjandust trahvima

Taavi Aas absurdist: kui Ardo Ojasalul on õigus, peaks ta linnameedia asemel kogu ajakirjandust trahvima (4)

"Kui teie käsitluses kvalifitseerub valimisreklaamiks ka viis kuud enne valimisi ilmuv uudis, mis teatab, et senine linnapea kohusetäitja kandideerib linnapeaks, siis sellel lähenemise alusel võiks suure osa mullu maikuisest Eesti ajakirjanduslikust kajastusest keelata või trahvitavaks muuta," kirjutab Tallinna linnapea Taavi Aas Erakondade Rahastamise Järelevalve Komisjoni esimehele Ardo Ojasalule. Aas tahab teada, kas väljended trellide taha panekust, trahvidest ja kriminaalsusest tulenevad sellest, et Ojasalu on olnud Riito Ehituse AS nõukogu esimees, mis oli mitmel puhul linnaga konfliktsetes suhetes. "Nende hinnangutega võtate te endale kohtumõistmise õiguse, mida teile antud ei ole."

Alina Tubli: Pirita tee ummikuid leevendab Piritale uue kooli ja lasteaia rajamine

Alina Tubli: Pirita tee ummikuid leevendab Piritale uue kooli ja lasteaia rajamine

"Mida vähem lapsevanemaid peab oma pere noorimaid sõidutama teistesse linnaosadesse lasteaeda või kooli, seda ühtlasemalt jaotub koormus ka Pirita teel," kirjutab Pirita linnaosa vanem Alina Tubli. Juuli alguses valmiv Pirita Kose Lasteaia uus hoone koos 51 lisakohaga pakub probleemile osalise lahenduse. "Kuid peame mõtlema juba järgmistele sammudele ning alustama Padriku Lasteaia laiendamist."

ANU TOOTS: Lennartmerilikkus ja tulevikunägemus jäi presidendi kõnest puudu
Arvamus Eesti

ANU TOOTS: Lennartmerilikkus ja tulevikunägemus jäi presidendi kõnest puudu (4)

"Oleksin oodanud midagi lennartmerilikku, et mis on siis see järgmine siht, mis annab indu edasi liikuda. Et Eesti riiki on olnud 100 aastat, mis nüüd edasi saama hakkab. Euroopas me oleme, NATO-s me oleme, ÜRO-s me oleme, elatustase tõuseb, mis on meie järgmine eesmärk. President ei andnud sellele ühtegi vihjet," tõdes politoloog Anu Toots.

Laadimine...Laadimine...