Poliitikud taunivad rahvusi vastandavate plakatite ülesseadmist

"Segregatsioonile viitav reklaam lõhestab ühiskonda ja solvab siin elavaid vene inimesi ning vene kogukonda hingepõhjani ning on täiesti vastutustundetu," kirjutas Keskerakonna juhatuse liige, Põhja-Tallinna linnaosa vanem ja endine reklaamiettevõtja Raimond Kaljulaid sotsiaalmeedias.

Pilt: Ilja Matusihis

Poliitikud taunivad rahvusi vastandavate plakatite ülesseadmist (2)

Toimetaja: Merje Aus

"Segregatsioonile viitav reklaam lõhestab ühiskonda ja solvab siin elavaid vene inimesi ning vene kogukonda hingepõhjani ning on täiesti vastutustundetu," kirjutas Keskerakonna juhatuse liige, Põhja-Tallinna linnaosa vanem ja endine reklaamiettevõtja Raimond Kaljulaid sotsiaalmeedias.

Mitme erakonna poliitikud võtsid esmaspäeval kriitiliselt sõna Tallinna kesklinna üles pandud plakatite suhtes, millel vastandati eestlasi ja venelasi.

"Kes iganes lasi Tallinna kesklinnas üles panna eestlaste ja venelaste segregatsioonile üles kutsuvad reklaamtahvlid ja mis iganes oli sellise tegevuse eesmärk – ei ole kahtlust, et sellisel tegevusel on mitu negatiivset tagajärge," kirjutas Vabaerakonna poliitik Andres Herkel oma blogis.

Reformierakonna liige Urmas Paet avaldas lootust, Tallinna linnavalitsus koristab Hobujaama trammipeatuses oleva "mitmemõttelise provokatsiooni" kiirelt ära. "Mingi terve mõistuse raas võiks siiski säilida. Sellised pildid hakkavad elama oma Eesti-vastast elu. Kõige kehvem on aga see, et paraku mõjuvad need pildid ka meie ühiskonda sisse, konkreetsetele inimestele. Täiesti ebavajalikul moel. Ja ükskõik, mis oli algne eesmärk," kirjutas Paet.

Eestimaa Ühendatud Vasakpartei teatas sotsiaalmeedia vahendusel, et plakatite puhul on tegemist kõige puhtakujulisema apartheidiga ning küsis, kuidas selliste plakatite ilmumine Euroopa Liidu riigi pealinnas on üldse võimalik.

Hobujaama trammipeatusesse ilmunud plakatid jagavad ooteala justkui kaheks, millest ühel on eesti- ja venekeelsed plakatid kirjaga "Siin ainult eestlased" ning teisel eesti- ja venekeelsed plakatid kirjaga "Siin ainult venelased". Muud teksti peale üleskutse küsimuste korral helistada ei ole, kirjutab ERR. Kahel plakatil toodud telefoninumbrid erinevad teineteisest ning mõlemale helistades vastatakse plakatil viidatud keeles.

Eestikeelsel numbril helistades teatab moonutatud meesterahva hääl automaatvastajas, et 3. märtsil toimuvad riigikogu valimised, kus "tema" kandideerib ning rõhutab, et "meie, eestlased, peame kindlasti kokku hoidma; vaata kindlasti, et sa seisad õigel poolel". Seejuures ei tutvusta automaatvastaja ennast. Venekeelsel numbril helistades kordub sama tekst vene keeles, ainult et eestlaste asemel on juttu venelastest, kes peavad kindlasti kokku hoidma ja vaatama, et seisavad õigel poolel.

Plakatitest on end distantseerinud kõik erakonnad peale Eesti 200, kelle üks keskseid poliitilisi eesmärke on senise kakskeelse hariduse ühendamine ühtseks eestikeelseks hariduseks.

"Eesti 200 peab kas viivitamatult lükkama ümber oma seotuse selle kampaaniaga või siis vabandama ja eemaldama ühiskonda lõhestav reklaam koheselt. Või siis peavad selle eemaldama ametivõimud kui rahvuslikku vaenu õhutava reklaami. Kui selle taga on tõesti Eesti 200 ja neil on soov sellega juhtida tähelepanu eesti ja vene koolide eraldatusele, siis tuleb kindlasti hukka mõista poliitika tegemine läbi provokatsiooni. Palun vaadake korraks sellele reklaamile läbi vene kogukonna silmade. Kuidas teie end tunneksite? Hariduspoliitikast tuleb loomulikult rääkida. Rahulikult ja tasakaalukalt. Vene koolide tulevikust tuleb rääkida kaasates vene kogukonda, õpetajaid ja lapsevanemaid," kirjutas Kaljulaid.

Herkel leiab oma blogipostituses, et sellise reklaamiga antakse ühiskonna polariserumisele veel üks impulss, sellele tekib rahvusvaheliselt negatiivne kajastus, see viib alla valimiseelse debati kavliteedi ning neljandaks risustab debattiruumi vaidlustega selle üle, millised rekaalmid on lubatavad. "Ühesõnaga, sisepoliitilisse debatti tuuakse teema, millest FSB ja teised naabermaade valijatesse sekkuda tahtjad võivad vaid unistada," tõdes Herkel.

Politsei teatas esmaspäeval, et nende hinnangul pole alust algatada süüteomenetlus Tallinna kesklinna üles pandud rahvusi eristavate plakatite suhtes. "Politsei ja prokuratuuri hinnangul ei saa sellist reklaami käsitleda karistusseadustikus sätestatud vaenu õhutamisena, mistõttu politsei süüteomenetlust plakatite kohta ei alusta," ütles politsei- ja piirivalveameti pressiesindaja Tuuli Härson rahvusringhäälingule (ERR).

2 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...