"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Ratas: Lihula monumendi õige koht on Lagedi muuseumis (9)
11. juuli 2019
Scanpix

Peaminister Jüri Ratas ütles, et tema hinnangul on aastate eest Lihulas teisaldatud ausamba õige koht Lagedi muuseumis.

Ratas sõnas valitsuse pressikonverentsil, et sõjas hukkunute mälestust ei tohi kasutada poliitiliste ja ideoloogiliste eesmärkide.

Peaminister sõnas, et tema hinnangul on Lihulas teisaldatud ausamba õige koht Lagedil asuvas Eesti vabadusvõitluse muuseumis.

Lääne Elu kirjutas nädalavahetusel, et Konservatiivne Rahvaerakond tahab Lihulas teisaldatud skandaalse ausamba taas püsti panna.

Mälestusmärk püstitati Tiit Madissoni eestvedamisel Lihula kalmistule 20. augustil 2004. Monumendil oli kujutatud Saksa mundris sõdurit ja sellel oli kiri “Eesti meestele, kes sõdisid 1940-1945 bolševismi vastu ja Eesti iseseisvuse taastamise nimel”.

Juhan Partsi valitsus otsustas lasta monumendi teisaldada. 2. septembri õhtul 2004 puhkesid samba teisaldamise ajal rahutused. Politsei hinnangul kogunes Lihula kalmistule päästeametnike ja politseinike tegevuse vastu meelt avaldama ligi 400 inimest, kelle tegevust püüdis ohjeldada 44 politseinikku. Inimesed hakkasid politseisõidukeid kividega loopima, mistõttu sai seitse autot suuri kahjustusi.

2002. aastal asus mälestusmärk Pärnus, kuid võeti maha pärast seda, kui oli püsti seisnud üheksa päeva ning toonane peaminister Siim Kallas oli selle avamist nimetanud kahetsusväärseks.

Kommentaarid (9)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

lugeja
13. juuli 2019 09:17
https://jyrilina.com/pod-znakom-skorpiona/
munder ja embleem
12. juuli 2019 23:28
Ons võimalik tuua Ivanka ja Jaredi juhatusel Berkovitze ja Kushnereid suguseltsile nii südamelähedasse Novogrudokisse bareljeefil kujutatuga. Ajalugu on ajalugu ja muuta ajalugu ei saa kuid suhted liitlastega on olulised vähemalt väikeriigile.
batko
12. juuli 2019 20:28
Ukrainas aga püstitatakse monumente konkreetsetele isikutele, kes võitlesid tollal Saksa poolel. Ka Volõnias ja Polesjes poolakate vastu aastal 1943.
diplomaat
12. juuli 2019 20:21
Monumendi vastu protesteeris tollane USA suursaadik Eestis, sest see solvas USA sõdureid.
meenutaja
12. juuli 2019 16:54
http://vana.kesknadal.ee/est/uudised?id=1977 Saksa okupatsioon.
aktsioon Novogrudek
12. juuli 2019 07:19
Kuidas mälestada Novogrudeki aktsiooni teab keegi vast tubli Jared Kushner aitab kui Belarussi partisani pojapoeg ikkagi Belski vennaste sats.
okupant on okupant ja ainult
12. juuli 2019 07:03
Okupant on okupant Jüri Ratase vaatevinkel on tasakaalukas - milleks jäädvustada okupandi mundrit eestlase seljas. Eriti veel koos natsikriminaalide embleemiga kas mõni kavatseb ka enkavedistide embleeme jäädvustada? Ikkagi meite oma Sergei Arensburgi Berta ja Viktori pojake vaat kus munder ja embleemid.
nüanss
11. juuli 2019 22:16
Näiteks eestlastest koosnenud 300. Eriotstarbeline Diviis (10 500 meest) kandis hoopis Wehrmachti mundrit, vaid kõrgemad ohvitserid eesotsas kindral Rudolf Höferiga kandsid Waffen - SSi mundrit.
Õigus!
11. juuli 2019 14:31
Just muuseum ongi sellele meie ajaloo üht ühtaegu nii kahetsusväärset kui valulist lehekülge ja selle mitte vähem kahetsusväärseid järelkajasid iseloomustavale "kunstiteosele" õige koht.