Rein Ruutsoo Toomi nimekirjast: parteid nõrgestades jäävad kõik kaotajateks

Politoloog Rein Ruutsoo sõnul saavad mitmed Keskerakonna venekeelsed poliitikud aru, et nõrgestades parteid saavad kõigist kaotajad. "Väljapressimispositsiooni omandamise kõrval luuakse ka väga ohtlik pretsedent. Keskerakonnas juba kujunenud selge eraldusjoon "meieks" ja "nendeks" saab poliitilise õigustuse," nentis Ruutsoo. "Seega – kaalul on rohkem kui valimised Tallinnas."

Pilt: Scanpix

Rein Ruutsoo Toomi nimekirjast: parteid nõrgestades jäävad kõik kaotajateks (2)

Rein Ruutsoo, politoloog

Politoloog Rein Ruutsoo sõnul saavad mitmed Keskerakonna venekeelsed poliitikud aru, et nõrgestades parteid saavad kõigist kaotajad. "Väljapressimispositsiooni omandamise kõrval luuakse ka väga ohtlik pretsedent. Keskerakonnas juba kujunenud selge eraldusjoon "meieks" ja "nendeks" saab poliitilise õigustuse," nentis Ruutsoo. "Seega – kaalul on rohkem kui valimised Tallinnas."

Tänaseks päevaks on paraku ilmne, et kuidas ka partei juhtkond ei ole pingutanud (avalikud hoiatused, demarshid jne), toimetab üsna selle tipu lähedal n-ö leppimatute poliitikute seltskond. Oma valimisnimekirjaga valimistele minemise õigust läbi suruda püüdes on "kolm õde" algatanud väga küünilise ja keerulise mängustrateegia. Aga kaalul või pikemas sihikuseades on palju enamat, kui vaid lihtsalt kohalikel valimistel mõjukas kaasa rääkimine.

Mitmeti Yana Toomi poolt innustatud seltskonna eesmärk on kaugelt avaram. Selle sihiseadeks on eelkõige partei senise ja Savisaare kujundatud sise- aga ka välispoliitilise ilme vähemalt propagandistlik kindlustamine. Avaramalt võttes seisab Yana Toomi ees väljakutse tõigas, et koos Edgar Savisaare taandamisega ja taandumisega avaliku poliitika keskmest, on partei peajoon eemaldumas senisest strateegiast, mis oli näiteks suunatud sisepoliitikas venekeelse kodanikkonna laiendamisele ja välispoliitikas Putini avantüüride õigustamisele.

Loobugem lõpuks silmakirjalikkusest. Kogu jutt venekeelsete kodanikuõigustest teenib suuresti ju üht eesmärki – venekeelse valijaskonna avardamise eesmärki. See laiendaks partei kandepinda ja seda eelkõige Toomi seltskonnale truu ja samas kaheldavalt Eestimeelse valijaskonna arvelt.

Küüniline väljapressimismäng

Eesmärk on Putinimeelset poliitikat avalikult toetav poliitika juba ka kohalikul tasemel, kui mitte vundamendi ladumisega, siis vähemalt teatavate garantiide loomisega. Teiste sõnadega - Yana Toomi ümber koondunud seltskond, kes ehib oma valimisreklaame isegi Venemaa triklooriga, valmistub küüniliseks väljapressimismänguks.

Keskerakonda fraktsioonilisel põhjal avalikult ja ulatuslikult lõhestada pole Yana Toomil õnnestunud ja see polegi eesmärk. Ta mõistab suurepäraselt, et nõrgendada partei positsiooni tervikuna on ka talle kahjulik. Partei juhtkonna venekeelses segmendis on ilmselt teisigi, kes vaatamata sellele, mida ka ei kavandataks, saavad hästi aru, et parteid nõrgestades, on nad kõik kaotajad. Nõrgestatud parteil on raske Eesti "suures poliitikas" tõhusalt kaasa rääkida. Eesmärk on seega väliselt "ontlikul" või lausa demokraatlikul viisil saavutada kontroll partei poliitika üle Tallinnas.

Kaalul rohkem kui Tallinn

Tänaseks on selge, et Keskerakonna positsiooni nõrgendavad mitmed ärimeeste algatused, aga ka neile lähedastele valimisliitudele antud hääled. Napilt ehk enamuse saavutav Keskerakonna "koalitsioonis" omandab "kolme õe" fraktsioon kaalukeele rolli.

Selle õnnestudes omandaks grupeering juba piisava kauplemisjõu, et mõjutada partei poliitilist kurssi tervikuna ka riigi tasandil. Kinnitus, et parlamendis esineb Keskerakond, sõltumata sellest, kuidas lähevad valimised Tallinnas, ka edaspidi ühtse rindena, on väheusutav. Muidugi on poliitkuid, kes vajavad fraktsiooni oma isikliku, muidu üsna nutuse toetusega karjääri üles ehitamiseks. Just täiendav selgitus sellele, miks nii meeleheitlikult ikka püütakse luua "oma" fraktsiooni.

Kui Yana Toomi plaan õnnestub, siis ootavad Keskerakonda keerulised ajad. Väljapressimispositsiooni omandamise kõrval luuakse ka väga ohtlik pretsedent. Keskerakonnas juba kujunenud selge eraldusjoon "meieks" ja "nendeks" saab poliitilise õigustuse ja institutsionaliseeritakse nähtavasti siis ka parlamendi tasemel. Seega – kaalul on rohkem kui valimised Tallinnas.

2 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...