Rein Toomla: Rõivase juhtum laseb vaadata, kas skandaal mõjutab valimistulemusi

"Taavi Rõivase Malaisia juhtum pakub hiilgavat võimalust kontrollida, kuidas võib niivõrd valimiste lähedale sattunud skandaal mõjutada tema erakonna valimistulemust," ütles politoloog Rein Toomla, kes ei pea lõplikult välistatuks ka võimalust, et Reformierakonna valijate enamusel pole juhtunust sooja ega külma.

Pilt: Scanpix

Rein Toomla: Rõivase juhtum laseb vaadata, kas skandaal mõjutab valimistulemusi (7)

Virkko Lepassalu

"Taavi Rõivase Malaisia juhtum pakub hiilgavat võimalust kontrollida, kuidas võib niivõrd valimiste lähedale sattunud skandaal mõjutada tema erakonna valimistulemust," ütles politoloog Rein Toomla, kes ei pea lõplikult välistatuks ka võimalust, et Reformierakonna valijate enamusel pole juhtunust sooja ega külma.

"Varasemad skandaalid on jäänud valimistest kaugemale," märkis Toomla, et nii briljantset võimalust nagu Rõivas, jälgida skandaali mõju valimistele, pole poliitikud Eestis varem politoloogidele uurimiseks pakkunud.

Toomla sõnul on mõlemad suuremad uuringufirmad, Turu-uuringud ja Emor pakkunud Reformierakonna tulemuseks kusagil 15% ringis valimiste häältesaagist. Samas, isegi kui valimistel kujuneks selleks protsendiks 12, ei saa kindlalt väita, et tegemist oli Rõivase skandaali mõjuga: selleks peaks langus, võrrelduna uuringute tulemustega, suurem olema. "Kui toetusprotsent jääb siiski suhteliselt lähedale 15-le, võib väita, et valijatel polnud sellest skandaalist sooja ega külma," nentis Toomla. Selline variant pole ka võimatu, sest kasvõi USAs on mõjukad poliitikud või poliitpered sellist tüüpi skandaalid üle elanud. Viimati ei jäänud ka Donald Trumpil mõnede naistega ühemõtteliselt käitumise tõttu presidendiks saamata.  "Seega on tegemist politoloogiliselt äärmiselt põneva situatsiooniga, kus pole isegi vaja ära oodata erakondade järgmise kuu reitinguid," tõdes Toomla.

Politoloogi sõnul võib skandaal Reformierakonna ümber nende häältesaaki arvatavast vähem kahandada ka asjaolu tõttu, et oravad on suure osa häältest tavaliselt kogunud tänaseks  lõppenud e-hääletuselt. Eelmistel kohalikel valimistel said nad e-teel 44% ringis häältest.

Millised poliitilised jõud Rõivase skandaalist võidavad, on Toomla sõnul üheselt keeruline öelda. Võib tekkida pettunuid, kes ei lähe üldse valima. Sellest võidab Keskerakond kui eeldatav valimiste liider.  "Nende esikoht kinnituks veelgi," ütles Toomla.

Teisalt ilmselt kattuvad mingis osas küll Reformierakonna ja IRLi valijaskonnad, aga ei maksa alahinnata, et need kaks erakonda on praegu pigem tülis, ehk üks valitsuses ja teine esimese poolt valitsusest väljasööduna opositsioonis. "Seega võib Reformierakonna mõnedele valijatele ühel hetkel meelde tulla, et ka Keskerakond on liberaalne partei," tõdes Toomla. "Igal juhul kujuneb Reformierakonna ja Taavi Rõivase vaatlemisest nende valimiste puhul täiesti omaette teema. Mina kavatsen seda kõike igal juhul suurima tähelepanuga jälgida." Küsimus on siin ka selles, kas Rõivase ja ahistatud naisterahva kohad pole juba vahetunud, ehk siis kas äsjasest kiusajast ei ole saanud endast kiusatavat liigaktiivse meedia- ja poliitpressingu tulemusel, kus veel vaid presidendi avaldus puudu. See omakorda võib talle tuua kaastundehääli stiilis, et mis see pidu seal siis ikka ära ei olnud. Küünikud võiksid lisada, et pole oluline, mida räägitakse, peaasi, et räägitakse.

Mis Rõivase jaoks kehvalt lõppenud peol aga tegelikult ekspeaministri ja tema tolle hetke sõbranna vahel toimus, teavadki aga politoloogi sõnul suure tõenäosusega ainult nemad ise, ehk kõigest vaid kaks inimest. Aga üsna ilmselt jätavad mõlemad pooled midagi rääkimata.

 

7 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...