Tõnis Liinat: ilutulestiku asemel võiks korraldada valgusetenduse

"Aasta aastalt on Eestis üha enam linna- ja vallavalitsusi, kes aastavahetuse ilutulestikku ei korralda. Ka tänavu on paljud omavalitsused teatanud, et jätavad ilutulestiku ära," kirjutab Pirita linnaosa vanem Tõnis Liinat.

Pilt: Pixabay.com

Tõnis Liinat: ilutulestiku asemel võiks korraldada valgusetenduse

Toimetaja: Toomas Raag

"Aasta aastalt on Eestis üha enam linna- ja vallavalitsusi, kes aastavahetuse ilutulestikku ei korralda. Ka tänavu on paljud omavalitsused teatanud, et jätavad ilutulestiku ära," kirjutab Pirita linnaosa vanem Tõnis Liinat.

Tallinnas pole juba aastaid ilutulestikku korraldanud Nõmme ja Pirita, sellest on loobunud Mustamäe ja Põhja-Tallinn ning tänavu ka Lasnamäe linnaosa valitsus. Tulevärki ei korralda Pärnu linnavõim ning paljud väiksemad omavalitsused. Selle asemel on nad kaunistanud linnaruumi või külakeskuse muul moel ning leidnud uusi põnevamaid võimalusi, kuidas keskkonnasõbralikumalt ja ohutumalt inimeste meeleolu rõõmsamaks muuta ning tulevärgile kuluvat raha arukamalt kasutada.

Ilutulestikust loobumise põhjusi pole vaja kaugelt otsida – paugutamine tekitab nii saastet, valgus- kui ka helireostust ning ebamugavusi paljudele inimestele ja nende neljajalgsetele sõpradele. Ebaloomuliku müra ees tunnevad kõik loomad hirmu ja just seepärast on nende esimene instinkt põgeneda. Peale selle tekitavad pürotehnilised vahendid üsna palju prügi, mille rakettide taevasse laskjad endast keskkonda maha jätavad.

Arvestades seda, kui palju raha lendab mõne minuti jooksul kõva mürina saatel taevasse, on see raiskamine. Mitmed omavalitsusjuhid on aastavahetuse eel kutsunud nii ettevõtjaid kui ka eraisikuid raha õhku läkitamise asemel panustama heategevusse – et mõne abivajaja elu paremaks ja rõõmsamaks muuta. Mis puutub minusse isiklikult, siis eks olen isegi pauku teinud, aga praegu eelistaksin selle raha heategevusele anda.

Samas on inimene oma harjumuste ohver ning sädelus ja vaatemäng on meie elu osa. Kui inimene on harjunud aastavahetust ilutulestikuga tähistama, siis selleks, et ta sellest ilust loobuks, tuleb leida muud köitvat ja ilu pakkuvat meelelahustust ning elamusi. Üks võimalusi vaadata kaunist vaatemängu on lasersõu. Kindlasti on see loodussäästlikum ja ohutum kui tulevärki taeva poole lennutada. 

Ka Tallinna linnavõim ei välista tulevikus uusaasta ilutulestikust loobumist ning selle asendamist kaasaegsemate silmailu pakkuvate tehnoloogiatega nagu lasersõu ja valgusinstallatsioonid. Kogemusi, kuidas kümnetele tuhandetele Tallinna elanikele ja külalistele üle maailma silmarõõmu, fantastilisi valgusinstallatasioone ja muusikaelamusi pakkuda, ju on. Pean silmas pealinna suurimat valgusfestivali Valgus Kõnnib, mida on korraldatud juba tosin aastat. Kogemusi on ka meie põhjanaabritel. Espoo linn loobus eelmisel aastal ilutulestikest ning korraldas selle asemel 2019. aasta vastuvõtmiseks laservaatemängu. Espoo eeskuju on lubanud järgida Turu linn. Üldse tohivad inimesed Soomes vastavalt seadusele lasta ilutulestikku aastavahetusel kella 18-st õhtul kuni kella 02-ni uue aasta hommikul.

Pirita linnaosa valitsus ei korralda aastavahetusel linnaosakeskset ilutulestikku. Pirita on säästvat arengut toetav omavalitsus ja raketid ei kuulu selle juurde. Oleme oma linnajaos panustanud rohkem jõuluvalgustusele, heakorratöödele ja heategevusele.

Traditsiooniliselt toimub aastavahetuse kontsert Vabaduse väljakul. Aastavahetuse peol esinevad Liis Lemsalu ja Tanel Padar. Suur kontsert algab 31. detsembri õhtul kell 22 ja lõppeb sel aastal veel ilutulestikuga südaööl. Ka Tallinna kesklinna valitsus on kutsunud inimesi ilutulestiku laskmisest loobuma ega välista võimalust, et tänavu näeme Tallinna linna traditsioonilist aastavahetuse ilutulestikku viimast korda.

Palun Pirita elanikel kaaluda, kas ilutulestiku laskmine on vajalik. Kutsun teid väärtustama meie keskkonda, jättes ilutulestiku laskmata.

Kui plaanite aastavahetusel ilutulestikku siiski lasta, siis palun pöörake tähelepanu enda, oma lähedaste ja naabrite ohutusele, ning koristage enda järelt prügi!

Pürotehnikat tohib kastutada kaine peaga ja kõiki ohutusnõudeid järgides. Pürotehniliste toodete valesti kasutamine võib põhjustada tõsiste tagajärgedega õnnetusi. 

Tühjade rakettide kestad ja muu pürotehniliste vahendite tekitatud prügi tuleb enda järelt kokku korjata ja prügikasti viia. Enne prügikasti viimist veenduge, et need oleksid jahtunud – et ei tekiks prügikasti süttimise ohtu.

Ärge unustage kaitsta oma lemmikloomi ilutulestikuga kaasneva müra eest! Hoidke oma lemmikud paugutamise ajal siseruumides ja kui võimalik, siis enda lähedal.

Ilusat aastavahetust!

 

 

 

Laadimine...Laadimine...