TÕNIS MÖLDER: Reformierakond ei soovi pensionäride elu parandada

 Tänavune korraline 7,6% pensionitõus on viimase kümne aasta suurim ning ületab 3,6% kerkinud hinnakasvu.

Pilt: Scanpix

TÕNIS MÖLDER: Reformierakond ei soovi pensionäride elu parandada (1)

Tõnis Mölder, abilinnapea

 Tänavune korraline 7,6% pensionitõus on viimase kümne aasta suurim ning ületab 3,6% kerkinud hinnakasvu.

'1. aprillil kasvasid pensionid keskmiselt 7,6%, ent eakate inimeste majanduslik ebavõrdsus on probleem, millega tuleb tegeleda järjepidevalt. Vaadates hindade kasvu, siis on möödunud aastate keskmised pensionitõusud jäänud ilmselgelt vajaka, kuid hea meel on tõdeda, et tänavune korraline pensionitõus on viimase kümne aasta suurim ning ületab 3,6% kerkinud hinnakasvu.


Eakad väärivad paremat


Riiklikke pensione indekseeritakse enam kui 375 000 inimesel ning seekord eraldati selleks ligi 98 miljonit eurot. See tähendab, et 30-aastase staažiga inimese igakuine keskmine pension suurenes 25 euro ning 44-aastase staažiga inimese oma 31 euro võrra. Kindlasti on tänavune pensionitõus inimestele abiks. Samas on selge, et vajame suuremaid muutusi.


Olulist muutust tooks kaasa erakorraline pensionide tõus, mida on Eesti riigis rakendatud mitmeid kordi. Keskmine vanaduspension oli 2017. aasta IV kvartalis 409 eurot, jäädes samal ajal suhtelise vaesuse piirist 60-70 eurot alla poole. Pole normaalne, et iga viies elanik peab kogema suhtelist vaesust, nagu ka fakt, et 2016. aastal erinesid elanikkonna vaeseima ja rikkaima viiendiku sissetulekud 5,8 korda.


Sellist olukorda peavad riigijuhid vältima ning usun, et olukorda saab parandada, samuti leian, et eakamad inimesed väärivad paremaid tingimusi.


Parempoolsed poliitilised jõud ei ole teinud reaalseid samme selleks, et hoolitseda Eesti eakama elanikkonna eest, ning mitmed erakonnad ei näe võimalustki, et pensionäride elukvaliteeti parandada, sh tõsta ka erakorraliselt pensioneid. Viimati tehti seda 11 aastat tagasi, kui valitsuse üks vedur oli Keskerakond. Kuid väikesed pensionid toovad kaasa muresid ja probleeme tervele leibkonnale. Lähedased hoolivad ja toetavad meid alati, kuid ka riik peab hoolima ja väärtustama oma elanikke.


Rohkem tähelepanu ka hooldusabile


Kuna keskmisest pensionist ei piisa ka hooldekodu teenuse kohamaksumuse tasumiseks, on pered paratamatult keeruliste valikute ees, kas vähendada oma töökoormust ja hoolitseda ise oma lähedaste eest või kaasata selleks laiemat ringi lähisugulasi, kes suudavad üheskoos pere kulud kanda. Eakate inimeste osa rahvastikus on meil umbes kolmandik ning peame panustama rohkem ka hooldusabile, mille vajaduse kasvuprognoos on samuti tõusujoones.


Sotsiaalse ebavõrdsuse ja vaesuse vähenemine peab olema üks riigi eesmärkidest. Ja need peaksid saama ka riigikogu valimiste ajal olulisteks teemadeks, sest vale on mõelda, et nii oluliste probleemide leevendamiseks ei jätku ressursse. Abivajajaid tuleb aidata selleks, et meie majandus oleks jätkusuutlik.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...