Vsevolod Jürgenson: Reformierakond vajab tõelisi muutusi, mitte ainult meiki

"Valimiste võitmiseks aga ei piisa üksnes kosmeetiku juures käimisest. Et Reformierakonda taas tõsiselt võtma hakataks, tuleb teha korralik rasvaimu, mis vabastaks erakonna nende liikmete taagast, kes peavad poliitikat tulusaks äriprojektiks," kirjutab Mustamäe linnaosakogu liige Vsevolod Jürgenson.

Pilt: Scanpix

Vsevolod Jürgenson: Reformierakond vajab tõelisi muutusi, mitte ainult meiki

Vsevolod Jürgenson, Mustamäe linnaosakogu liige

"Valimiste võitmiseks aga ei piisa üksnes kosmeetiku juures käimisest. Et Reformierakonda taas tõsiselt võtma hakataks, tuleb teha korralik rasvaimu, mis vabastaks erakonna nende liikmete taagast, kes peavad poliitikat tulusaks äriprojektiks," kirjutab Mustamäe linnaosakogu liige Vsevolod Jürgenson.

Nagu mujal maailmas on ka Eesti poliitmaastikul avastatud, et kui protsess on alfaisastena juba konkurendi lõhna peale pöördesse minevate staarpoliitikute poolt lootusetult nässu keeratud, tuleb areenile tuua naine. Seda kogesime üle kivide ja kändude kulgenud presidendivalimiste juures ning sama mudeliga püütakse pumbata tagasi õhk ideedest tühjaks jooksnud Reformierakonda. Kaja Kallase, kui päevapoliitikast eemal seisnud kuningatütre mängu toomine, on tubli PR trikk, ent mitte enamat. Kui Reformi tagatoast, mille uus peasekretäri kandidaat Kert Valdaru lubab tagasaaliks muuta, ei suitsetata välja Autorollo, kilekotiannetuste, Tallinna Sadama afääri ja lihtsalt arrogantsuse kirbet lõhna, pole toimuval juhivahetusel mingit mõtet. See oleks otsekui väsinud mutikese oskaja meigikunstniku poolt värskeks tuunimine. Aga hommikul vaatab peeglist vastu ikka seesama nõutu nägu.    

Reformierakond peab valijaid kergemeelseks saagiks

Mis siis Reformierakonnas tõeliselt toimub. Postimehe uuriva toimetuse juht Risto Berendsen väidab, et orvapesas on käimas räpane mäng senise liidri Hanno Pehvkuri võimult tõrjumiseks. Kõlab usutavalt, ent siiski mitte tõeselt. Reformierakonnas on toiduahelad nii tihedalt seotud, et naabrile kuklavõmmu andes võib ise ninapihta saada. Oravapartei liikmed on praktilise meelega, ega tiku vastastikku pori loopima, sest pritsmed võivad ka pilduja enda smokingi tuksi keerata. Siin aetakse asju märksa vaoshoitumalt, sõbramehelikult silma pilgutades ja üldise kasu nimel oma ego, nii valus kui see ka poleks, alla surudes. Iga reformitagatoa asukas teab, et moraalne alandus ja vaev saab tulevikus muude hüvedega kümnekordselt kompenseeritud.

Hanno Pehvkuriga pole erakonnal tegelikult mingit kana kitkuda. Ta on teinud tööd oma võimetele ja oskustele vastavalt ning toonud erakonna peale opositsiooni jäämist suhteliselt tervena tänasesse päeva. Reitingud näitavad kosumist, meedia armastab reformiste taas, isegi ebamugav sadama kohtuasi on jumala (või kelle iganes) abiga kaugesse tulevikku lükatud. Oravapesas oli saabunud talve vastu hästi valmistatud ning toitu jätkus vaatamata kehvadele opositsioonipäevadele kõigi jaoks. Ometi peab Pevkur aasta enne valimisi lahkuma, kuna teenekal karjääripoliitikul puudub karisma, aga valimised ei soosi erakondi, mille käilakuju värvid on pikal teel tuhmunud. Valimiste ajaks tuleb leida keegi, kes valijaid juba pelgalt silmavaatega konksu otsa võtaks, kelles ei aimuks väsitava poliitikutee taaka, keda ei saaks otseselt seostada ebapopulaarsete pragmaatiliste otsuste, reformi juhitud valitsuse apsakate ega korruptsioonihõnguliste seikadega. Selleks sobib kõige paremini Kaja Kallas – ilus, karismaatiline, sädelev, ainsagi plekita läbi paksu ja vedela hõljuv astraalpoliitik, tõeliselt väljapaistev erand Reformierakonna tagatoa sookollide hulgas. Hanno Pehvkur mõistab elukogenud inimesena, et tal pole Kaja vastu midagi ligilähedaseltki samaväärset välja panna ning on juba ette juhi vahetusega leppinud. Milleks siis veel need räpased mängud, millele Berendsen viitab? Teeme ära ja asi ants! Peaasi, et valijad, ullikesed, saaksid nautida mänguilu ja oma meeled taas reformi ahvatlustele avaks.

Reform vajab tõelisi muutusi

Siin see konks peidus ongi. Reformierakond on alati paistnud silma korraliku PR tööga ning selgi korral otsustati etendada avalikkuse ees häppening erakonna puhastumisest. Küllap tingis selle otsuse Keskerakonna õnnestunud värskenduskuur ning erakonnale uue narratiivi leidmine. Reform ei taha jääda selles osas põhikonkurendist maha.

Nii mängitaksegi ägedat sisesõda ja heidetakse Pevkurile ette asju, milles ta kohe kuidagi süüdi pole, sest reformi ridades on esimehe pehmust ära kasutades kamandanud juba ammu sootuks teised mehed. Et sisemine puhastus paistaks veelgi tõepärasem, anti millegipärast kinga peasekretär Tõnis Kõivule, kelle tegevuses ju samuti pole võimalik leida ei erilisi kuritarvitusi ega lauslollusi. Kõik vaid selle nimel, et uue esimehe tulek toimuks pauguga. Rahvale meeldib ilutulestik ja seda püüab Reformi opositsioonisistumisest vaevatud seltskond võimaluste piires pakkuda.

Reformierakonna tulevane käbe peasekretär Kert Valdaru ütles intervjuus ERR-ile: "Võin öelda ka seda, et vaadates, kuidas inimestel silm uuesti särab, siis sellise meeskonnaga võib vabalt rallit sõita ja valimised võita." Olgu selle ralli sõitmisega, kuidas on, peaasi, et uus piloot vastu puud ei põrutaks. Valimiste võitmiseks aga ei piisa üksnes kosmeetiku juures käimisest. Et Reformierakonda taas tõsiselt võtma hakataks, tuleb teha korralik rasvaimu, mis vabastaks erakonna nende liikmete taagast, kes peavad poliitikat tulusaks äriprojektiks.

Laadimine...Laadimine...