Malis teenival Estpla-43 täitus esimene teenistuskuu

"Igapäevases teenistuses on siiani ette tulnud väiksemaid kultuurierinevustest tulenevaid üllatusi, millele tuleb oskuslikult reageerida," ütles Estpla-34 rühmaülem nooremleitnant Karl Saaver.

Pilt: Scanpix/ Foto on illustreeriv
Ilm

Malis teenival Estpla-43 täitus esimene teenistuskuu

Toimetaja: Sandra Lepik

"Igapäevases teenistuses on siiani ette tulnud väiksemaid kultuurierinevustest tulenevaid üllatusi, millele tuleb oskuslikult reageerida," ütles Estpla-34 rühmaülem nooremleitnant Karl Saaver.

Möödunud kuul Malis asuvas Prantsuse sõjaväebaasis teenistust alustanud jalaväerühm Estpla-34 on praeguseks viinud läbi neli patrulli Gao linnas ja selle lähiümbruses, mehitanud baasi valveposte ning vajadusel toetanud kiirreageerimisüksusena prantsuse sõjaväelaste tegevust väljaspool baasi, vahendas BNS. 

"Estpla-34 koosseis tuleb hästi toime," ütles Saaver. "Igapäevases teenistuses on siiani ette tulnud väiksemaid kultuurierinevustest tulenevaid üllatusi, millele tuleb oskuslikult reageerida. Näiteks patrullis lastega jalgpalli mängimine või saada kohalikult mehelt rühma naisvõitleja eest kümne kaameli suurune pakkumine."

Eesti rühma teenistusrutiin on vahelduv. Baasi valvepostide mehitamisele järgneb ülesannete täitmine kiirreageerimisüksuses, jalgsi ja soomukitel patrulli läbiviimine, puhkepäev või väljaõppe läbiviimine juba õpitu kordamiseks või millegi uue õppimiseks. Näiteks möödunud nädalal sai Eesti kontingent Suurbritannia Kuninglikult Õhuväelt helikopterikoolituse, mille käigus lennati üksuse ning tehnika transpordiks mõeldud kopteriga Chinhook.

"Toetuselement ja Estpla-34 on oma teenistusega tasa ja targu harjunud ning nüüd otsitakse juba võimalusi kuidas detaile paremaks lihvida," ütles juba viis kuud Malis teeninud Eesti kontingendi ülem major Raido Jõgi lisades, et Eesti üksus on jätnud liitlastele professionaalse esmamulje.

Lisaks on Estpla-34 ja toetuselement operatsioonil viibitud aja jooksul käinud lasketiirus kõikidest rühma kasutuses olevatest relvadest laskmas, tähistanud jõule koos prantslastega ning kuigi aastavahetus möödus baasi valveposte mehitades, siis aastavahetusele eelneval õhtul tegid toetuselemendi teenistujad üksusele üllatuse ning korraldasid filmiõhtu koos pitsa ja karastusjookidega.

Eesti üksus tuleb koju aprillikuus

Rühmaga koos teenib Malis eestlastest koosnev rahvuslik toetuselement, kelle koosseisus on ülem, side-, transpordi-, relvatehnik, meditsiiniõde ja kortermeister, kelle ülesanneteks on tagada üksuse tehnika toimimine ja meditsiiniabi, et rühm saaks keskenduda taktikalistele ülesannetele. Eesti kontingendi juurde on määratud ka teabeohvitser, kes hoiab Eesti avalikkust kursis eestlaste teenistusega Malis.

Peale selle on Estpla-34 juures ka Milrem Roboticsi mehitamata maismaasõiduk THeMis, mis pälvib patrulle kaasa tehes Gao kohalikelt elanikelt alati palju tähelepanu. Kaugjuhitavat ja elektrijõul liikuvat roomikut kasutatakse rühmasiseselt logistilisel eesmärgil patrullis vee, toidu või erinevate varustuselementide veoks, et vähendada sõduril seljaskantava varustuse kaalu.

Eestlased elavad Nigeri jõe kaldal Gao linnas Prantsusmaa baasis, kus teenib üle 1500 sõjaväelase. Eesti üksuste rotatsioonid Malis kestavad neli kuud ja Estpla-34 saabub koju 2020. aasta aprillikuus, kui Malis on ülesanded üle antud järgmisele üksusele.

Prantsusmaa operatsioon Barkhane eesmärk on toetada viie Saheli regiooni riigi - Mauritaania, Mali, Burkina Faso, Nigeri ja Tšaadi - võitlust islamiäärmuslastega ja selle eesmärk on piirkonnas stabiilsuse loomine ning Euroopat puudutavate probleemide, näiteks terrorismivastane võitlus ja ebaseadusliku immigratsiooni ohjamine. Lisaks Eestile toetab operatsiooni Suurbritannia transpordihelikopteritega ja Taani õhuväekomponendiga.

Laadimine...Laadimine...