Intervjuu

LINNAPOLITSEINIK: Kantseldasime suvel nudiste ja eriti jultunud parkijaid

LINNAPOLITSEINIK: Kantseldasime suvel nudiste ja eriti jultunud parkijaid

"Alkohol muudab ka vanad mehed noorteks kukkedeks. Päris probleemsed on mitmed neljakümnendates aastates või vanemadki mehed, kes on kas ise toime pannud mingi rikkumise või siis hakkavad innukalt kaitsma oma patustanud kaaslast," räägib tüüpilistest tülinorijatest oma töös Roland Sikk – Tallinna munitsipaalpolitsei patrulli- ja valveosakonna juhataja, kes koos teiste tublide linnapolitseinikega sai mupo hiljutisel 15. sünnipäeval tubli töö eest autasu. Pealinn vestles temaga tööst ja linnaelust.

ZUKERMAN: Isegi telekata bomži moodi mehed hüüdsid meile tänaval järele!

ZUKERMAN: Isegi telekata bomži moodi mehed hüüdsid meile tänaval järele!

"Eelnevate revolutsioonide kogemus näitab, et niipea kui rikkad unustavad, et neil on ka vastutus, ja kui võim selle unustab, siis tuleb kollaps," lausub Mihhail Vladislavlev. "Me tõmbleme ka praegu nagu nõukogude ajal, kui kehtisid sellised loosungid, nagu näiteks saavutada termotuumareaktsioon Lenini sünnipäevaks," viskab nalja Aleksandr Zukerman. Tänavu oktoobrist jookseb vana hea "Subboteja" saade Tallinna TV kanalil.

SIIRI SISASK: Tahan hakata vaesusega võitlema

SIIRI SISASK: Tahan hakata vaesusega võitlema

"Igaüks tahab olla armastatud, tahab olla tähele pandud,"  lausub äsja 50-aastaseks saanud lauljanna Siiri Sisask, kelle sõnul hakkavad näiteks noored hulkuma, kui nad seda kõike kodust ei saa. "Aga me kohtleme ka oma eakaid ebaväärikalt," leiab Sisask, kelle loodud MTÜ Saagu Valgus uus hiiglaslik eesmärk on aga hakata koos teadlaste abiga vähendama Eestis vaesust.

Heidy Tamme: olen olemas tänu ema ennastohverdavale armastusele

Heidy Tamme: olen olemas tänu ema ennastohverdavale armastusele

"Olen olemas tänu ema suurele ja ennastohverdavale armastusele. Olin sünni järel koomas ja ema andis kogu oma Eestist toodud varanduse ära, et mind päästa," meenutab tänavu 75. sünnipäeva tähistanud ja juubelituuriks valmistuv Heidy Tamme üle noatera ellujäämist lapsepõlves. "See on ennastohverdav armastus, mis kinkis mulle elu."

Philippe Jourdan: vaeste eiramise ja kliimamuutuste taga on egoism

Philippe Jourdan: vaeste eiramise ja kliimamuutuste taga on egoism

"Meie ühiskond on väga individualistlik, materiaalne olukord muutub üha paremaks, aga see on tekitanud egoismi. Loodust hävitades ja vaesusest kõrvale vaadates eirab inimene ligimese armastamise käsku," räägib intervjuus piiskop Philippe Jourdan, lisades, et õnneks hakkab suhtumine noorte seas juba muutuma. "Eestisse tulles olin hämmastunud, kui raske on eestlaste näoilmest nende sisemist reaktsiooni välja lugeda – ilme ei reeda vähimalgi määral, mida nad mu jutust arvavad. Samas võtavad eestlased räägitut tõsiselt."

Triatleet Marko Albert: triatlonis ei tapa sportlast mitte distants, vaid tempo

Triatleet Marko Albert: triatlonis ei tapa sportlast mitte distants, vaid tempo

"IRONMAN Tallinna etapi rada ei ole midagi eriliselt rasket, sest Põhja-Eesti maastik on pannkoogisile. Raskusi võib valmistada aga kindlasti jooksurada, kus  Pika Hermanni torni jalamile tuleb kaheksa korda ronida," ütles triatloni maailmameistrivõistluste pronksivõitja Marko Albert.  "Vaimse meelekindluse testi läbivad aga kõik sportlased rajal olles, need, kes lõpetavad esimestena ja ka need, kes lõpetava 17 tunniga."

ALLAR LEVANDI: Meediamüras kuuleb igaüks seda, mida tahab

ALLAR LEVANDI: Meediamüras kuuleb igaüks seda, mida tahab (1)

"Ma olen Eesti suur fänn. Kui tahate, nimetage mind rahvuslaseks. Olen uhke, et olen eestlane ja seisan Eesti asja eest. Ma ei kavatse kuhugi minna," ütles olümpiavõitja Allar Levandi, kes pole poliitikasse läinud, kuna näeb igas parteis väärtusi. "Ma ei saa aru nendest, kellel kõigil on mingi partei ja kõik ajavad koguaeg mingit rida."

Tõnu Aare: Siber tekitas koduigatsuse ja andis karastuse

Tõnu Aare: Siber tekitas koduigatsuse ja andis karastuse (1)

"Soomes arvestavad inimesed rohkem, mida on riigil vaja, et ühiskond oleks hästi toimiv. Soomlased maksavad seetõttu makse porisemata. Eestis on ikka veel seda nõukaaegset suhtumist, et riik, see on midagi võõrast ja koledat," leiab nii siin- kui ka sealpool lahte elanud muusik Tõnu Aare, kes ansambliga Apelsin tänavugi jaanipidudel tuuritab. "Inimesed võtavad jaaniõhtut kui kokkusaamist lähedastega, mida nad on terve aasta oodanud, joomine on pigem teisejärguline." 

PEEP PETERSON: Ametühingud peavad muutuma üha tugevamaks

PEEP PETERSON: Ametühingud peavad muutuma üha tugevamaks (1)

"Kaubandus- ja teenindustöötajad on kõige vähem kaitstud, nende palgad ei kasva sugugi. Ja kergetööstuses on ettevõtteid, mis pole praegu suutelised töötajatele isegi miinimumpalka maksma," räägib Eesti ametühingute keskliidu juht Peep Peterson. "Kõige tähtsamad on töötasu, töötajate tervis ja erialateadmised. Et oma tervise eest hoolitseda, tuleb korralikult teenida, ja et edukalt töötada, on tarvis tervist."

HEDVIG HANSON: Minu elutöö on olla ema

HEDVIG HANSON: Minu elutöö on olla ema

"Katkistest peredest tulevad katkised inimesed ja neid vigu parandatakse terve elu," räägib lauljanna Hedvig Hanson. "Et mees ja naine ei kaotaks ka vanematena teineteist, peab neil olema aega kahekesi olemiseks. Vaja on inimlikku toetust, suureks abiks oleks vanavanemate tugi. Muidu on nii palju pingelist perestressi, et tihti ei osatagi teha muud, kui lahku minna."

GUIDO PÄRNITS: Võrdsemas ühiskonnas on inimesed õnnelikumad

GUIDO PÄRNITS: Võrdsemas ühiskonnas on inimesed õnnelikumad (1)

"Brutaalselt võiks öelda, et kui ettevõte ei suuda oma töötajale korralikku palka maksta, siis tuleks see ettevõte kinni panna," lausus AS Mainor nõukogu esimees Guido Pärnits (53). "See kurtmine, et kahjuks ei saa ma töötajale suuremat palka maksta, ei ole õige. Mulle tundub, et ettevõtjad räägivad liiga tihti maksudest stiilis "parem kui ei peaks midagi maksma". Võib-olla peaks selle peale hoopis küsima, et äkki on ettevõtjate maksukoormus ikkagi liiga väike. Eesti ettevõtted on saanud elada ilma paljude mujal maailmas tuntud maksudeta, nagu ettevõtte tulumaks ja kinnisvaramaks. Need maksusüsteemid töötavad üle maailma väga edukalt."

TOIDUPANGA JUHT PIET BOEREFIJN: Üks hiigelsuur mees rääkis mulle nuttes oma lapsepõlve näljast ja kannatustest

TOIDUPANGA JUHT PIET BOEREFIJN: Üks hiigelsuur mees rääkis mulle nuttes oma lapsepõlve näljast ja kannatustest (3)

"Inimene on riigi kõige kallim vara ja teda tuleb hoida," nendib toidupanga tegevjuht Piet Boerefijn, kelle sõnul on suhtumine vaesusse muutumas, kuid mitte veel piisavalt. "Näiteks kunagi vastas ekspeaminister Ansip ajakirjaniku küsimusele, kas toimetulekutoetust tuleb tõsta, umbes nii, et nad joovad selle niikuinii maha. Suhtumine oli selline, et nad on ise oma olukorras süüdi. Tegelikult peaks riik inimestele rohkem abi pakkuma."

TARMO SOOMERE: Rahvastiku kasv suurendab hea ja kurja võitlust

TARMO SOOMERE: Rahvastiku kasv suurendab hea ja kurja võitlust

"Me teame palju kaugete tähtede sisemusest, kuid ei tea ikka piisavalt, kuidas funktsioneerib ühiskond," lausub Teaduste Akadeemia president Tarmo Soomere intervjuus Pealinnale. "Me ei suuda ette näha riigipöördeid, inimeste protestiaktsioone ja rahulolematust. Mida rohkem on maailmas inimesi, seda laiem on spekter – on rohkem headust kandvaid inimesi nagu Mahatma Gandhi ja Ema Teresa, aga on ka rohkem vägivalda."

TIINA MÄGI: Kodudesse aheldatud pääsesid liikuma, see on geniaalne!

TIINA MÄGI: Kodudesse aheldatud pääsesid liikuma, see on geniaalne!

"Mind teeb väga kurvaks, et vanalinn on õhtuti pime ja külm. Need, kes on vanalinna elanikena kirjas, omavad siin vaid pinda," räägib Kodulinna maja perenaine ja vanalinna üks sümboleid Tiina Mägi, keda Tallinna linn soovib austada oma vapimärgiga. Mägi lisas, et tasuta ühistransport on geniaalne: "Paljud inimesed olid kodudesse aheldatud, sest sõit oli vahepeal tõesti kallis."

Tallinna Kiirabi juht Raul Adlas: tahame, et iga gümnaasiuminoor suudaks kaaslast elus hoida kiirabi tulekuni

Tallinna Kiirabi juht Raul Adlas: tahame, et iga gümnaasiuminoor suudaks kaaslast elus hoida kiirabi tulekuni (1)

"Vaesuse nimi on alkohol," nendib peagi saja-aastaseks saava Tallinna Kiirabi juht Raul Adlas, kelle sõnul peab kiirabi kahjuks väga palju tegelema alkoholismist tulenevate terviseprobleemidega. Samas saavad inimesed ise oma kaaslaste elude päästmiseks palju ära teha. "Tahame, et kõik Tallinna gümnaasiuminoored oskaksid kaaslast elus hoida, kuni kiirabi appi jõuab," rõhutab Adlas.

JAAGUP KREEM: Ka kõige kalgim inimene on vähemalt korra elus tundnud kaotusevalu, olnud armunud

JAAGUP KREEM: Ka kõige kalgim inimene on vähemalt korra elus tundnud kaotusevalu, olnud armunud (1)

 "Termikas on täistuuridel töötav rockikoletis – oleme enim esinev bänd Eestis," lausub 45. sünnipäeva tähistanud Jaagup Kreem, kelle meelest peaks noortel olema võimalus eraldi oma loominguga rahva ette tulla. "Mina ei saa aru, miks on Eesti telekanalites välja suretatud sellised saated nagu näiteks "Seitse vaprat"," lisab Terminaatori solist ja suur armastuslaulude meister. "Ma ei ole siiamaani aru saanud, mis asi see armastus on," nendib ta.

Reaalkooli direktor: me tahame olla maailmale parim kool!
Intervjuu Haridus

Reaalkooli direktor: me tahame olla maailmale parim kool!

"Ma arvan, et pingutama õppimise oskus on elus väga oluline. Olümpiavõitjaks ei saa ju ka keegi nii, et ei pinguta," lausub Talllinna Reaalkooli direktor Ene Saar, kelle juhitavas koolis õpetatakse lastele näiteks programmeerimist, ent samas on loobutud hinnete panemisest. "Oluline on teada saada, kus on midagi puudu, et siis saaks hakata asja edasi arendama. Sel juhul ei teki lastel ka omavahelist konkurentsi, et üks on viieline ja teine kaheline."

HAIGEKASSA JUHT RAIN LAANE: Laste tervis peab olema meile kõige tähtsam

HAIGEKASSA JUHT RAIN LAANE: Laste tervis peab olema meile kõige tähtsam

"Möödunud aastal ei saanud lastele teha skolioosioperatsiooni, sest raha lõppes. Sel aastal niisugust olukorda tekkida ei tohi," lausub Eesti Haigekassa uus juht Rain Laane, kelle sõnul läheb valitsuse poolt tervishoiule eraldatud lisarahast 5,5 miljonit eurot just laste arstiabi parandamisele. "Aastaid olid ka põlve- ja puusaliigese proteesimise järjekorrad kolm aastat. Nüüd saavad inimesed sedagi abi palju kiiremini," lisab ta.

HUGO HIIBUS: Kui Gori veel elaks, siis tema pilte lehed avaldada ei julgeks

HUGO HIIBUS: Kui Gori veel elaks, siis tema pilte lehed avaldada ei julgeks (2)

"Karikaturist ei pea olema võimu poolt, vaid inimese poolt. Ka selle inimese poolt, kes veel piltlikult öeldes kartulikoori sööb," lausub legendaarne karikaturist Hugo Hiibus, kelle sõnul hirmutame me inimesi Putiniga, käitudes ise samuti putinlikult. "Kahjuks ei ole meie ajakirjandus enam üldse erapooletu. Näiteks kui Gori elaks, siis tema pilte Eesti lehed avaldada ei julgeks."

ARDO OJASALU RAHARAISKAMISE SÜÜDISTUSEST TAAVI AASA PIHTA: "See oli minu kui vaba kodaniku seisukohavõtt, sellele võib ka vastu vaielda."

ARDO OJASALU RAHARAISKAMISE SÜÜDISTUSEST TAAVI AASA PIHTA: "See oli minu kui vaba kodaniku seisukohavõtt, sellele võib ka vastu vaielda." (6)

Erakondade rahastamise järelevalve komisjoni juhtiv Ardo Ojasalu, kes uurib tsensoripilguga linnameedia artikleid, pillates meedias lauseid nagu "selgub, kas Taavi Aas pannakse kohe trellide taha või võib ta veel ringi käia", kirjeldab huvitavat meetodit, mille alusel eristab ta tavalist ajakirjanduslikku artiklit nn reklaamloost. "Südametunnistuse alusel. Iga meie komisjoni liige esindab enda arvamust," ütleb ta. "Piir jookseb sealt, kus on tavapärasest väljapoole jääv, ehk üle mõistuse," selgitab ta komisjoni teist tööriista.

ISLANDI VÕRDÕIGUSLIKKUSE NÕUNIK: Mehi võrdselt panustama õpetanud isapuhkus on ka sündimust suurendanud

ISLANDI VÕRDÕIGUSLIKKUSE NÕUNIK: Mehi võrdselt panustama õpetanud isapuhkus on ka sündimust suurendanud

"Ma usun, et riik peab ohjad enda kätte võtma, muidu ootame võrdsust veel väga pikka aega. Mõni mees arvab, et kõik on korras, kui ta peseb üks kord pesu või käib üks kord lasteaias lapsel järel. Sellest aga ei piisa!" tõdes Islandi riikliku soolise võrdõiguslikkuse keskuse erinõunik Hugrún R. Hjaltadóttir, kelle sõnul kasutab isapuhkust enam kui 80% Islandi meestest. "Isapuhkus on pannud mehed mõistma, kui palju vaeva kodutööd tegelikult nõuavad."

JÜRI AARMA: Eestis ei ole elu veel kunagi nii hea olnud

JÜRI AARMA: Eestis ei ole elu veel kunagi nii hea olnud (14)

"Mul sai kõrini, et õhtul tulevad telerist vaid filmid, kus tegutsevad elavad surnud ja kummitused ning kus inimesi lõigutakse, tapetakse ning võisteldakse elu ja surma nimel," räägib oma uuest positiivsest saatest TTV-s näitleja, ajakirjanik ja saatejuht Jüri Aarma. "Tegelikult pole Eestis olnud kunagi nii hea elada nagu praegu. Ma tean, et käivitan selle ütlemisega ulguvate pingviinide koori, aga jään enda juurde."

HELSINGI LINNAPEA JAN VAPAAVUORI: Kaksiklinna tunnel kergitab ka palku

HELSINGI LINNAPEA JAN VAPAAVUORI: Kaksiklinna tunnel kergitab ka palku

"Jutt ei käi tavalisest, vaid maailma pikimast veealusest tunnelist," lausub Helsingi linnapea Jan Vapaavuori, kelle sõnul liiklus kahe linna vahel tänu tunnelile vähemalt kahekordistuks. "Juba praegu liigub üheksa miljonit inimest aastas ehk 25 000 inimest päevas meie linnade vahel. Innovatiivse piirkonnana oleme juba praegu Silicon Valley’le arvestatavad konkurendid," kinnitab linnapea. 

KOSMONAUT VLADIMIR TITOV: Ülevalt Maad nähes ei taha sa enam kunagi sõdida

KOSMONAUT VLADIMIR TITOV: Ülevalt Maad nähes ei taha sa enam kunagi sõdida (1)

"Nägin 200 km kõrgusel kosmoses, kuidas tanker läks kaugele mereteedest salaja oma mahuteid pesema ja ümber laeva hõljus poolläbipaistev laik," rääkis detsembris Tallinna külastanud kosmonaut Vladimir Titov. "Võiks luua rahvusvahelise looduskaitse politsei. Kui märkame kosmosest niisugust korratust, anname kohe teabe edasi Maale, tanker arestitakse, nii kapten kui ka laeva omanik võetakse vastutusele."

AIVAR RIISALU: Eesti eesmärk peab olema see, et keskklass kasvab ja tuleb hästi toime!

AIVAR RIISALU: Eesti eesmärk peab olema see, et keskklass kasvab ja tuleb hästi toime! (3)

"Vot see on see, mis on minu jaoks Reformierakonna juures kõige vastikum. Et kui nemad tegid, siis oli kõik super, aga kui keegi teine teeb, siis on kõik jube pahasti," ütleb Tallinna ettevõtluse valdkonna abilinnapea Aivar Riisalu, kelle meelest peaks riigi peamine ülesanne olema keskklassi taasloomine. "Õpetajate ja päästjate palgatõusud pole mitte sotsialism, vaid see, et ühiskonnale vajalikud liikmed saaksid oma töö eest väärilist palka."

Tiit Maran: ka Tallinna Loomaaed ei jäänud II maailmasõjast puutumata

Tiit Maran: ka Tallinna Loomaaed ei jäänud II maailmasõjast puutumata

"Londoni pommitamise järgselt avaldati ülevaated pommitamise mõjust loomade käitumisele. Selgus, et loomad on sellistes ekstreemsetes tingimustes väga sarnased inimestega," kirjeldas Tallinna Loomaaia direktor Tiit Maran. Nende käitumine on persooniti väga erinev. Ühe ja sama liigi isendite hulgas on neid, kes satuvad täielikku hüsteeriasse ja ka neid, kes muutuvad täiesti apaatseks."

ANDRES UIBO: Orelimängija amet on südamekirurgi omastki keerulisem

ANDRES UIBO: Orelimängija amet on südamekirurgi omastki keerulisem

"Ameerika ajakiri Science uuris maailma kõige keerukamaid elukutseid ja selgus, et see on organisti oma," ütles jaanuaris algavat Bachfesti vedav orelimängija Andres Uibo. "Organisti keha töötab kogu aeg. See amet on isegi keerukam kui südamekirurgi oma. Kirurg saab isegi operatsiooni ajal korraks kellegagi konsulteerida, organist aga, eriti kui ta mängib peast, ei saa kontserdi ajal poolteist tundi kellegagi nõu pidada."

JÜRI RATAS: Ühte hoidev ühiskond on tugevam

JÜRI RATAS: Ühte hoidev ühiskond on tugevam (13)

"Eesti ühiskond peab järjest rohkem muutuma meiekeskseks, see ei tohi olla üksnes minakeskne," ütleb peaminister Jüri Ratas aastalõpuintervjuus Pealinna lehele. Jõulude kui perede kokkutulemise ajal räägib Ratas ka sellest, et meie pered võiks rohkem ühte hoida. "Perede purunemine on Eesti ühiskonnas probleem, olen selle pärast mures," rõhutab Ratas. "Samuti ei tohi Eestis olla mingit kohta perevägivallale. Parim jõulukink on see, kui meil oleks tulevikus võimalikult vähe inimesi, kes tunnevad end üksiku ja õnnetuna."

VIDEO! JÜRI RATAS: Jõulukingiks soovin, et inimesed ei peaks end tundma üksikuna

VIDEO! JÜRI RATAS: Jõulukingiks soovin, et inimesed ei peaks end tundma üksikuna (3)

Peaminister Jüri Ratase sõnul aitaks Eesti peredel koos püsida nii riigipoolselt sotsiaalse turvatunde ja elukeskkonna parandamine, kui ka mõistmine, et pere loomisel võetakse vastutus. "Kui on astutud samm pere loomiseks, uue maailmakodaniku ilma tulekuks, siis see ei lõppe seal, vaid kõik alles algab," sõnab ta. "Pere loomine ei ole ainult ilus pidu ja kaunid pildid, vaid see on tohutu suur vastutus."

Kuno Areng: kui andekas inimene on laisk, on tema anne maha visatud

Kuno Areng: kui andekas inimene on laisk, on tema anne maha visatud

Täna hommikul suri koorijuht ja mitmekordne laulupidude üldjuht, Tallinna vapimärgi saanud maestro Kuno Areng. Meenutame tema sõnu viimasest suurest intervjuust, mille andis Pealinnale. "Peab andma au inimestele, kelle sissetulek ei ole kõige parem, aga kes ometi teevad oma tööd hästi," rääkis dirigent Kuno Areng. "Kui satuvad kokku suur anne ja suur tahe, siis võib saada väga tugevaks. Kui andekas inimene on laisk, on tema anne maha visatud."

TAAVI AAS: Iga laps peab saama käia tasuta huviringis!

TAAVI AAS: Iga laps peab saama käia tasuta huviringis!

"Ma vihastan vaid siis, kui keegi mulle valetab," lausub ligi 450 000 elanikuga Tallinna tüüriv värske linnapea Taavi Aas (51). Aasa sõnul ootavad Tallinnas ees suured muutused ning  tal on ka juba palju "äkilisi" mõtteid. "Miks ei võiks Tallinna Sadam kuuluda osaliselt linnale?" küsib ta. "Äkki peaks väärtuslikus mereäärses piirkonnas valitsema ka muud kui kommertshuvid?"

PILVEDEL KIIKUV TSIRKUSETÄHT: See, mis on maa peal võimatu, saab õhus võimalikuks

PILVEDEL KIIKUV TSIRKUSETÄHT: See, mis on maa peal võimatu, saab õhus võimalikuks

"Mind on lapsest saadik kõrgustesse tõmmanud – puude otsa. Ma tunnen õhus nii suurt vabadust," räägib elukutseline tsirkuseartist Grete Gross, kes tunneb end mitme meetri kõrgusel kangaribadel kiikudes ja keereldes palju kindlamalt kui maapinnal. "Pigem kipuvad tsirkuseartistid trepist alla kukkuma või tänaval libastuma – trennis teed kõik keerulised asjad ära ja igapäevaasjadele ei jagu enam tähelepanu."

Häältemagnet Mihhail Kõlvart: poliitika ei tohi jääda eliidile

Häältemagnet Mihhail Kõlvart: poliitika ei tohi jääda eliidile (2)

"Tahan, et inimestel oleks võimalus mõjutada volikoguliikmete otsuseid mitte ainult kord nelja aasta tagant, vaid regulaarselt," ütleb äsja linnavolikogu esimeheks tõusnud Mihhail Kõlvart Pealinnale antud intervjuus. "Et oleks väga konkreetne teekond, kuidas inimeste ettepanekud võiks jõuda volikogu istungite saali ja neist ettepanekutest võiks sündida ka volikogu otsused."

JÜRI KUUSKEMAA: Eestlased olid viimased viikingid, kes hiljem viisid idamaade valitsejatele muistset viagrat
Intervjuu Ajalugu

JÜRI KUUSKEMAA: Eestlased olid viimased viikingid, kes hiljem viisid idamaade valitsejatele muistset viagrat

"Meie oma Leonardo Da Vinci, kes ehitas Oleviste torni, oli ehitusmeister Andres Kulbesuu," ütles  Tallinna ajaloo vaieldamatu spetsialist Jüri Kuuskemaa. "Ei olnudki vaja meistrit seitsme maa ja mere tagant: eesti soost kiviraidur sai sellega hakkama. Ta oli ühtaegu arhitekt, töödejuhataja ja ehitustrusti direktor, raiudes ise ka osa vajaminevaid kive. Nii et ärge liialdage 700-aastase orjaaja ning sakslaste ees koogutamisega!"

IT-SPETSIALIST: Peaministri sügisene hoiatus ID-kaartidest oli õige jutt, mitte valimiskampaania
Intervjuu Eesti

IT-SPETSIALIST: Peaministri sügisene hoiatus ID-kaartidest oli õige jutt, mitte valimiskampaania (1)

IT-spetsialisti Erki Savisaare sõnul ei tulnud ID-kaardi turvarisk ekspertidele üllatusena. "Vale oli dogma, et ID kaart on nii turvaline asi, et sellega ei saa mitte midagi juhtuda. Asja tundvatele inimestele oli algusest peale selge, et see väide oli sulaselge vale," ütles ta. "Kui keegi tõstatab probleemi, siis tuleb selle üle arutleda ja vaadata, kui tõsine see oht on ning kuidas seda maandada, mitte aga lihtsalt korrutada, et kõik on turvaline." 

POLITOLOOGID: Jüri Ratas kindlustas oma positsiooni nii erakonna juhi kui peaministrina

POLITOLOOGID: Jüri Ratas kindlustas oma positsiooni nii erakonna juhi kui peaministrina

"Seekordsed valimised olid topelt olulised, sest näitasid seda ülisuurt rolli, mida Keskerakond Eesti poliitikas mängib," ütles politoloog Anu Toots. "Ühtlasi näitasid need valimised, et asi on erakonnas ehk et võidu taga on erakond, mitte mõni üksik inimene või isiksus." Ka politoloog Rein Toomla on seda meelt, et Jüri Ratas sai punktivõidu kirja ning võidu tõttu kohalikel valimistel püsib valitsuskoalitsioon suure tõenäosusega järgmiste riigikogu valimisteni.

VOLDEMAR KUSLAP: Mis mees see on, kes kodu ei hoia?

VOLDEMAR KUSLAP: Mis mees see on, kes kodu ei hoia?

"Mis mees see on, kes kodu ei hoia? Kooseluks on aga vaja lihtsalt teineteise mõistmist. See on ääretult oluline," ütleb peagi 80. sünnipäeva tähistav laulja Voldemar Kuslap, kes on oma abikaasaga pool sajandit koos olnud. Õnneliku kooselu aluseks on teineteisega arvestamine ja austamine, leiab Kuslap.

Trammitee päästeingel Mikk Pääru: Pidime tegema üleöö kümme korda rohkem!

Trammitee päästeingel Mikk Pääru: Pidime tegema üleöö kümme korda rohkem!

Vapper teedefirma päästis Tallinna trammitee ehituse, sest nagu välk taevast tuli teade, et nende lepingupartner läheb pankrotti. Firma pidi leidma üleöö uued töömehed ning tegelema kogu projektiga A-st Ü-ni. "Kindlasti peab see trammitee vastu aastakümneid, konstruktsioon on väga hea ja tugev," lausub AS TREF Nord juhatuse liige Mikk Pääru, kelle sõnul töötas objektil sadu ehitajaid.

MERLE KARUSOO: Üleilmastuv maailm liigub kuristikku

MERLE KARUSOO: Üleilmastuv maailm liigub kuristikku

"Telemaja kaitsmise ajal oli meil kaamera kaasas ja me filmisime inimesi, ka sülelapsi, kes seal olid. Väga põnev oleks nad nüüd üles leida," rääkis legendaarse Pirgu mälusektori kauaaegse eestvedaja, lavastaja Merle Karusoo. "Mulle mõjub upitamisena, kui palju kirjutatakse, mida keegi tegi selleks, et võime nüüd jälle hümni laulda, sest kirjas on teod, mitte inimese lugu ise."

AIN JÄRVE: Kadrioru park üllatab unikaalse hobuste trepi ja 300-aastaste roosidega

AIN JÄRVE: Kadrioru park üllatab unikaalse hobuste trepi ja 300-aastaste roosidega

Kadrioru park tähistab tuleval aastal oma 300 aasta juubelit ning tahab end ehtida pidurüüsse haruldaste, nüüdseks peaaegu välja surnud barokiaegsete kahevärviliste roosidega, mida on kujutatud Kadrioru lossi laes. "Kadrioru pargi õnn on, et kõik järgmised aednikud on respekteerinud oma eelkäijate tööd ja uued sajandid on liidetud uute kõrvale, mitte pole tehtud vana ümber," rääkis Kadrioru pargi juhataja Ain Järve.

JUHAN KIVIRÄHK: Konkureeriv nimekiri rööviks Keskerakonnalt hääli, see oleks väga vastutustundetu!

JUHAN KIVIRÄHK: Konkureeriv nimekiri rööviks Keskerakonnalt hääli, see oleks väga vastutustundetu! (6)

"Konkureeriv valimisnimekiri saaks röövida hääli ainult Keskerakonnalt endalt, seega on tegemist selgelt erakonna vastu tegutsemisega," leiab sotsioloog Juhan Kivirähk, kelle sõnul oleks see hea uudis üksnes teistele erakondadele. "Isiklikest ambitsioonidest ja edevusest lähtuv eraldi valimisnimekirjaga väljatulek oleks väga vastutustundetu, 1 + 1 ei annaks tulemuseks kokku 2." 

RIHO RÕÕMUS: Lauluväljak on koht, kus unustatakse vaen

RIHO RÕÕMUS: Lauluväljak on koht, kus unustatakse vaen

"Need, kes muidu omavahel kisklevad, istuvad siin kõrvuti ja valavad koos pisara," nendib Tallinna lauluväljaku direktor ja ansambli Vanaviisi liige Riho Rõõmus, kelle sõnul ootab lauluväljaku alatulevikus ees uuenduskuur. "Tuleb leida uusitõmbenumbreid, samas säilitada selle paigaerilisus," lisab ta.

TALLINNA PARIM LASTEKAITSJA: Mured saavad alguse laste kuulamata jätmisest

TALLINNA PARIM LASTEKAITSJA: Mured saavad alguse laste kuulamata jätmisest

"Sellist suhtumist leidub tegelikult veel hästi palju, et mina sain ju samuti kodus peksa ja minust kasvas päris normaalne inimene," ütleb äsja Tallinna parimaks lastekaitsetöötajaks tunnistatud Marit Pauk, kelle sõnul on üks raskem osa  lastekaitsja töös panna vanemad laste muresid ära kuulama ning mõistma, et arm aitab enam kui hirm.

JÜRI RATAS: Palgad peavad tõusma nii, et ka enne palgapäeva saaks osta soovitud toitu

JÜRI RATAS: Palgad peavad tõusma nii, et ka enne palgapäeva saaks osta soovitud toitu (8)

"See on üsna eestlaslik, et kui naabrimees või -naine on oma aias midagi suurt korda teinud, siis naaber kohe ei kiljata, et sa oled tubli," lausub peaminister Jüri Ratas. "Aga juba see, kui me enam ei riidle naabritena või ühiskonnas omavahel – ka see on väga suur edasiminek." Ratase sõnul on ka Keskerakonna kauaaegne esimees Edgar Savisaar talle öelnud, et tal on väga hea meel, et Keskerakond on peaministripartei.

LINNA OMBUDSMAN JÜRI KALJUVEE: Ametnik ei tohi olla kurja näoga ülemus

LINNA OMBUDSMAN JÜRI KALJUVEE: Ametnik ei tohi olla kurja näoga ülemus

Sõle tänaval oli pankrotti läinud arendaja ehitanud kümme aastat tagasi mitu uut maja, mille elanikele pidime tagantjärele ehitusloa hankima. Keemia tänaval oli igakevadine üleujutus, jõudsime kokkuleppele linna kommunaalametiga ja vesi hakkas ära voolama, kirjeldas linna ombudsman Jüri Kaljuvee muresid, millega inimesed tema poole pöörduvad. "Vahel aga ei taha ametnikud oma vigu tunnistada ega neid heaks pöörata."

TALLINNA HEATEO AUHINNA SAAJA: Nutiajastu on pannud rohkem tööõpetuse tundi hindama!

TALLINNA HEATEO AUHINNA SAAJA: Nutiajastu on pannud rohkem tööõpetuse tundi hindama!

"Ütlesin ühele viienda klassi lapsele, et mine võta nurgast saag, ja tema küsis, et aga mis asi see saag on," meenutab tööõpetuse õpetaja Jürgo Nooni, kes sai auhinna selle eest, et on teinud õpilastega lasteaialastele istutuskaste ja linnumaju. Nooni sõnul ei oska lapsed enam kätega tööd ning neid ei lasta ka õue maailma avastama: "Ühiskonnas on praegu ju selline suhtumine, et kui laps on õue aetud, siis on ta kindlasti mingisugust pahandust teinud."

Meeli Miidla-Vanatalu: 1000 eurone miinimumpalk aitaks kõigil end väärtustatult tunda

Meeli Miidla-Vanatalu: 1000 eurone miinimumpalk aitaks kõigil end väärtustatult tunda (3)

"Kõige raskemas olukorras on need inimesed, kes käivad tööl osalise tööajaga. Kui sa saad ikka pool praegusest töötasu alammäärast, siis on hakkama saada ikka väga keeruline," ütles Tööinspektsiooni peadirektori asetäitja töösuhete järelvalve ja õiguse alal Meeli Miidla-Vanatalu, kelle sõnul on töötajate suurimateks muredeks jätkuvalt töölepingu puudumine ja väljateenitud palga maksmata jätmine. 

Maailma lionite juht Robert E. Corlew: keskklass on välja tõrjutud ja rikkad saavad üha rikkamaks!

Maailma lionite juht Robert E. Corlew: keskklass on välja tõrjutud ja rikkad saavad üha rikkamaks! (2)

"Oleme töötanud ka maavärinate ja tsüklonite piirkonnas, aidates otsida kadunud inimesi," lausub maailma suurima heategevusorganisatsiooni, Lions-klubide juht Robert E. Corlew ehk Bob, nagu ta end kodusemalt kutsuda lubab. Tema sõnul pole vahet, kus riigis nad head teha üritavad: "Kas maad juhib kuningas või diktaator, kas maa on demokraatlik või mitte, on see kapitalistlik või sotsialistlik riik – meie eesmärk on teha head ja teenida inimesi."

PIANIST KALLE RANDALU: Oma kultuuri eest mitte hoolitsedes võime kohe rahvamuuseumisse kolida

PIANIST KALLE RANDALU: Oma kultuuri eest mitte hoolitsedes võime kohe rahvamuuseumisse kolida (2)

"Meil öeldakse ohtlikult tihti paljude asjade, näiteks emakeelse hariduse ja oma kultuuri rahastamine kohta, et see ei ole riigi ülesanne," nentis tuntud pianist Kalle Randalu Pealinnale antud intervjuus. "Me ei tohi taandada seda puht kasutoomisele. Võime jääda oma lippu lehvitama ja ka silt "Eesti" võib veel kaua elada, aga kui me kaotame ära olulised osad kultuurist, võime kõik kohe Eesti Rahva Muuseumisse sisse kolida."

Süüria perekond Tallinnas: Assad on tapnud tuhandeid ja piinanud ka lapsi

Süüria perekond Tallinnas: Assad on tapnud tuhandeid ja piinanud ka lapsi (12)

"Kui me sõitsime väikese laevaga üle Vahemere, algas jube torm – lained olid nii kõrged, et pidin lapse nööriga enda külge siduma, et ta üle parda ei kukuks. Järsku jäi mootor keset merd seisma ja laev hakkas lekkima," meenutas hirmsat teekonda intervjuus Pealinnale süürlane Mustafa Rihawi, kes juba umbes kümme kuud elab perega Tallinnas.

Maaeluminister Tarmo Tamm: "Valitsus selleks ongi, et kriisi ajal appi tulla. Alati on lihtsam toetada kui taastada."

Maaeluminister Tarmo Tamm: "Valitsus selleks ongi, et kriisi ajal appi tulla. Alati on lihtsam toetada kui taastada."

Maaeluminister Tarmo Tamm on näinud paremaid ja halvemaid aegu: lapsepõlves tuli vahel kannatada tühja kõhtu, kuid seda paremini saab ta aru, kui suur väärtus on maal ja kui palju tööd on pandud mõnda pealtnäha tavalisse toiduainesse. Ta usub, et praeguseks on maaelu allakäigule lõpuks pidurid peale saadud. "Ma näen optimismi investeeringuplaanide kaudu, mida põllumehed peavad," ütleb Tamm. Valitsus tahab nüüd maksta põllumeestele 16,2 mln eurot toetust.

HEIDO VITSUR: "Ainuõiget" majanduspoliitikat oleks tulnud muuta juba tosin aastat tagasi

HEIDO VITSUR: "Ainuõiget" majanduspoliitikat oleks tulnud muuta juba tosin aastat tagasi (2)

"Kui välismaalased oleksid avameelsed, siis nad ei kiidaks, et "oi, kui tore e-riik teil on", vaid ütleksid, et "te näete üsna samamoodi välja nagu teie kõrval olev suur Venemaa, teie arusaamad ja tõekspidamised ning ettekujutus maailmast sarnaneb sealsega rohkem kui läänemaisega"," rääkis presidendi majandusnõunik Heido Vitsur, kelle sõnul Eesti on seni käitunud nagu ühepäevaliblikas, lootes, et probleemid lahenevad iseenesest, ilma suurema ühiskondliku ja sotsiaalse pingutuseta.

PEAPIISKOP URMAS VIILMA: Edu võib saavutada ka headusega, mitte karjääri nimel üle teiste inimeste laipade minnes

PEAPIISKOP URMAS VIILMA: Edu võib saavutada ka headusega, mitte karjääri nimel üle teiste inimeste laipade minnes (28)

"Kui me jätame ära ehitud kuuse, hapukapsa, verivorsti, tulukesed, jõuluvana ja kingitused – kas meil oleks sel juhul üldse jõuludel üksteisele midagi üle anda?" küsib EELK peapiiskop Urmas Viilma, kelle sõnul peaks välise sära asemel jõudma jõulude tuumani. "Me peaksime kogu aeg head olema ja küsima endalt, mida õigupoolest peame eduks – kas teha üle laipade kiiresti ja jõuliselt karjääri, et saada paremat palka, või saavutaksime sama tulemuse tegelikult läbi hoolivuse ja armastuse."

Laadimine...Laadimine...