Abdul Turay: kui sotsiaaldemokraadid jätkavad Reformierakonnaga, hävitatakse nad täielikult!

"Puhas liberalism viib selleni, et inimesed lihtsalt nälgivad," lausub Tallinna volikogu sotside fraktsioonist lahkunud ajakirjanik Abdul Turay, kelle sõnul peaks Eestis tõstma palku ja liikuma võrdsema ühiskonna poole. Varem ajakirjanikuna töötanud Turay hakkab Brüsselis Tallinna esinduses kogu ilmale reklaamima Tallinna tasuta ühistransporti.

Pilt: Scanpix

Abdul Turay: kui sotsiaaldemokraadid jätkavad Reformierakonnaga, hävitatakse nad täielikult!

Triin Oja

"Puhas liberalism viib selleni, et inimesed lihtsalt nälgivad," lausub Tallinna volikogu sotside fraktsioonist lahkunud ajakirjanik Abdul Turay, kelle sõnul peaks Eestis tõstma palku ja liikuma võrdsema ühiskonna poole. Varem ajakirjanikuna töötanud Turay hakkab Brüsselis Tallinna esinduses kogu ilmale reklaamima Tallinna tasuta ühistransporti.

Miks te otsustasite Tallinna volikogus sotside fraktsioonist ja erakonnast lahkuda?

Peamine põhjus, mis tegi mind õnnetuks, oli see, et  sotsiaaldemokraadid otsustasid jääda valitsusse. Miks nad pidid seda tegema – sellel polnud ju mitte mingit pistmist nende valijatega, kogu põhjus oli oma sooja töökoha säilitamise vajadus. Jah, nii võib ju tõesti ka iga teine poliitiline partei käituda, aga ma ei oodanud neilt sellist käitumist – ma oli ärritunud ja šokeeritud.  

Samuti pole ma rahul sotsiaaldemokraatide pagulaspoliitikaga – mulle ei meeldi, et inimesi sunnitakse Eestisse tulema nende enda tahte vastaselt ja et siia tulevad pagulased saavad erikohtlemise osaliseks. Sotsiaaldemokraadid ei tea tegelikult mitte midagi pagulastest, aga mina tean, sest ma olen selle inimrühmaga 15 aastat töötanud ja sotside lähenemine pagulasküsimusele ärritas mind väga. Praeguse lähenemise juures saavad need pagulased, kes siia tulevad, olema väga õnnetud. Ja mina olen absoluutselt sellise poliitika vastu.

Kuidas sotsiaaldemokraadid reageerisid, kui teatasite oma lahkumisest?

Nad ei olnud õnnelikud. Inimestena on nad head, paraku teinud mõningaid halbu otsuseid, millest halvim oli jääda valitsusse, lihtsalt selleks, et säilitada oma töökohti. Tean, et mõned inimesed erakonnast on minu peale pärast seda otsust vihased, mõned kibestunult pettunud – aga ma pean tegema, mis on parim.

Mis sotside ja reformi liidust pikas perspektiivis saab? Reform ei lase sotsidel oma lubadusi alkoholipoliitika ja elamuehituspoliitika suhtes teoks teha, nii Palo kui ka Ossinovski plaanidele on tõmmatud pidevalt vett peale.

Kui sotsdemokraadid jätkavad selles koalitsioonis olemist, siis nad hävitatakse täielikult. Nad ei saa mitte mingil tingimusel sellesse koalitsiooni jääda. Nad on seal ainult oma positsioonide pärast. Nad ei teeni oma valijate huve. Ma olin nendel koosolekutel kohal, ma tean, mis seal toimus. Ma tean, mida inimesed ütlesid. Isegi mõned juhtkonna liikmed, kelle nimesid ma küll ei nimeta, ütlesid koosolekul ühte asja, ja kui hääletamiseks läks, ütlesid nad midagi täiesti muud. See on nõrkus. Nad on valitsuses valedel põhjustel. Sotsid ei saa nii jätkata, nad peavad valitsusest lahkuma.

Kas nad kardavad lahkumist, sest jäävad siis oma positsioonist valitsuses ilma? Miks nad teiste opositsiooniparteidega liitu ei moodusta?

Kõik jõuab lõpuks raha juurde tagasi. Nagu ma ütlesin, Eesti palgad on väga madalad ja kui oled ministeeriumis hea koha peal, on raske leida teist tööd, kus oleks sama hea palk. See on fakt Eesti poliitikas, mida teistes riikides ei kohta, kuna seal on palgad kõrgemad. Inimesed hoiavad hästi tasuvast tööst iga hinnaga kinni. Asi on rahas.

Meie madalaid palku on peetud konkurentsieeliseks, see aga tekitab palgavaesust – kuidas olukorda muuta?

Kindlasti peaks miinimumpalku tõstma ja rõhuma pigem kvaliteedile. Praegune olukord ei saa jätkuda, Eesti ei saa olla odavaks tootmisriigiks Soomele või Rootsile. Eestis on palju väga osavaid ja oskuslikke inimesi, ma arvan, et on ebatõhus müüa seda kui odava tööjõuga riiki, sest on palju kohti, mis on isegi odavamad.

Eestis valitseb äärmusparempoolne neoliberalistlik ideoloogia. Kas see ideoloogia on muutunud Eesti arengu takistajaks ja  elu hävitajaks?

Ma ei usu, et ta päris hävingut põhjustaks, aga selle ideoloogiaga on praegu liiga kaugele mindud. Kui midagi liiga palju teha, siis muutub see soodustajast takistuseks. Seetõttu ei liitunud ma ka Reformierakonnaga. See on kindlasti midagi, mida oli vaja 90ndatel ja 2000ndate alguses, aga nüüd peaks poliitiline siht liikuma võrdsuse ja meetmete poole, mis inimeste elukvaliteeti parandavad. 

Olen sotsiaalliberaal ja liberalism on kohandatav. Puhas liberalism ei ole kunagi töötanud, kui ta viiakse ekstreemsusteni, siis inimesed lihtsalt nälgivad.

Ka nõrgumisteooria on vale. (Teooria, mis ütleb, et majanduskasv teeb kõiki rikkamaks – rikkus voolab n-ö alla madalapalgalisteni – toim.)

Mis teile meeldib Tallinnas, mis on linna trumbid?   

Loomulikult tasuta ühistransport. Räägitagu mida tahes, see on hea asi. Ma sooviksin, et minu  kodulinnas Londonis oleks ka tasuta ühistransport, sest ma kasutan seda palju. Tallinnas on väga palju rohelisi parke ja haljasalasid, kus inimesed saavad lihtsalt jalutada ja puhata, väga palju toimub kultuurisündmusi, ehitatakse kaubanduskeskusi, ka see meeldib mulle. Kohe kindlasti on asjad Tallinnas Keskerakonna juhtimise ajal palju paranenud.

Kuidas plaanite Belgias töötades Tallinna kogu maailmale reklaamida?

Olen ise ajakirjaniku taustaga ja peamine on saada Eestisse külla rohkem välisajakirjanikke, neile linna tutvustada. Selle kaudu saavad ju välisinvestorid oma ettekujutuse ja võivad leida tee siia. Välisinvestorite Eestisse meelitamine on tõsine probleem, sest Eestil on siiani muu maailma jaoks Nõukogude Liidu vabariigi maine. Ja siia tulevad inimesed on pisut ärevil, et mis seisus on ikkagi Eesti suhted Venemaaga.

Selle halva maine murdmine on suur töö, selleks peabki siia välisajakirjanikke tooma ja neile asju selgitama, et nad näeksid oma silmaga, et Tallinn sarnaneb pigem Helsingiga ja ehk isegi selle parem versioon. Tahan, et inimesed mõistaksid, et ka Tallinnas valitseb kosmopoliitne õhkkond, kus teistsugused inimesed on teretulnud.

Millised Tallinna poliitikaid võiks võtta kasutusele kogu Eestis või ka muus maailmas? 

Teistes Eesti kohtades on raske kasutusele võtta paljusid Tallinna  uuendusi, kuna omavalitsustel ei ole selleks lihtsalt raha. Ilmselgelt aga peaks kõik kaaluma Tallinna eeskujul tasuta ühistranspordi kasutusele võtmist – nii Eestis kui ka mujal maailmas. See oleks väga kasulik ka näiteks Londonis. Transport on väga kallis ja ma ei näe mingit põhjust, miks see tasuta ei peaks olema. See oleks väga suureks eeliseks ka turistidele, kes linna saabuvad. Ka e-valitsus ja e-asjaajamine on midagi, mida võiks teistes riikides kasutusele võtta. 

Kas eestlased on pagulaste tulekule vastu osalt ka seetõttu, et valitsus ei väärtusta ega aita neid endid piisavalt?

See on üks osa põhjusest küll, eestlased on vaesed ja nad on loomulikult vastu ideele, et inimesed tulevad siia ja elavad neist paremates tingimustes. Mõeldakse, et miks peaksime aitama teisi, kui isegi enda inimesi aidata ei suuda.

Mida muudaksite Eesti migratsioonipoliitikas?

Muudaksin siinset punktipõhist immigratsioonisüsteemi, ja kindlasti on vaja teha süsteem paindlikumaks õpilastele, kes tahavad siia jääda pärast õpingute lõpetamist.

Praegu on siia tulevatel haritud ja kõrgete oskustega välismaalastel väga palju paberimajandust, isegi neil, kes ei ole Euroopa Liidu riikidest. See peab kaduma.

Inimene, kes on kõrgelt haritud ja oma ala professionaal,  peaks saama siia tahtmise korral hõlpsamalt tööle tulla.

Olete ise ka ajakirjanik, kas teie hinnangul on Eestis sõnavabadus?

Eks ma saan seda nüüd teada. Olen kirjutanud seni  sotsiaaldemokraadina Postimehele ja kui ma nüüd seal erakonnas enam pole, ei tea ma, kas mind Postimees endiselt avaldab või mitte enam – vaatame. 
------------------------

Kes on Abdul Turay? 

 Abdul Hamid Turay on on 2009. aastast Eestis tegutsevvabakutseline Briti ajakirjanik, kelle naine on eestlanna.
 Ta on õppinud ajalugu Põhja-Londoni ülikoolis, New Yorgi osariigi ülikoolis Cortlandis ja Tampere ülikoolis.
 Turay on töötanud reporterina Hongkongis, Taiwanil ja Inglismaal, muuhulgas teeninud Inglismaa valitsust.
 Ta on olnud ajalehe The Baltic Times peatoimetaja.
 Turay kandideeris sotside nimekirjas linnavolikogusse ja kogus 516 häält.
 Inglismaal oli ta liberaaldemokraatide erakonna liige, mis tema sõnul on seal sama mis siin Keskerakond.

Laadimine...Laadimine...