ABITELEFONI ARGIPÄEV: Bussiga üksi sõitev koer ja asfaltis kinni naine

"Korra teatas üks inimene, et soovib oma elutee lõpetada," meenutab Tallinna abitelefoni 1345 juubeli puhul antud intervjuus häirekeskuse üks staažikam töötaja Griseldis Kuivkaev. "Ma teatasin kohe politseisse ja õnnetust ei juhtunud." Aga abitelefon aitab ka väiksemate murede puhul, näiteks kui keegi on linnatorni või kalmistule kinni jäänud.

Pilt: Dmitri Povilaitis

ABITELEFONI ARGIPÄEV: Bussiga üksi sõitev koer ja asfaltis kinni naine

Dmitri Povilaitis

"Korra teatas üks inimene, et soovib oma elutee lõpetada," meenutab Tallinna abitelefoni 1345 juubeli puhul antud intervjuus häirekeskuse üks staažikam töötaja Griseldis Kuivkaev. "Ma teatasin kohe politseisse ja õnnetust ei juhtunud." Aga abitelefon aitab ka väiksemate murede puhul, näiteks kui keegi on linnatorni või kalmistule kinni jäänud.

Linna abitelefon 1345 tähistas raekojas oma 15. sünnipäeva. Pealinn tegi sel puhul intervjuu kümme aastat 1345 ridadesse kuulunud Kuivkaevuga, keda linn samal sündmusel tubli töö eest tunnustas.

Millised on meeldejäävamad põhjused, mille pärast linlased teile helistanud on?

Kord jäi külastaja õhtul kinni linnamüüri torni. Väga paljud on luku taha jäänud Kalamaja kalmistuparki, mis pannakse kinni kindlal kellaajal, siis hakkavad inimesed meile helistama, et nad on sees. Sel juhul võtame ühendust turvafirmadega ja nemad päästavad inimesed sealt välja. Üks noor naisterahvas läks üle värskelt remonditud tee ja jäi oma ilusate kontsakingadega asfalti kinni. Ta helistas meile ja küsis, mida nüüd tegema peab. 

Siis üks välismaa turist, kellel olid hästi kallid optilised prillid, kummardas tänaval ja prillid kukkusid vihmavee äravoolu kaevu. Tal oli väga kiire, aga keegi ei saanud kohe appi ka tulla. Lõpuks aitas Tallinna Vesi tal prillid kätte saada ja inimene oli ülitänulik, et Tallinnas abi sai.
Kord aga läks koer Stroomi rannast ise bussiga sõitma ja tema omanik ei jõudnud talle järele. Bussijuht koera ka kätte ei saanud ja loom väljus bussist juba Viru hotelli juures. Siis hakkasid inimesed sealt meile helistama ja kõikide helistajate, bussijuhi ja dispetšeriga koostöös sai omanik lõpuks oma koera kätte ja oli väga õnnelik.

Mis oli kõige jubedam kõne, mis teile meelde on jäänud?

Neid on olnud mitmesuguseid, hetkel meenub näiteks, kui linnakodanik helistas ja ütles, et Vabaduse puiesteel oli koer auto alla jäänud. Kuulsin telefonist koera ulgumist, see oli päris jube. Andsin juhtunust kohe teada loomade varjupaigale, aga kohaleminek võtab ju aega. Kõik inimesed teises toruotsas muutusid tigedaks, hakkasid kurjustama, et miks nii kaua abi ei tule. Siis mul oli küll paha tunne, et ei saanud kiiremini abi saata.

Kui palju tehakse teile tüngakõnesid ja rumalat nalja? 

Lapsed on küll vahel nalja teinud, nendest me saame aru ja seletame, et ei tohi nalja teha.  Meil on ka oma nimekirjad teatud naljategijate numbritega. Ma tean, et nende huligaanidega võetakse pärast ühendust ja hoiatatakse, et nad ei segaks abitelefoni tööd.  

Kas võib öelda, et 1345 mängib usaldustelefoni rolli? Inimesed helistavad igavuse peletamiseks, räägivad elust?

On olemas nö püsikliendid, kes tahavad lihtsalt rääkida. Neil on tavaliselt kõik halb ja kõik on süüdi, alates sotsiaaltoetusest kuni transpordini. Selliseid on palju, aga oleme proovinud seda piirata,  sest kui õhtuti on meil tööl üks kõnele vastaja, liin on pikalt hõivatud, siis võib-olla keegi, kes samal hetkel tähtsat infot vajab, ei saa seda. Me oleme siiamaani suutnud asja kontrolli all hoida. Öösiti on inimestel tihti mõni hingehäda. Kuigi me ei ole psühholoogid, üritame ikkagi inimesi maha rahustada. Eks me kõik anname endast parima ja paar head sõna jõuame ikka öelda

Kuidas te abistate inimesi, kui nad on depressioonis, kurdavad või isegi kavatsevad enesetappu teha? Kuidas olete sellistes olukordades käitunud?

Tavaliselt me anname neile usaldustelefoni numbri. Minu praktikas oli tõesti üks juhtum, kui inimene teatas, et soovib oma eluteed lõpetada. See teade läks kohe politseisse, tookord õnnetust ei juhtunud. 

Teine kord helistati sama kurva uudisega ja pärast pandi toru ära, nii et ma isegi ei jõudnud midagi vastu öelda. Aga ma andsin taas kohe asjast politseile teada. 

Kas oleks rohkem vaja selliseid numbreid, kuhu inimesed saaksid helistada ja oma muredest rääkida? 

Inimesed võiksid teada neid numbreid, mis juba olemas on. 1345 ei ole hingeabi telefon. On näiteks lasteabi telefon 116111, usaldustelefon eesti keeles 126, vene keeles 127, Tallinna kriisiabikeskus 631 4300, Eluliin 655 5688, emotsionaalse toe telefon eesti keeles 655 8088, vene keeles 655 5688. Toetan ka infokampaaniaid, mis neid numbreid tutvustaks. Inimesed on väga tihti stressis ja meie elutempo on väga kiire. 


Kas on olnud ka agressiivseid helistajaid, kes saavad teie peale tigedaks?

On küll, sest kui inimesel on mure, tahab ta seda kuhugi edasi kanda. Esimene puhver oleme ju meie – abitelefon. Kuigi me võib-olla kohe aidata ei saa, aga inimene maandab end meie peale maha. Seega agressiivseid kõnesid ikka on.  Eriti talvel, kui on vaja kuskil lund koristada, siis inimene tihti arvab, et ma võtan telefoni vastu ja siis kohe lähen koristama. 

Milliste muredega helistavad teile lapsed?

Lapsed muretsevad hulkuvate loomade pärast, näiteks keegi on leidnud kutsika või kassipoja tänaval. Samuti helistavad lapsed, et bussiaega teada saada. Tihti jätavad lapsed oma asju bussi ja meie koos bussidispetšeriga aitame neid hiljem kätte saada.

Mis on abitelefonile helistaja kõige suurem mure?

Oleneb ilmast ja aastaajast. Näiteks talvel, kui on suured lumetormid ja teed libedad, jäävad autod kinni. Inimesed teatavad, kust oleks vaja lund koristada. Aga üleüldiselt tahavad inimesed lihtsalt teavet ja toetust saada. Siis me anname teada, kuhu pöörduda. Igal inimesel on oma väike mure ja sageli ta ei tea, kuhu pöörduda. Meie lühinumber on hea sellepärast, et see jääb meelde ja meile helistatakse isegi küsimusega, millisel numbril kiirabi kutsuda. Number 1345 on populaarne. Inimesed arvavad, et me saame kõiki aidata, aga oleme ju lihtsalt infoabitelefon, meie suuname inimesi sinna, kust nad omavalitsuse elu-olu küsimustes õige abi saavad. Ja see võib ära hoida suuremaid õnnetusi, kus oleks vaja juba kiiret hädaabi numbrilt 112.

Kas inimesed on teid abi eest ka tänanud?

Tõesti on ka palju toredaid inimesi, kes on tagasi helistanud ja tänanud abi eest. Inimesed on tihti südamlikud ja õnnelikud, et me saime neid aidata. Abitelefonile helistav inimene on selline tõsine ja leplik. Suures osas on ta leplik.

Mis päevadel helistatakse teile kõige rohkem? 

Uue aasta öösel on tavaliselt transpordi kohta küsimusi, mõnele meeldib saluut ja mõnele mitte. Palgapäevadel on ka palju helistajaid, kuid me ei saa telefoni teel diagnoosida, kas inimene on joobes või mitte. Aga täiskuu ja palgapäevad mõjutavad just selliseid, kes tahavad niisama rääkida. Nendel päevadel on tõesti kummalisi helistajaid rohkem.

Kas abitelefon on kunagi elu päästnud?

Pigem me ennetame õnnetusi. Mitu aastat järjest kukkusid jääpurikad inimestele pähe ja paljud said viga. Kui inimene teatab meile, et kuskil on suured jääpuurikad või jäätükid, siis ütleme seda munitsipaalpolitseile. Nemad otsivad üles majaomaniku, kes sellega tegeleks. 

Samuti aitame, kui on lahti kanalisatsiooniaugud, kuhu inimesed võivad kukkuda ja on ka kukkunud, või on autoavarii keset teed ja meile teatatakse sellest. Mäletan, et kord kukkus Peterburi teel veokilt suur ehitusplokk maha. Inimene teatas sellest, aga ma ei jõudnud veel toru hargile panna, kui juba hakkasid tulema teated, et samas kohas juba juhtuvad avariid. Oleks keegi 15 minutit varem sellest teatanud, oleksime suutnud kiiremini reageerida ja inimesi päästa. 

Kas on ka kõnesid, kus inimesed oma naabri peale kaebavad?

On küll. Eriti paljud helistatakse, kui naabrid rikuvad öörahu või keegi teeb oma aias lõket, mis teisi häirib. Naabrite koerte kohta kaevatakse või kui keegi toidab linde oma aknast ja maja ees on kõik reostatud. 

Milliseid omadusi on vaja abitelefoni töötajal?

Kannatlikkust, laia silmaringi, head kuulamisoskust ja kõrget pingetaluvust. Töötaja peab oskama hästi selgitada ning olema õppimishimuline, sest informatsioon muutub pidevalt ja alati on vaja kõigega kursis olla.  Toimetulekuks on meie töötajad läbinud psühholoogia-, suhtlemis- ja häälekoolitusi.
---------------------

Nüüd saab abi ka Viimsis ja Sakus

Abitelefon 1345 loodi 2001. aastal elektri-, vee- ja kanalisatsiooni- ning küttesüsteemide, heakorra, teede ja tänavate korrashoiu ning kommunaalmajandusega seotud murede lahendamiseks Tallinnas. 

2004. aastast aitab abitelefon ka Harjumaa elanikke. Nüüdseks  on telefoniga ühinenud Viimsi vald, Maardu linn, Harku vald ja Saku vald.

Viimasel kolmel aastal on inimesed helitanud abitelefonile 51 000 korda.

Laadimine...Laadimine...