"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Hispaania ekspert: sunnime valitsust tegema soodustusi ettevõtetele, kes soosivad naisülemusi (0)
04. märts 2015
Scanpix

"Püüame valitsust mõjutada nii, et võetaks vastu kindlad kvoodid, mille kohaselt peaks ettevõtte juhtkonnas olema vähemalt 20% töötajatest naised ja hiljem kuni 40%," ütles Hispaania mitmekesisuse kokkuleppe tegevdirektor Raquel Santamaria Pealinnale, kelle sõnul on Hispaania valitsus juba välja töötanud abiprogrammid firmadele, et nende juhtkonnas oleks enam naisi.

Tallinnas toimunud rahvusvahelisel konverentsil “Väärtustades mitmekesisust: teel kaasava ja eelarvamustevaba töökeskkonna poole” räägiti erinevate inimeste võimalustest eri riikide tööturul. “Pealinn” tundis huvi, kuidas elavad ja töötavad naised Hispaanias.

Millised on suurimad probleemid Hispaanias soolise võrdõiguslikkuse aspektist vaadatuna?

Meie suurimaks probleemiks on palgalõhe. Mehed saavad sama töö eest enam palka, kui naised. Muret teeb ka see, et juhtivatel kohtadel pole eriti naistöötajaid.

Esialgu püüame valitsust mõjutada nii, et võetaks vastu kindlad kvoodid, mille kohaselt peaks ettevõtte juhtkonnas olema vähemalt 20% töötajatest naised ja hiljem tahame välja jõuda naiste osaluseni juhtkonnas kuni 40%.

Naiste vähene osakaal paljude firmade juhtkonnas on Hispaanias tõsiseks probleemiks. Valitsus on omalt poolt välja töötanud abiprogrammid nende firmade toetamiseks, kelle juhtkonnas on enam naisi ja nii saavad suurfirmad naisi juhtivatele kohtadele palgates loota ka vajadusel soodsatel tingimustel abi valitsuselt.

Kui suur on meeste ja naiste palgalõhe Hispaanias?

See on 15% naiste kahjuks. (Eestis on see 40% toim).  Hispaanias on naistel tavaliseks palgaks umbes 1200 eurot neto ja meestel  1400-1500 eurot neto kuus.

Millised naiste kohta käivad stereotüübid on levinud Hispaanias?   

Üks peamistest vääradest ja väga levinud stereotüübiks on see, et naised pole kõrgetel ametikohtadel just seetõttu, et nad ise ei tahagi olla kõrgetel ametikohtadel.

Palju on levinud ka arusaam, et “naise koht on kodus” ja tema peamiseks ülesandeks on hoolt kanda mehe ja laste eest. Tahetakse uskuda, et just seda naine ise ka kõige enam tahab, aga alati pole see nii.

Tihti heidetakse naisele, kes tahab lastega kodus olemise asemel tööl käia, ette et “sinu palk on nii väike”, et seda saad sa kasutada ainult enda otstarbeks, aga sinu mees teenib tunduvalt enam ja saab nii ka kogu peret üleval pidada.

Naisele heidetakse ette, et on isekas tahta tööle minna, kui selle palga eest ei suudeta tervet peret majandada. Uus põlvkond teeb aktiivselt tööd, et neid vanu stereotüüpe lammutada – see on viinud selleni, et alla 40-aastaste peredes on hoopis teised väärtused ja hinnangud töötavale naisele, kui traditsioonilises „vana kooli“ Hispaania peres.

Mida naised ise teevad, et kõrgematele kohtadele pääseda?

Paljudes uuendusmeelsetes firmades on spetsiaalsed programmid, mis valmistavad neid naisi ette, kes soovivad karjääriredelil tõusta, heal tasemel on mentorlus. 

Hästi töötavad ka naiste omavahelised tugivõrgustikud firmade sees, kus naised toetavad teineteist karjääriredelil tõusmisega võimalike probleemide korral.

Kas Hispaania mehed tahavad veel abielluda nii iseseisvaks muutunud naistega arvestades Hispaania kultuurilisi iseärasusi, mis soosivad pigem naise kohta kodus kui tööl? 

Noortele meestele pole see probleemiks, sest elukallidus on Hispaanias küllaltki kõrge ja selleks, et majanduslikult paremini toime tulla on parem, kui nii mees kui ka naine käivad mõlemad tööl.

Ühiskondlikud vaated naise soorollile on Hispaanias muutumas ja firmadel ei jää muud üle kui viimaks see trend omaks võtta ja ka naisi võrdväärsete partneritena kohtlema hakata.

Enam ei aita ühte mees tippjuhti edasi mõtteviis, et “palkan üheks alaüksuse juhiks umbes samasuguse tausta, töökogemuse ja vanusega mehe, nagu ma ise olen” – see on seisak. Palju nutikam on palgata endast erinev inimene, et tuua nii variatiivsust ja uusi lennukaid ideid juhtkonna tasandile, mis aitavad pikemas perspektiivis firmal palju edukamalt edasi areneda.

Kas Hispaania naised on varmad sünnitama või lükkavad seda aina edasi? 

Jah, tõsi – see on veel üks meie valupunkte. Hispaania naised teavad, et kui sa astud karjääriredelilt maha 30 või isegi veel nooremalt, siis see võib olla sinu edu lõpp.

Meil ei taheta kuigi hästi võtta tööle enam inimesi, kes on vanemad kui 45 aastat. Selleks, et naine saaks ühildada töö-ja pereelu on vaja firmasid, kes on nõus pakkuma naistele paindlikke töötingimusi – vajalik on võimalus töötad kodus, võimalus valida oma tööaega.

Suured firmad tulevad selle mõtteviisigi tasapisi kaasa, aga siiski on paljudel juhtidel soov näha kogu oma meeskonda kontoris töötamas, et neil nii öelda „silma peal hoida“. Paindliku töökorralduse poolest paistavad teiste seast silma IT-firmad.

Uus põlvkond ehk „milleeniumilapsed“ küsivad oma võimalikult tööandjalt otse, et millised on firma väärtused ja teatavad, et neile on küll oluline raha aga töötamise kõrval on neile oluline ka kvaliteetselt veedetud vaba aeg oma pere seltsis. On hakatud aru saama, et oluline ei ole niivõrd see konkreetne koht, kus inimene oma tööülesandeid täidad, vaid see kuidas ta neid täidab.

Kui firmadel on võimalus paindlikuks töökorralduseks, siis talentide endale saamise nimel nad seda ka ellu rakendavad.

Kui pikk on Hispaanias beebipuhkus pärast lapse sündi?

Neli kuud. Pärast seda tuleb laps viia sõime, või vaatab teda keegi vanavanematest või leitakse hoidja. Samuti võib ju tööandjalt paluda osakoormusega tööd, mis paraku toob aga vähem raha sisse.

Mida arvate niinimetatud „anonüümsete CV-d“ trendist, kus tööandja näeb vaid töösoovija oskuseid, mitte aga sugu?    

Selline CV-de hindamine on Hispaanias muutunud üha sagedasemaks. Esmalt valib juht välja CV-d, millede töö-ja hariduskogemus vastab ametikohale ja alles seejärel saab juht teada, kas vestlusele tuleb mees või naine.

Selline lähenemine peaks aitama murda stereotüüpe, et on vaid meeste- ja naistetööd ja andma võrdsed võimalused mõlema soo esindajatele töökohale kandideerides.

Samas näeb tööandja siiski töölesoovija vanust, ja kui see on üle 45, siis on juba väga raske endale tööd leida.

Miks üle 45-aastased siis tööjõuturult nii öelda „maha kantakse“?

Paljud tööd nõuavad pikki töötunde ja reisimist ning oletatakse, et keskealistel napib kõigeks selleks piisavalt energiat ja jõudu, mis jällegi ei pruugi tõsi olla, aga selline stereotüüpne mõtlemine on Hispaanias levinud.

Samas kui paljudes teistes maades just vastupidi hinnatakse keskealiste inimeste elu- ja töökogemust – aga mitte meil Hispaanias.

Kes on Hispaanias haritumad – mehed või naised?

Naised. Paljudel neist on ülikooliharidus ja parem kvalifikatsioon kui meestel.

Kui me võrdleme Hispaania naiste olukorda teiste Euroopa riikide naiste eluga, siis kuidas Teile naise elu Hispaanias tundub?

Meil on väiksem palk, kui paljude teiste Euroopa riikide naistel ja meil pole palju naisi juhikohtadel.

Samas öelda, et naise elu Hispaanias on halb, ei saa. Ma leian, et oleme üsna ühel tasemel teiste Euroopa riikide naistega.  Eeskujuks on meile Inglismaa, kus juhtivatel kohtadel on naisi 40-50%.

****

Mitmekesisuse kokkulepe on vabatahtlik kokkulepe, millega liitudes kinnitab ettevõte või avaliku sektori organisatsioon, et hindab mitmekesisuse põhimõtteid nii oma töötajate kui klientide seas ning kohtleb neid võrdselt.

15. aprillil toimub Inimõiguste Keskuse, Tallinna Tehnikaülikooli projekti “Erinevus rikastab” ja Mitmekesisuse kokkuleppe koostöös üle-Eestiline esimene Mitmekesisuse päev. 2014. aastal liitus kokkuleppega 21 uut ettevõtet ja avaliku sektori organisatsiooni. Varasemal kahel aastal on kokkuleppega liitunud 32 ettevõtet. Võrgustikku kuulub seega juba 53 liiget. Infot kõikide liitunute kohta leiab kodulehelt.

 

Loe ka neid

Naiste ja meeste palgaootuste vahe oli mullu 20,3 protsenti

EUROOPA SUURIM PALGALÕHE: Eestis saavad kõrgharitud naised meestest 37% vähem palka

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.