JOURDAN: Paavst üllatas lihtsusega

"Paavsti visiit meenutas meile, et elus on midagi muud kui tehnoloogia, tarbimine ja võimu otsimine," lausus aasta sündmuse korraldanud katoliku peapiiskop Philippe Jean-Charles Jourdan.

Pilt: Albert Truuväärt

JOURDAN: Paavst üllatas lihtsusega (1)

Kairi Ervald

"Paavsti visiit meenutas meile, et elus on midagi muud kui tehnoloogia, tarbimine ja võimu otsimine," lausus aasta sündmuse korraldanud katoliku peapiiskop Philippe Jean-Charles Jourdan.

Žürii otsustas välja valida ka aasta sündmuse, milleks osutus paavst Franciscuse Tallinna-visiit. Seetõttu sai linnalt tunnustuse ka visiidi peakorraldaja, Eesti kirikute nõukogu asepresident piiskop Jourdan.


"Jourdan tutvustas Rooma paavsti visiidi kaudu nii Eesti riiki kui ka Tallinna linna maailmale ning liitis samal ajal kohalikke inimesi ja nende maailmanägemusi," lausus valikukomisjoni liige, Eesti teaduste akadeemia president Tarmo Soomere. "Ma ütleks isegi, et Philippe Jourdan, aasta tähtsündmuse hing ja peakorraldaja, tõstis Tallinna hetkeks kogu maailma tähelepanu keskpunkti."


Jourdani sõnul eeldas paavsti visiidi õnnestumine kolme-nelja aasta pikkusi ettevalmistusi, kus mängisid tähtsat rolli nii presidendi ja peaministri kutsed kui ka paljude teiste inimeste kirjad Pühale Isale. "Ja muidugi kirikute kutsed," ütles Jourdan. "Möödunud aastal kutsusime luteri kiriku peapiiskopiga ühiselt Püha Isa Eestisse."


Jourdan meenutas kriitilist hetke, mil selgus, et Vabaduse väljak oli 25. septembriks juba broneeritud. "Õnneks saime kokku leppida Spordipäev 2018 korraldajatega, kes tulid meile väga kenasti vastu," mainis Jourdan. "Või kui ilmateade lubas meile väga koledat ilma paavsti visiidi päeval ... Õnneks taevas tuli appi!"


Vaimu eest tuleb hoolitseda


Jourdani sõnul õnnestus paavsti visiit igati. "Paavst puudutab kõikide inimeste südameid, kaasa arvatud usuleige Eesti rahvast," ütles ta. "Ta ei tule õppetunde andma, vaid eelkõige inimesi kuulama ja mõistma. Ta ei püüa peale suruda oma arvamusi või tõekspidamisi. Temale on tähtis, et inimene ise vabalt tahaks kuulda, et inimene tunneks ennast vabana. Sageli, kui eestlane räägib religioonist, tundub, et religioon on tema jaoks midagi, millest keegi ei saa aru. Midagi, mis surub ennast peale, isegi kui sa ei taha seda vastu võtta. Ning usuinimene on kas hull või ülbe õppetundide jagaja, kes ei ole reaalselt huvitatud sinust ega sinu elust, vaid tahab lihtsalt üles ehitada oma tõediktatuuri. Kindlasti paavst Franciscuse hoiak ja käitumisviis on värskendav ning ma arvan, et paljudele eestlastele sümpaatne. Ma arvan, et paljude inimeste ettekujutlus paavstist oli üsna erinev sellest, mida me nägime Tallinnas 25. septembril."


Jourdan selgitas, et eestlane peaks rohkem oma vaimu eest hoolt kandma. "Me peame hoolt kandma kogu oma elu eest," tähendas ta. "Kanname hoolt oma tervise eest, oma pere eest, oma tööde ja äride eest, isegi oma välimuse ja oma soengu eest. Oleks tõesti veider, kui oma vaimu eest – mis on inimese elus kõige olulisem – me ei peaks hoolt kandma, ei pööraks erilist tähelepanu ning ei otsiks nõu ega abi."


Teistega kasvamine teeb suureks


Piiskop lisas, et meie elu oleks lombakas, kui meie ei kannaks oma vaimu eest hoolt. "Võib-olla paavsti tulek Eestisse tuletab meile meelde kõige lihtsamat ja olulisemat: meil on vaim ja tasub selle eest hoolt kanda," selgitas ta. "Elus on midagi muud kui tehnoloogia, tarbimine ja võimu otsimine."


Jordani sõnul aga ei jõua me oma vaimu eest hoolt kanda üksi. "Väga huvitavad olid paavsti mõtted Roosiaias, kui ta rääkis Eestist kui mäluga maast ja viljakast maast," meenutas Jourdan. "Mäluga maa tähendab, et meil on reaalne side nendega, kes enne meid tulid ja tegid meid sellisteks, nagu me praegu oleme. Keegi ei saa hoolt kanda oma vaimu eest, kui ta ei avasta neid juuri, millest ta on sündinud, neid väärtusi, mis on kujundanud tema vaimu. Eestlane väärtustab individuaalseid väärtusi, omaette olemist, oma isikliku ruumi kaitsmist ja kaunistamist. Ja see on hea. Paavst Franciscuse sõnum lisab sellele: kasvame koos teistega, teistega kasvamine ja nendega suhtlemine teevad meid vaimselt suuremaks."

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...