JUHAN KIVIRÄHK: Konkureeriv nimekiri rööviks Keskerakonnalt hääli, see oleks väga vastutustundetu!

"Konkureeriv valimisnimekiri saaks röövida hääli ainult Keskerakonnalt endalt, seega on tegemist selgelt erakonna vastu tegutsemisega," leiab sotsioloog Juhan Kivirähk, kelle sõnul oleks see hea uudis üksnes teistele erakondadele. "Isiklikest ambitsioonidest ja edevusest lähtuv eraldi valimisnimekirjaga väljatulek oleks väga vastutustundetu, 1 + 1 ei annaks tulemuseks kokku 2." 

Pilt: Scanpix

JUHAN KIVIRÄHK: Konkureeriv nimekiri rööviks Keskerakonnalt hääli, see oleks väga vastutustundetu! (6)

"Konkureeriv valimisnimekiri saaks röövida hääli ainult Keskerakonnalt endalt, seega on tegemist selgelt erakonna vastu tegutsemisega," leiab sotsioloog Juhan Kivirähk, kelle sõnul oleks see hea uudis üksnes teistele erakondadele. "Isiklikest ambitsioonidest ja edevusest lähtuv eraldi valimisnimekirjaga väljatulek oleks väga vastutustundetu, 1 + 1 ei annaks tulemuseks kokku 2." 

Tänasel pressikonverentsil teatas keskerakondlane Yana Toom, et eraldi valimisnimekirja loomisest on hetkel loobutud, ning edaspidised sammud selguvad peale sellele nädalale plaanitud läbirääkimisi. Pealinn uuris sotsioloog Juhan Kivirähkilt, mida võiks oodata siis, kui läbirääkimistel üksmeelele ei jõuta ning eraldi nimekiri siiski sünnib.


Kas eraldi valimisnimekirja loomine kahjustaks erakonna huve, kui see siiski sünniks ?

Pärast Jüri Ratase saamist Keskerakonna esimeheks ja peaministriks olid paljud poliitikavaatlejad äraootaval seisukohal, kas Keskerakonna reiting suudab ilma Savisaareta endisel kõrgusel püsida. Eelkõige oli küsimus selles, kas Keskerakonnal säilib venekeelsete valijate massiivne toetus. Kevadeks oli selge, et Keskerakonna firmamärk on endiselt tugev – venekeelsetest valijatest toetab erakonda endiselt ligi 80 protsenti, samal ajal on tõusnud toetus ka eestlaste seas. Kõik senised avaliku arvamuse uuringud on näidanud, et sügisel toimuvatel kohalike omavalitsuste volikogude valimistel oleks Keskerakonna toetus üle-eestiliselt suurim ning tagaks veenva valimisvõidu Tallinna linnas.

Tõenäoliselt on Keskerakonna selline edu olnud pettumuseks Edgar Savisaarele, kes oleks oodanud, et tema eemalejäämine erakonna juhtimisest tekitab märgatavama tühiku. Kindlasti on Savisaarel ka soov käimasoleva kohtuprotsessi taustal näidata, et vaatamata talle esitatud korruptsioonisüüdistustele usaldavad teda endiselt kümned tuhanded valijaid. Kuid isiklikest ambitsioonidest ja edevusest lähtuv eraldi valimisnimekirjaga väljatulek oleks praeguses olukorras ikka väga vastutustundetu. Päris kindlasti tekitaks see suurt segadust paljude valijate hulgas ning on väga tõenäoline, et 1 + 1 ei annaks tulemuseks kokku 2, vaid mõnevõrra vähem.


Samas oleks Keskerakonnale konkureeriva nimekirja teke hea uudis teistele erakondadele, kelle jaoks muutuks märksa suuremaks tõenäosus murda keskerakondlik võimumonopol Tallinnas. Toomi ja Savisaare nimekiri oleks ohtlik ainult Keskerakonnale endale, mitte aga teistele valimistel osalevatele parteidele.

Kas see läheks maksma Keskerakonnale Tallinnas valimisvõidu?

Kõik sõltub sellest, kui palju tuntud keskerakondlasi alternatiivse nimekirjaga liituks. Savisaarest ja "kolmest õest" ning sajast tundmatust etturist koosnev nimekiri ei suudaks ilmselt röövida Keskerakonnalt valimisvõitu, küll aga võiks takistada absoluutse enamuse saavutamist.

Kui nimekiri siiski tehtaks, kas selle eest tuleks erakonnast välja arvata?

Valimisliitudes kandideerimine võib olla õigustatud väikestes omavalitsustes, kus kohalik organisatsioon on nõrk ning kus on otstarbekas sõlmida valimisliite erakondadesse mitte kuuluvate aktiivsete kodanikega. Tallinnas seda teha ei tohiks, sest siin on Keskerakonna nimekiri tugev ning vastutus linna juhtimise eest järjepidev.

Konkureeriv valimisnimekiri saaks röövida hääli ainult Keskerakonnalt endalt, seega on tegemist selgelt erakonna vastu tegutsemisega. Kuid muidugi on väljaviskamine delikaatne teema, arvestades vajadust säilitada parlamentaarne enamus riigikogus.

Kas nad suudaksid valijatele pakkuda midagi, mida Keskerakond ilma nendeta ei suudaks?

Kindlasti on Keskerakond pärast valitsusse pääsemist pidanud oma mitmetest varasematest lubadustest loobuma. Koalitsioonivalitsus ei võimalda üks-ühele viia ellu kõiki erakonna lubadusi, mida on aastate jooksul opositsioonis olles valijatele antud. Kuid sügisel valitakse ikkagi kohalikke volikogusid ning Tallinnas on Keskerakond saanud väga pikka aega teostada ainuvõimu. Kahjuks tundub, et KOV-valimiste kampaanias kipuvad domineerima pigem riigikogu otsustusvaldkonda kuuluvad teemad (venekeelne haridus, kodakondsus jms).

Kavandatud Toomi-Savisaare valimisnimekiri lähtukski ilmselt mitte niivõrd praeguse linnavalitsuse kritiseerimisest (see poleks lihtsalt usutav), vaid sellest, et Keskerakond valitsuserakonnana ei ole piisavalt teinud venekeelsete valijate huvide kaitseks. Keskerakonnast distantseerudes oleks neil võimalik hakata andma vene valijatele taas kõlavaid lubadusi – kuid tõenäoliselt ei tekiks neil kunagi võimalust neid ellu viia. Selles mõttes oleks alternatiivse nimekirja loomise näol tegemist poliittehnoloogilise nipiga, millega vene valijalt enda kasuks hääli välja meelitada.

Loe lisaks: 

VIDEO! KÕLVART: Tahame tuua kokkuleppe ja üksmeele valemi kogu ühiskonnale


6 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...