Jüri Pootsmann: kõige rohkem tahan aasta meesartisti tiitlit ja Eurovisioonile sõita

Eesti üks viimase aja menukaid noori muusikuid Jüri Pootsmann (21) ei karda sattuda kurikuulsasse "27 klubisse", kuhu kuuluvad 27-aastaselt meelemürkidega teise ilma läinud noored muusikud, sh üks Jüri lemmikartiste Amy Winehouse. "Mul selliseid mõtteid peas pole, mis peaks mind sinna klubisse viima," ütles Pootsman, kes kandideerib juba homme Eesti Muusikaauhindade galal 2016 lausa viiele auhinnale.

Pilt: Scanpix

Jüri Pootsmann: kõige rohkem tahan aasta meesartisti tiitlit ja Eurovisioonile sõita

Ragne Jõerand

Eesti üks viimase aja menukaid noori muusikuid Jüri Pootsmann (21) ei karda sattuda kurikuulsasse "27 klubisse", kuhu kuuluvad 27-aastaselt meelemürkidega teise ilma läinud noored muusikud, sh üks Jüri lemmikartiste Amy Winehouse. "Mul selliseid mõtteid peas pole, mis peaks mind sinna klubisse viima," ütles Pootsman, kes kandideerib juba homme Eesti Muusikaauhindade galal 2016 lausa viiele auhinnale.

Homme, 28. jaanuaril toimub Nordea kontserdimajas Eesti muusika-aasta suursündmus – Eesti Muusikaauhinnad 2016 gala, mille üheks peafavoriidiks on eelmisel aastal saate "Eesti otsib superstaari" võitjaks tulnud Jüri Pootsmann.  Ajaleht Pealinn uuris  Jüri Pootsmannilt, kuidas tema elu ja inimesi  näeb.

Mis tundega lähed vastu muusikaauhindade tseremooniale, ikkagi viis nominatsiooni?
Ikka ärevate emotsioonidega. Ma olen ju nii uus tulija ja alles pärast poolt aastat pildil olemist juba selline tunnustus – see tekitab pingeid. Tegelikult mul aga erilisi ootusi polegi, sest juba  need  viis nominatsiooni näitavad, et mind on juba natuke tõsiselt võetud Eesti muusikas ja see teeb mind väga õnnelikuks. Mul ei olnud hirmu, et äkki ma ei pääse teiste noorte lauljate seas löögile, sest mina tahtsin lihtsalt oma asja teha ja vaadata, kuidas näkkab!

Kui saaksid valida vaid  ühe viiest nominatsioonist – aasta popalbum, aasta meesartist, aasta debüütalbum,  aasta parim laul, aasta album – siis milline neist sulle endale kõige kallim oleks?
Aasta laul ja aasta album on väga olulised ja nende jaoks ma olen vist ülehinnatud - on ju poole tuntumaid laule, mida on palju enam raadios mängitud.  Minu "Aga siis..." tuli ju välja alles suhteliselt hilja aasta lõpus, aga loomulikult on hea, et mind  nomineeriti. Ma oleks väga  õnnelik, kui ma saaks aasta meesartisti tiitli, mis oleks natukene reaalsem. 

Parafraseerides sinu hitti "Aga siis....", palun lõpeta lause: "Kui ma võidan kõigis viies kategoorias , aga siis ma ..."
Oleksin ikka väga-väga üllatunud, aga kui nii läheks, siis ma muljetaks ja lobiseks ürituse afterpartyl ja laseksin end lõdvaks – ikkagi väga suur töö on ju ära tehtud. Viis nominatsiooni on minu jaoks uskumatu, lihtsalt uskumatu. Ma oma sisimas lootsin ,et on hästi, kui tuleb kasvõi üks nominatsioon.

Kuidas su ema selle suurele nominatsiooni hulgale reageeris?  
Oi, ema oli ikka väga õnnelik. Me oleme mitu aastat vaadanud neid muusikaauhindade jagamisi televiisorist ja kuidagi hästi uskumatu tundub siiani, et nüüd olen ise seal.

Kas sulle hakkab kuulsus kergelt "pähe" või suudad ikka püsida kahe jalaga maas?
Seda peaks teistelt küsima, aga mulle endale tundub, et olen ikka selline, nagu alati olen olnud. Ja mulle ka keegi otse näkku pole midagi ütlema tulnud. Eks ma mingil moel ikka muutunud olen, aga inimesed ju ikka muutuvad  läbi elu erinevate olukordade ja saavad tugevamaks. Nii minagi, aga palju sellest on väline – oma sisimas olen ma ikka see Jüri, kes ma alati olen olnud.

Kas Eesti muusikamaailmas on karm olelusvõitlus, kus ja hea näo taga ihutakse tegelikult hammast?
Ma olen selles äris nii uus tulija ja seetõttu pole ka kuigi palju teiste artistidega kokku puutunud, aga ma tahaks loota, et sellist silmakirjalikkust pole. Võin öelda, et Elina Born ja Stig  Rästa, kes on Eestis kuulsad, on küll väga siirad inimesed.

Kas oled lugenud Stigi raamatut "Minu Kennedy"? Kas sa ei karda, et muusikute raju elu (alkohol, narkootikumid, naised) võib sindki endasse haarata?
Kahjuks pole jõudnud veel tervikuna, vaid mõnda repliiki sellest. Samas ma ise ei teagi miks, aga  seda hirmu mul küll pole, et ma võiksin sinna kuidagi halvas mõttes langeda. Samas ma olen ju ikkagi noor inimene ja noorusega käib pidutsemine kaasas, aga ei midagi erilist – olen lihtsalt tavaline  noor inimene. 

Kas sa oled oma loomult "vaga vesi, sügav põhi", kas sinus on mässumeelsust?
Ma olen tähtkujult Vähk ja see ütleb mõndagi, mu sünnipäev on 1. juulil. Olen oma loomult ikka suhteliselt kinnine inimene, aga sõpradega võin ka avaneda.

Kas Eesti noored peaksid julgemalt ühiskonnaelus kaasa rääkima? Nüüd saab valida alates 16. eluaastast, kas meie noored on juba nii küpsed, et selliseid valikuid teadlikult langetada?
Ma ei tea, kuidas teistega lood on, aga ma ise olen küll valimas käinud, kui sain 18-aastaseks (praegu on Jüri 21 – toim). Mind siiski huvitab, mis ühiskonnas toimub, ja ma ei valinud mitte niisama moe pärast, vaid ikka kaalusin, keda valida ja miks. Kuna olen sissekirjutatud Raikkülla, siis käisin ka seal valimas. Sama ei tahaks ma poliitikat kommenteerida, mina olen eelkõige muusik.

Kas Eestis on noortel tulevikku? Mis hoiaks noori Eestis kinni ja kas sina oled plaaninud kunagi Eestist lahkuda ?
Mina tegelikult ju käisin ära Taanis õppimas vahetusõpilasena ühe aasta gümnaasiumis. Sain välismaal elamise kogemuse kätte ja see oli väga hea, aga kuna mul on Eestis praegugi väga hea olla, siis ma hetkel siit küll kuhugi ära ei kipu.

Kuidas erinevad Eesti ja Taani noored?
Taani noored on ehk veidi täiskasvanulikumad, kuna nende iseseisev elu algab veidi varem kui meil. Nemad lähevad juba kuskil 15-aastastena internaatkooli, mis on seal täiesti tavaline ning peale seda otse gümnaasiumisse. Ma arvan, et selle tōttu tunduvad nad ka veidi iseseisvamad.

Mis tööd sa Eestis oled veel  peale laulmise teinud?
Tänu oma taani keele oskusele sain ma tööd kõnekeskuses, aga praeguseks olen sellest loobunud ja pühendunud ainult muusika tegemisele. Ma ei oska ette kujutadagi, et peaksin oma elus tegema midagi muud peale muusika, mina kujutan end ette vaid laval.  Aga kui ehk midagi, siis midagi, mis on seotud tele- ja raadiotööga, mind huvitab produktsioon.  Kaks aastat tagasi lõpetasin gümnaasiumi ja nagu noored ikka, ei teadnud täpselt, mida edasi teha – siis tuli superstaari-saade, aga nüüd olen küll mõelnud, et mingil ajal võiks kõrgkooli edasi õppima minna.     

Sinu hitt "Aga siis ..." räägib ka pimedatest öödest, kas sa armastad pimedaid öid või hoopis kardad pimedust või hoopis midagi muud?
No lapsena olin ma nagu laps ikka ja eks lapsed ikka kardavad pimedust. Praegusel pimedal ajal ma ei vaeva oma pead muretsemisega pimedate ööde pärast ja sellest, kuidas talv üle elada. On, mis on – kuigi oma loomuselt olen ma ikka pigem suveinimene. Aga kas ma kardan midagi veel.... kui siis ehk õelaid inimesi ja eks iga inimene puutub sellistega vahel kokku.

Sinu sõber Stig Rästa käis talvekaamosega võitlemas Bali saarel, kas ka sina plaanid lähiajal suve endale lähemale tuua ja kuhugi soojale maale puhkama sõita?
 Eks ma ikka sooviks, aga nii kiire on ja ma ei leia aega hetkel selleks. Pealegi ei ole ma veel oma elus käinud kunagi soojal maal puhkamas, seega kunagi ma selle ikka ära teen.
 
Kelle sina ise valiksid parimaks Eesti naislauljaks? Lemmik  nais- ja meeslaulja maailmast?
Eestis on palju häid naisartiste, aga 2015. aastal jäi teistest selgelt enam silma Elina Born – tal tuli album välja, tal oli palju hitte ja ta esindas Eestit Eurovisiooonil – seega ma valiks Elina! Maailmast meeldib mulle naislauljatest Adele. Meeste seast mul pole lemmikuid, kuulan hästi palju erinevaid artiste.

Kas oled valmis "Eesti laulu" võidu korral Eurovisioonile minema, kandideerid ju  "Eesti laulul" looga "Play".
Ma arvan, et praegu on selleks hea aeg, kuigi samas ma endale mingeid pingeid ja ootuseid peale ei pane. Kõige tähtsam on teha väga-väga hea esitus, nii et kõik oleks tipp-topp ja eks siis rahvas ja žürii hääletab – aga mina olen küll valmis Eurovisioonile minema.

Enne võimalikku Eesti Laulu võitu ja Eurovisioonile minekut on sul tarvis "kastanid tulest välja tuua" Muusikaauhindade galal 2016. Kas sul on  frakk piduõhtuks juba olemas?
Ei ole veel ja ma pean selle  nüüd kuskilt ostma. Ma pole  planeerinud tegelikult ette, et mis ma sinna peole üldse selga panen.  

Ehk on mõni talisman, mis sulle tuge pakub?
Jah, mul on alati kaelas palju talismane,  mis ripuvad, mõned on aknalaua peal. Mulle meeldib, kui ma olen sellistest asjadest ümbritsetud. Aga mis nad täpselt on, seda ma ei ütle. Las nad olla vaid minu teada.

Kui palju eeliseid on sul elus andnud mahe hääletämber? Kas oled seda kunagi ära kasutanud teadlikult väljaspool laulmist kellegi "ära moosimiseks".
Ah, et mahe? Ma leian, et pigem madal. Noorena mul tõesti sellist häält polnud. Aga selle abil ma küll teadlikult inimesi ära kasutanud pole, ma lihtsalt pole selline inimene, kes teisi ära kasutaks.    

Milline neiu võidaks Jüri südame? Või on see juba võidetud ?
Kõige tähtsam inimese juures on ausus. Kes tahab teada, kas mu süda on veel vaba, uurigu see ise välja, ega ma siis nii lihtsalt kõike ütle. Salapära peab ka ikka olema.  Kui inimene tuleb juurde, ega ma teda siis ära ei aja.

Toetasid oma kontserdiga eelmisel aastal ka abikoerte keskust, kas sul endal on koer? 
Jah, ema juures maal on armas taksikoer, kellel nimeks Prints.

Laadimine...Laadimine...