Kaljulaid: inimesed hoolivad rohkem korras pargist kui peost

"Pidu saab läbi, aga parkides ja randades käivad noored ja vanad sportimas ja aega veetmas aasta läbi," selgitas Põhja-Tallinna vanem Raimond Kaljulaid, miks elanikelt küsitakse, millele raha kulutada.

Pilt: Scanpix

Kaljulaid: inimesed hoolivad rohkem korras pargist kui peost

Intervjueeris Maksim Rogalski

"Pidu saab läbi, aga parkides ja randades käivad noored ja vanad sportimas ja aega veetmas aasta läbi," selgitas Põhja-Tallinna vanem Raimond Kaljulaid, miks elanikelt küsitakse, millele raha kulutada.

Põhja-Tallinna valitsus korraldab septembris kaasava juhtimise pilootprojektina linnaosa elanike seas küsitluse, kus on kaalul 60 000 eurot linnaosa 2017. aasta eelarvest.

Kust tuli mõte anda linnaosa elanikele võimalus otsustada, kas vähendada ürituste kulusid ja suurendada kulutusi heakorrale, või jätkata senist viisi?

Tegemist on küllalt olulise otsusega, me räägime ikkagi paljude linnaosas juba traditsiooniks saanud sündmuste ümber korraldamisest. Aga samal ajal ka heakorra olukorra parandamisest, kui otsus heaks kiidetakse. 

Ma tulin linnaosavanemaks teadmisega, et püüan leida võimalusi inimeste suuremaks kaasamiseks. Samuti arvan ma, et avalikus sektoris tuleb julgemalt otsustada ja keskenduda. Kui ikka kõigeks raha ei jätku, siis parem teha vähem, aga teha paremini. 

Ma arvan, et see on positiivne, kui siinne kogukond teab rohkem, kuidas üldse eelarvet kokku pannakse, ja saab selles kaasa rääkida.
 
Kui enneolematuks võib sellist sammu nimetada, kas midagi taolist on varem Tallinnas tehtud?
 
Tallinnas on tehtud mitmeid ülelinnalisi küsitlusi. Tuletage meelde, et üks esimesi oli Harju tänava varemete saatus, kus rahvas valis, et sinna võiks tulla pigem muru ja kõigile avatud linnaruum. 

Hiljem rajati sinna liuväli ja ma arvan, et see oli kindlasti hea otsus. Samuti oli kunagi valik linnateatri ja kultuurikatla vahel ja nii nagu otsustati, ka tehti. Kultuurikatel on praegu üks Põhja-Tallinna pärle ning sellest saab ka Eesti Euroopa Liidu eesisumise kõige olulisemate sündmuste toimumiskoht.

Ka tasuta ühistranspordi ehk siis ühistranspordi täismahus doteerimise otsustasid linnas elavad inimesed rahvaküsitlusel. 

Nii et inimeste kaasamine on andnud ja annab ka sel korral hea tulemuse. 


Kas pooldate ürituste kulude kärpimist? Miks?

Jah, mina pigem panustaks heakorrale linnaosa eelarvest rohkem, sest mõtlen nii - pidu on hea, aga tuleb ja läheb. Parkides ja randades käivad inimesed aasta ringi. Nii vanad kui ka noored, lastega ja sporti tegemas, aega veetmas. 

Ma ei arva, et linnaosa ei peaks üldse üritusi korraldama. Kindlasti peab ja kindlasti korraldame ning paremini, kui seni on tehtud. Eriti Pelguranna, Stroomi ja Kopli inimestele, kelle valikuvõimalused on väiksemad. Aga ma usun, et midagi ei ole katki, kui panustame sel ja järgmistel aastatel heakorrale rohkem.

Ega kui inimestega rääkida, siis tegelikult ootavadki nad linnaosavalitsuselt ja linnalt pigem väga praktilisi asju. Et tänavad oleksid korras ja lumi lükatud. Väga oluline on ka sotsiaalküsimustega tegelemine ja eakate inimeste eest hoolitsemine.

Otsus ei sõltu minu arvamusest, vaid on puhtalt linnaosa elanike käes. Me teeme täpselt nii, nagu inimesed ütlevad.
 
Kui inimesed eelistavad heakorda pidudele, siis mis selle säästetud rahaga teha annab?

Siis tuleb vaadata, millised on vajadused, mis praeguse eelarve mahu juures jääksid tegemata. Heakorra eelarve suureneks ligi 20 protsenti. 

Mõtteid on väga palju, alustades sellest, et on parke, mis tuleks korda teha, näiteks Kopli kalmistupark ja Kase park. Parkides ja Stroomi rannametsas tuleks mõelda turvalisuse peale, et seal oleks parem aega veeta perega. Praegu on näiteks Kopli kalmistupargiga probleem, et ühelt poolt vajab park pisut korda tegemist, samal ajal on seal ka turvalisusega probleem. Kogunevad seltskonnad, kellega koos lastega peredel pargis hea ja turvaline ei ole. Prügikaste on juurde vaja, pinke on vaja juurde. Väga palju on ettepanekuid inimestelt endilt. 

Kuid võtame samm korraga, viime küsitluse läbi ja seejärel vaatame. Kusjuures ega see otsus ei puuduta ainult seda aastat. Kui me otsustame, et heakorda tuleb rohkem panustada ja üritused ei ole praegu nii tähtsad, siis see jääb päris suure tõenäosusega paika ka tulevaste aastate eelarvesse. 
 
Kas te ei arva, et teid süüdistatakse populismis?

Muidugi süüdistatakse, sest järgmise aasta oktoobris on kohalikud valimised. Opositsioonierakonnad kindlasti saavad aru, et see on populaarne algatus, et ma olen järgmistel valimistel tõsine konkurent - nii et kindlasti tuleb kriitika. 

Eks sellele tuleb vastata, sisuliselt ja konstruktiivselt. Minu eesmärk ei ole kellegagi tülitseda, vaid seda linnaosa väga hästi ja linnaosas elavate inimeste huvides juhtida. 
 
Kuidas saavad inimesed hääletada?

Hääletada saab nii tänaval kui ka internetis. Me teeme küsitlust nii, et kõik linnaosa elanikud paneksid seda tähele ja saaksid osaleda.

Laadimine...Laadimine...