PEREKONNASEISUAMETI JUHATAJA: Peame vahel turgutama minestanud peigmehi!

"Eesti poisid abielluvad üha sagedamini vene ja aasia neidudega," lausub Tallinna perekonnaseisuameti ehk Õnnepalee juhataja Karin Kask. "Hoolimata heitlikust ilmast tahavad noorpaarid üha sagedamini sõlmida abielu õues. Meid on kutsutud nii soosse, kuumaõhupallile kui ka linnuvaatlustornide otsa."

Pilt: Albert Truuväärt

PEREKONNASEISUAMETI JUHATAJA: Peame vahel turgutama minestanud peigmehi!

Meelis Piller

"Eesti poisid abielluvad üha sagedamini vene ja aasia neidudega," lausub Tallinna perekonnaseisuameti ehk Õnnepalee juhataja Karin Kask. "Hoolimata heitlikust ilmast tahavad noorpaarid üha sagedamini sõlmida abielu õues. Meid on kutsutud nii soosse, kuumaõhupallile kui ka linnuvaatlustornide otsa."

Eestlased tahavad üha rohkem looduses abielluda, kipuvad metsa ja mereranda, et saaks vaid nelja seina vahelt välja?

Meie töötajaid kutsutakse tõesti üha erilisematesse kohtadesse. On kutsutud soosse, rabasse, linnuvaatlustornide otsa, ka metsa pohla- ja mustikavarte vahele. On olnud juhuseid, kus registreerija jääb autoga metsarajal nii kõvasti porisse kinni, et auto tuleb remonti viia.
Harjumaal on väga ilusaid losse ja mõisaid, kuhu meelsasti minnakse. Aga juba aastaid on trend, et abielud sõlmitakse õues. Suvi on meie töötajatele intensiivne aeg, siis peame suutma kõikide soovijate abielud sõlmida sisuliselt nelja kuuga. Nädalalõppe on ühes kuus aga ainult neli. Pidulik kombetalitus väljaspool ametiruume on eksklusiivne teenus, mis maksab ka rohkem.

Arvestades Eesti heitlikku ilma on õuepulm ju väga suure riskiga.

Ilmast sõltub palju. Mõnikord olen täiesti läbi ligunenud ning enamasti on mul tagavarariided pagasiruumis, et midagi kuiva selga panna.
On ka väga tuuliseid kohti, näiteks Villa Mary mere ääres Püünsis. Seal on tuule hääl nii tugev, et ei tea, kas sõnad jõuavadki üldse noorpaarini. Tuule ja vihmaga tuleb püüda hoida dokumente nii, et need rikutud ei saaks.

Vahel olen öelnud, et mõelge, kas õues abielu sõlmimine halva ilmaga on ikka mõistlik – äkki ei jäägi meelde midagi muud peale selle, et teil oli külm.

Õues on väga raske rääkida, hääl peab seal olema väga tugev. Üks abielu sõlmiti Russalka juures – kujutage ette, milline liiklusmüra seal valitseb. Aga sai ära tehtud.

Kas mõni paik on olnud nii ohtlik, et on tulnud ka noorpaarile ei öelda?

Kuumaõhupalliga sõitma ei söandanud meie abielusõlmijad minna. Aga meid on kutsutud ka väikese jahiga merele, taheti laeva ninas umbes Titanicu stiilis abielu sõlmimist. Kuna vihma sadas ja oli tohutu tuul, siis sai abielu vaevu-vaevu jahi peal ära sõlmida, igatahes mitte ninas.

Kuidas noorpaarid tavaliselt pingele vastu peavad, kas teevad ülemeelikult nalja või on pigem tõsised?

Peigmehed vahel minestavad. Siis on tulnud tseremoonia katkestada ja peigmeest turgutada.

Noorpaarid on enne abielu registreerimist tavaliselt ikka pinges. Olen neilt küsinud, millest see tuleb, ega nad ei oska vastust sõnadesse panna. Esiplaanil olemine, kus kõik vaatavad sind, on enamikule harjumuspäratu. Mehed püüavad näiliselt vapramad olla, suruvad pinge alla, see võibki viia minestamiseni.

Naine on selles mõttes tugevam, et väriseb, aga ütleb välja, et "oi, ma nii pabistan, ja see on nii õudne", siis on tõenäoliselt kergem  pinget taluda.

Mis nippe noorpaaridele sel puhul soovitate?

Mina soovitan alati paigutada külalised abiellujate selja taha, sest mida rohkem silmapaare otsa vaatab, seda ebamugavam on. Kui vaatan ainult mina ja fotograaf, siis meie oleme juba sõbraks saanud ning tuleme ilusasti toime. Aga kui on väga palju sõpru, kellest mõned teevad veel nägusid, siis ei ole see eriti mõnus tunne.

Sageli tahetakse, et lapsed ulatavad sõrmused. Aga pisikene, näiteks kahe ja poole aastane laps ju oma rollist veel aru ei saa. Nii on kaotatud sõrmus vabaõhumuuseumis rohu sisse. Aga tookord oli happy end – leidsime sõrmuse üles.

On olnud juhuseid, kus sõrmus kukub sõrme panemise hetkel maha ja veereb põrandaprakku – ka siis oleme selle kätte saanud.  Ükskord kukkus hästi kerge sõrmustega padi Palmse mõisas tuulega tiiki. Õnneks keegi fotograafidest kargas vette ja päästis need.

On vaja kiiret reaktsiooni ja õiget sõnumit olukorra päästmiseks, et abiellujaid rahustada. See kõik on abielu sõlmija kanda.

Kas on olnud nö altari eest põgenevaid pruute või peige? On keegi "ei" ka öelnud?

Ei, sellist asja pole olnud. Aga jah-sõna peab olema kindel, see ei tohi olla tingimuslik. Vahel on mängitud sellega, tahetud jah-sõna  ütlemisel "nalja" teha, aga see ei ole naljakoht. Seaduse kohaselt kõige olulisem ongi jah-sõna.

Olen kuulnud, et meil on ka nö sariabiellujaid.

Jah, on neid, kes mitmeid kordi omavahel abiellunud. On ka kuus korda abiellutud. Põhjuseid meile ei räägita.

Kas mõnikord on kõrvalt vaadates näha, et ega see abielu kaua ei kesta?

Hinnanguid on raske anda ja sellega me tegeleda ei soovi. Vahel  hakkab silma väga võimukas pruut, vahel aga tuim või eemalolev peigmees – sellel päeval võiks olla tunded teistsugused.

Just Eesti inimeste hulgas on palju selliseid abielusid, et enne on kümme ja rohkem aastat koos elatud, rajatud pere ja kodu ning siis tahetakse korraldada ilus uhke pulmapidu.

Oleme näinud väga hinnalisi pulmi, aga ka väga stiilseid ja tagasihoidlikke. Öeldakse, et igaühel on oma unistuste pulm valmis mõeldud, eriti tüdrukutel.

Kas mõnikord tundub, et tegu on näiteks fiktiivabieluga?

Seda on meil keeruline otsustada. Vahel harva, kui meile on tundunud, et eesmärgid ei ole päris õiged, oleme sellest teada andnud politsei- ja piirivalveametile.

Aga samas, kui me ütleme, et tundub, et teil on näilik abielu, vastab abielluja, et mis jutt see on, ma armastan teda – ja siis oleme me relvitud.

Mis on need märgid, mille alusel seda kindlaks teha? Vanus ei näita midagi, väga suure vanusevahega abiellutakse. Me näeme, et lapsed sünnivad, kuigi ema ja isa vanusevahe on 30 aastat. Laps sünnib ikka armastusest.

Kas pruutpaaride riietuses on mingeid ebatavalisi trende?

Pulmakleitide valik on lai, oleme näinud pruute nii mustas kleidis kui punases.

Olenevalt rahvusest on kleitide valik erinev. Osa eelistab  kohevamaid ja läikivamaid kleite, osa voolujoonelisemaid ja liibuvaid. Määravaks saab ka see, kus abielu sõlmitakse – kirikus, perekonnaseisuameti ruumides, õues vm.

Mis inimestel näiteks soos peetud pulmapeol seljas on?

On tuldud pruudikleidis, aga ka natuke looduslikumates riietes. Kõik sõltub kandjast, mida ta enda jaoks oluliseks peab.

Rabas on kasutatud ilusaid lilleseadeid ning enamasti tahetud tseremooniat ilma muusikata, taustaks üksnes loodushääled.

Kas T-särgiga on keelatud tulla?

Ei ole, see on inimese valik, milliseid riideid ta sel päeval kannab. On kasutatud ka teemakohaseid kostüüme. Riietuse suhtes igasugused käsud ja keelud puuduvad.

Paaripanija peab abiellujatele tavaliselt kauni kõne – kuidas see tegelikult sünnib?

Kõne on iga abielusõlmija enda koostatud. Väljaspool ametiruume sõlmitavate abielude korral me kohtume noorpaariga, kuulame nende soove ja mõtteid. Tihti saadab noorpaar mulle mitmeleheküljelise kirja – oma kohtumise ja armastuse loo, kus kirja pandud kõik senised ilusad hetked. Sellest tuleb koostada sõnum, mis on aeganõudev töö, ning osata see siis tseremoonial edasi anda.

Kui on sada kuulajat, siis mõni võib ju alati öelda, et "mulle see üldse ei meeldinud", aga keegi leiab, et "oi, kui tore see oli". Ma olen seda tööd ise teinud ja tean väga hästi, millal on sõnum õnnestunud – kui valitseb vaikus, siis tunnetad kuulatavust. Et selle kõigeni jõuda, on vaja kogemusi, empaatiavõimet ning põhjalikku tööd.

Kas kõnel on mingi mõistlik pikkus ka?

Optimaalne on 25 minutit. Parem suutäis soolast kui maotäis magedat.

Millised üldse on abiellumisel uued trendid? Kas näiteks Ameerika seriaalide eeskujul levivad ka nn abieluvanded?

Enamasti eestlased ei soovi abieluvandeid anda, kuna see tekitaks neile asjatut pinget. Pruudid saavad sellega paremini hakkama, peigmehed mitte eriti. On esinenud olukordi, kus noormehe suurimaks mureks tseremoonial ongi abieluvandega toime tulemine. Arvan, et sellisel juhul on abieluvande kasutamine üleliigne.

Ja on olnud ka olukordi, mil noorpaar võtab mõne Ameerika filmi eeskujuks – rullitakse lahti valge vaip, eelnevalt sisenevad isamehed, siis pruutneitsid, sõber ulatab sõrmused jne. Kõikvõimalikke stsenaariume on olnud.

Selline trend on kogu aeg olnud, et isa toob pruudi või lapsed ulatavad sõrmused. Kui on kaks suuremat last, siis üks ulatab isale, teine emale.

Kas viimasel ajal on ka segaabielud trendiks muutunud?

Segaabielud on sagenenud. Eesti poisid abielluvad vene tüdrukutega, samas on avastatud ka idamaade tüdrukud, näiteks Taist. Väljastame ka abieluvõimetõendeid abiellumiseks välisriigis. Mullu võtsid esimest korda selliseid tõendeid pea võrdselt naised ja mehed. Eelnevatel aastatel väljastati naistele abieluvõimetõendeid rohkem kui meestele.

Paljud noored lähevad teistesse riikidesse õppima ja leiavad samal ajal sealt kaaslase, kes enamasti on välisriigi päritoluga.

Kas eestlased soovivad käia ka mujal abiellumas?

Soovitakse abielluda eksootilistes riikides, kus on sooja ja suve rohkem, näiteks Sri Lankal või Itaalias. Just selleks otstarbeks võetaksegi abieluvõimetõendeid.

Kas te saate ka tagasisidet inimestelt, keda olete paari pannud?

Olen saanud palju positiivset tagasisidet. Esmaspäeva hommikul on suur rõõm leida arvutist tänu nädalalõpus läbi viidud abielutseremoonia kohta.

On ka selliseid paare, kes saadavad oma pulma-aastapäeval tänukirja. Või siis paare, kes tulevad pulmakülaliste hulgast ametniku juurde ja ütlevad, et teie registreerisite meie abielu 15 aastat tagasi – tutvustavad uhkusega oma lapsi ning nende silmades on endiselt sära. See on töörõõm.

Mul on oma pika staaži jooksul olnud hõbepulmapaare, kelle abielu ma ise 25 aastat tagasi registreerisin. Hõbepulm on natuke teise sõnumiga tseremoonia. See lähtub juba ühistest läbielatud sündmustest, perekonda sündinud lastest, lastelastest jne.

Tänapäeval paneb ka kirik endiselt inimesi paari?

Seadusliku abielu saavad sõlmida eksami soorutanud vaimulikud. Need, kel eksam tegemata, omavad õigust laulatada. Tallinnas ja Harjumaal on 48 kirikuõpetajat, kes omavad abielu sõlmimise õigust. Vajadusel perekonnaseisuameti jurist konsulteerib ja juhendab neid dokumentide vormistamise küsimustes.

Aga laevakapten?

Laevakaptenil ei ole õigust abielu registreerida. Varem ENSV koodeksi ajal see õigus oli.

Kas niimoodi võib ka olla, et keegi on abielus mitmes riigis eri inimestega?

Seda on esinenud, kuid varem või hiljem tuleb asi ilmsiks, ja see kujuneb asjaosalistele väga ebameeldivaks kogemuseks.

Kas keegi on öösel ka tahtnud paari pandud saada?

Näiteks vana-aasta öösel kell 12 on tahetud abielu sõlmida, ja nii on ka tehtud.

Kas abiellumine on tänapäeval üldse populaarne?

Tallinna perekonnaseisuameti statistika abielude sõlmimise osas on olnud läbi aegade stabiilne, abiellumine on jätkuvalt populaarne. Enamikul juhtudel, kui inimesed abielluvad, siis nad ikka usuvad, et nende abielu kestab elu lõpuni. Paraku praktika seda alati ei kinnita, kuid küllap siis on võimalikud uued lahendused, kui esimesed valikud ei ole mingil põhjusel õnnestunud.

Tallinnas abielluvad ka Ghana ja Kolumbia elanikud

• Tallinna perekonnaseisuametis sõlmiti 2019. aastal 2413 abielu, peaaegu pooled kogu vabariigi abieludest. 167 abielu sõlmisid Tallinna ja Harjumaa vaimulikud.

• Lahutusi oli Tallinnas möödunud aastal 1092.

• Alaealisi abiellujaid oli mullu kaks. Abiellujate hulgas oli 64 riigi kodanikke, kõige rohkem Venemaalt, aga ka Ghanast, Kolumbiast, Lõuna-Koreast, Kambodžast ja Gambiast.

• Abielluda eelistatakse augustis, siis sõlmiti 316 abielu. Abielludes võttis 1810 naist mehe perekonnanime ja 46 meest naise oma. Noorpaari valitud ja soovitud kohas toimus abielutseremoonia 165 korral.

Perekonnaseisuameti teenuste hinnad:           

• Abielukande tegemine – riigilõiv 30 eurot kord

• Tallinnas, väljaspool ameti ruume 290 eurot (alates 1. juulist 2020 sõlmitava abielu puhul 400 eurot)

• Väljaspool Tallinna Harjumaal 395 eurot (alates 1. juulist 2020 sõlmitava abielu puhul 500 eurot).

• Väljaspool Harjumaad 650 eurot (alates 1. juulist 2020 sõlmitava abielu puhul 700 eurot).

• Pidulik kombetalitus kolmapäeval 60 eurot

• Pidulik kombetalitus neljapäeval 60 eurot

• Pidulik kombetalitus reedel 200 eurot

• Pidulik kombetalitus laupäeval 250 eurot

• Abieluvõimetõend – riigilõiv, tõend abiellumiseks välismaal 10 eurot

• Abielulahutuse läbiviimine – riigilõiv 50 eurot

• Abielulahutuse tõend, elektrooniline – riigilõiv 5 eurot

• Abielulahutuse tõend, paberkandjal – riigilõiv 10 eurot

• Uue isikunime taotluse läbivaatus – riigilõiv 100 eurot

Laadimine...Laadimine...