SARAPUU: Valitsusparteide himu teistsuguseid arvamusi maatasa teha meenutab NLKPd

"Käin tõesti palju mööda Eestimaad ringi ja igal pool on inimesed arvamusel, et linnapeale tehakse liiga," rääkis abilinnapea Arvo Sarapuu Pealinnale antud intervjuus. "Kuidas saab uurimisi lõpmatult venitada ja inimesi teadmatuses praadida? Elanikud on mures."

Pilt: Scanpix

SARAPUU: Valitsusparteide himu teistsuguseid arvamusi maatasa teha meenutab NLKPd (3)

Kai Maran

"Käin tõesti palju mööda Eestimaad ringi ja igal pool on inimesed arvamusel, et linnapeale tehakse liiga," rääkis abilinnapea Arvo Sarapuu Pealinnale antud intervjuus. "Kuidas saab uurimisi lõpmatult venitada ja inimesi teadmatuses praadida? Elanikud on mures."

Linnavalitsus alustas kodanikualgatust, kus rahvas saaks kanda riietel rohelisi linte linnapea Edgar Savisaare juhtumite kiire ja õiglase uurimise ning tema linnapea ametisse tagasi lubamise toetuseks.

Milliste lootustega algatasite rohelise lindi liikumise Edgar Savisaare toetuseks?

Me oleme kindlad, et väga paljud hakkavad linte kandma ja et inimestele see ettevõtmine meeldib. Oleme saanud telefonikõnesid, meile ja arvamusi, kus öeldakse, et väga õige asjaga tegeleme ja et tulebki meelsust näidata.

Me soovime Edgar Savisaare jätkamist Tallinna täieõigusliku linnapeana, kuna seda on soovinud kümned tuhanded valijad demokraatlikel valimistel, samuti on ta valitud linnapeaks vastavalt Tallinna linnavolikogu enamuse tahtele. Abilinnapeade soov on saada uurimistoimingutest selgust. Me nõuame avalikkuse teavitamist menetlustoimingute tähtaegadest ning "kalastamise" lõpetamist tõendite kogumisel.

Rohelise lindi liikumise algatasimegi selleks, et küsida: kaua võib inimest alusetult kahtlustada? Miks alustatakse aina uusi kriminaalasju, seejuures ühtegi lõpule viimata? Kas see on nõiajaht, valimiskampaania algus või mõlemad?

Tundub, et Eesti, kes ise sõimab Venemaad, sarnaneb tegelikult hirmutavalt Venemaaga – ka seal ahistatakse opositsioonijuhte kokkuklopsitud kohtuprotsessidega, rääkimata väidetavatest mõrvadest.

Me mäletame veel nõukogude aega, valitsuses on mõni partei niivõrd hea NLKP õpilane, et on täpselt sama joon võetud. Toonane probleem oli ühe partei võim, mis tahtis püsida võimalikult pikalt. Ükskõik, mis mõte partei vastu tekkis, kõik see oli vale, ohtlik ja rahvavaenulik. Teistmoodi mõtted ja teod tuli kohe maatasa teha.

Kahtlustuse esitamine näib tõesti saavat Eestis valimisvõitluses poliitiliseks relvaks. Neid kahtlusi süvendab ka mullu septembris avalikkusele lekkinud riigiprokuratuuri sisedokument, milles oli selgelt kirjas, et Edgar Savisaare kriminaalasjas on mõndagi selgusetut ja ähmast.

Linnavalitsus lükkas kõik dokumendis esitatud kahtlustused ümber. Tundub, et uurimisorganid käituvad põhimõttel, et "andke meile inimene, küll me talle süü leiame". Niisugune olukord on inimlikult ja õiguslikult talumatu ja ma usun, et see on talumatu kõigile, ükskõik keda see ka ei puudutaks ja kuidas see ka edaspidi ühele või teisele inimesele mõjub.

Meedia vahendusel on kõigile teada, et Tallinna linnapea Edgar Savisaare suhtes on alates 2011. aastast algatatud neli uurimist. Teame ka seda, et eelmisel sügisel esitati vaid üks kahtlustus ja esitatud ei ole ühtegi süüdistust. Ma rõhutan veel kord – tänaseni ei ole esitatud ühtegi süüdistust.

Kuna süüdistuse esitamise tähtaegu pole, ongi seda mugav teha ja venitada nii asja ühest valimisest teiseni.

Praegune õigussüsteem võimaldab uurimismenetlust kahtlustuse esitamisel venitada lõpmatuseni, jättes uuritava maine avaliku kahtlustuse närida. Kuidas sellisesse ähmasesse uurimispraktikasse suhtuda, kas meie kohtusüsteemis on viga?

Kahtlustuse ja süüdistuse esitamise vahel peaks olema kindel ajaline piirang. Praegu sellist piiraega ei ole, mis võimaldab kahtlustuse esitada ka lihtsalt poliitilistel motiividel. Tallinna linnapea Edgar Savisaare suhtes pole seni ükski kahtlustus süüdistuseni jõudnud, mis lubab kahelda meie uurimisorganite erapooletuses.

Eestis on mitmeid kuritegusid, kus röövlid ja ka laste mõrtsukad on seni tabamata, sest politseil pole kuritegude lahendamiseks piisavalt ressursse. Samas pannakse suured jõud opositsioonijuhi lakkamatule jälitamisele. Kas siitki ei paista selgelt välja uurimisasutuste poliitiline suunamine?

Mõeldes sellele, et paljude oluliste kriminaalkuritegude uurimine venib aastaid, siis küll. Näiteks nelja aasta tagusest väikese Varvara mõrvajuhtumi uurimisest teab avalikkus ülinapilt, Tallinna linnapea jälitamiseks on aga käiku pandud tohutud ressursid. Mõelgem või suurejoonelisele kõmupiltnike saatel toimunud läbiotsimisele Hundisilmal.

Kas üks põhjus, miks Savisaart uuritakse, võib olla Tallinna Sadamas toimuv?

Kui Edgar Savisaare vastane operatsioon algas, siis ma kohe pakkusin välja, et see on Tallinna Sadama katteoperatsioon. Lugesin artiklit, milles Artur Talvik teatas, millised summad on sadamast puudu. Varsti need summad lähevad juba sassi. Kas see on siis 17 miljonit või 2 miljonit või 10 miljonit, palju neid miljoneid siis sadamast välja tuleb. Paratamatult tekib selline tunne ja mõte, et kui Artur Talvik juba niiviisi neid asju välja toob riigikogu erikomisjonis, mis siis veel tegelikult olla võib.

Mitmed riigiettevõtted on praegu kahjurluse pesad. Reformierakonna ja IRL-i juhtimisstiil näitab, et tegemist pole majandusinimestega, kes suudaksid neid ettevõtteid hallata. Kindel see, et need parteid üritavad Savisaare uurimisega riigifirmades toimuvat varjata. Huvitav, et praegu enam ei leia inimest, kes kahtleks selles, miks sellised aktsioonid Savisaare vastu toimuvad.

Kui suur võib olla uurimishuvi Keskerakonna püsiva populaarsuse tõttu? Reform ei suudaks iialgi valimisi võita, kui Savisaarele kriminaalasju kaela ei sokutaks?

Kui Reformierakonna reiting on tõusnud hüppeliselt vaid valimiste eel, siis Keskerakonna reiting püsinud aastaid stabiilselt kõrge. Ilmselt kardetakse, et valimiste võitja pole valitsusparteide hulgast, ja püütakse valijaid otsitud kohtuasjadega mõjutada.

Kesk-Eestist pärit poliitikuna olete palju maarahva hulgas ringi liikunud. Mida inimesed Savisaare pidevast jälitamisest arvavad?

Käin tõesti palju mööda Eestimaad ringi ja igal pool on inimesed arvamusel, et linnapeale tehakse liiga. Kuidas saab uurimisi lõpmatult venitada ja inimesi teadmatuses praadida? Elanikud on mures.

Kuidas hindate tänaste valitsuserakondade hiljuti välja käidud loosungeid, et Eesti peaks samamoodi jätkama ning saama sedaviisi uueks Põhjamaaks?

Tõsiseltvõetavust on vähe. Nüüd, kui majanduslik olukord kogu maailmas muutub halvemuse poole, ootaks peaministrilt tõsist tegevuskava, kuidas Eesti majandust kriisist säästa. Paraku kinnitab Rõivas nüüd, nagu ka Ansip enne masu, et mingit kriisi kuskilt paista pole. Rahvaarvu kasvatamist miljoni võrra ja Põhjamaadele järelejõudmist võib pidada parteilisteks lööklauseteks, mille taga tõsine sisu puudub. Rahvas aga ootab samal ajal asjaliku, suurte elukogemustega ja paljude eri olukordadega edukalt toime tulnud poliitiku naasmist.
-------------------


Kust saada linte?

Rohelisi lindikese võib saada Keskerakonna kontorist ja linnaosavalitsustest.
Selle lihtsuse tõttu võib igaüks ka ise näiteks kanga- või õmblustarvete poest rohelise lindijupi osta ja selle endale haaknõelaga rinda kinnitada.

3 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...