Tallinna Televisiooni juht Toomas Lepp: ETV-le avaldatakse survet valitsusest, presidendi kantseleist ka Brüsselist

"ETV-le avaldatakse survet – valitsusest, presidendi kantseleist, aga ka Brüsselist," ütleb TTV juht Toomas Lepp, kelle sõnul on õhk ühiskonnas otsa saamas. "Mitte kahe hiiu kätte ei ole kontsentreerunud meie meedia, vaid praktiliselt ühe poliitilise jõu – Reformierakonna ja talle lojaalsete ringi kätte."

Pilt: Albert Truuväärt

Tallinna Televisiooni juht Toomas Lepp: ETV-le avaldatakse survet valitsusest, presidendi kantseleist ka Brüsselist (6)

Maarja-Liis Arujärv

"ETV-le avaldatakse survet – valitsusest, presidendi kantseleist, aga ka Brüsselist," ütleb TTV juht Toomas Lepp, kelle sõnul on õhk ühiskonnas otsa saamas. "Mitte kahe hiiu kätte ei ole kontsentreerunud meie meedia, vaid praktiliselt ühe poliitilise jõu – Reformierakonna ja talle lojaalsete ringi kätte."

Tallinna Televisioon tähistab sel nädalal särtsaka peoga oma 5. sünnipäeva – mis teemade kajastamisega on telekanal olnud tõekuulutaja rollis?

Näiteks lähetasime me ajakirjanik Andres Raidi USA-sse Utah’sse, et veenduda, mida Eesti Energia (EE) on seal firma rahaga teinud. Raid ei suutnud tuvastada muud kui EE täieliku tegevusetuse ja ilmse viite teadlikule raharaiskamisele. Saime sõimata nii valitsusest kui ka teiste väljaannete käest. Nüüd on õnneks tõde teada – olimegi tõekuulutajad. (Eesti Energia valmistub Utah’ ja Auvere investeeringuid maha kandma – esimeses raisati 51 miljonit eurot ja Auvere jaam läks maksma 640 miljonit eurot toim.)

Olime ka ainuke kanal, kes teatas 2013. a lõpul, kui halb on seis Estonian Airiga. Näitasime Euroopa Komisjoni kirja. Jälle saime sõimata. Nüüd on selgunud, et vabariigi valitsus teadis ette Estonian Airi maksejõuetusest – loodi isegi varifirma, aga jäeti pankrotiavaldus esitamata. Minu arvates on see seadusevastane. Oleme rääkinud lõputult VEB fondist ja selle kuritegelikust iseloomust. Saatsime isegi prokuratuurile oma kahtlused – need püsivad siiani. Aga Eesti panga endine juht Vahur Kraft on justnagu aus mees, Eesti Panka pole keegi karistanud. Kui Eesti Panga tänane president Ardo Hansson ja äsjane nõukogu esimees Jaan Männik – ausad eesti mehed – haisema läinud VEB-i paki avasid, selgus, et TTV-l oli jälle õigus olnud. (Riigikontrolli audit avalikustas mullu, et Eesti Pank väljastas 1995. a nn 32 miljoni dollari kirjaga seoses valeandmeid – toim.)

Läinud teisipäeval olime esimesed, kes tõid välja uudise puudega laste abivahendite rendihindade ootamatust tõusust. Teised meediakanalid tulid siiski seekord järele.

Ehk need ja paljud teised valusad teemad, mida TTV on käsitlenud, on toonud vihakõne huultele paljudele ajakirjandusega tegelejatele. Viimati kuulsin Rein Langi suust süüdistusi – kus TTV olevat viha õhutaja. Näiteid, härrased, tooge näiteid. Nii nagu Vilja Toomast – süüdistab-sildistab, aga tõestusi pole.

TTV tuntusele andis palju juurde see, kui Taavi Rõivas teid valitsuse pressikonverentsilt n-ö välja viskas. Aga mis sinna üldse kippuda, isegi Õhtuleht on Rõivase juba Brežneviks tituleerinud. Midagi uut ta ju ei ütle, sest uuendusi ei taha.

Ma tänan hr Rõivast, et ta tõmbas TTV skandaali, mis TTV kui telekanali ja brändi lõplikult tuntuks tegi. Ma teda isiklikult ei nahutaks, tema käitumise dikteerib vajadus olla suurte meele järele. Praegu siiski tundub, et tal on olemas tahe rääkida.

Ansip teenis sama poliitikaga ära selle, et teda juba igatsetakse taga. Kas keegi ka Rõivast taga hakkab igatsema, saame näha.

Miks Tallinna TV-d hoolimata tema suunas poriloopimisest üha rohkem vaadatakse? Teie leivanumbrid on mõttetalgute moodi saated?

Me ei saa teha mitmesaja tuhande suurusi kulutusi näosaadetele, aga me teeme rahvamuusikat – mängime lõõtsa, käime inimestel külas ja kutsume stuudiosse parimaid mõtlejaid. Igal päeval on Tallinna TV-s üks jutu/arvamussaade – olgu selleks "Vaba mõtte klubi" või siis "Meedia keskpunkt" ja paljud teised.

TTV võimalus on esitada asju nii, nagu nad on, mitte nagu me tahaksime, et nad on. Meie diktorid ja reporterid ei püüa panna vastajatele sõnu suhu, nad ei kipu ka riiki juhtima. Nad edastavad uudiseid.

Meie põhitöö ongi uudistesaated "Täna", "Täna+" ja "Nädal+" ja "Täna maailmas". Eriti õnnestunuks pean ma igapäevast uudiste kommenteeritud väljaannet "Täna+", kus stuudiokülaline saab piisavalt aega, et oma asju selgitada. See on nagu intelligentsem "Ringvaade". Uudis sellest sügisest on maailma uudistesaade "Täna maailmas". Seda teistel kanalitel pole – võimalus iga päev 20 minuti jooksul osa saada maailma sündmustest Eesti kommentaatorite selgitustega.

Vaatajareitingute tipus on loomulikult ka otsesaated Edgar Savisaarega – "TeleTallinn". Keskerakonna juhi saatus ei jäta kedagi külmaks. Otseülekanne Keskerakonna kongressilt tõi Tallinna TV-le absoluutse vaatjarekordi. Tipphetkil vaatas meie kanalit ligi 300 000 inimest. Edgar Savisaar ütles selle peale, et peaks tihedamini Keskerakonna kongresse korraldama.

Meil kutsutakse üles olema sallivad pagulaste ja homode suhtes, samas on sallimatus ja viha õhutamine näiteks Tallinna linnapea suhtes justkui lubatud. Oled teravalt sõna võtnud meedia tasakaalustamatuse teemal, öeldes, et peavoolumeedia on varjamatult propagandistlik. Miks on asjad nihu läinud, et tõde enam ei teenita?

Asjad on nihu läinud mitmel põhjusel. Paljud ei tea, et ETV-le avaldatakse survet – nii valitsusest kui ka presidendi kantseleist. Otseselt. Aga ka Brüsselist. Sellest ei räägita, sest seda on raske kohtus tõestada. Aga seda näeb iga päev igaüks. Televisioonil on üks väga hea omadus – seda nähakse. See, mis seal ekraanil toimub, on kõigile näha, ja rahvas saab sellest aru.

Brüsseliga on asjad halvad ja lähevad halvemaks. Valitsus on nii stagneerunud, et saab ainult paremaks muutuda. President vahetub. On ka viimane aeg, õhk on ühiskonnas otsas. Kui valitsus ja temaga seotud ringkonnad hakkavad kiitma ETV-s tehtavaid satiirisaateid, on nende valitsejate aeg läbi. Kui presidendi kantselei hakkab värbama ETV-le saatejuhte, on avalik printsiip rikutud sajakordselt.
ERR seaduses paragrahv 6, lõige 5 ütleb, et rahvusringhäälingu saated peavad olema poliitiliselt tasakaalustatud. Mida see aga tähendab, seda ei suutnud sisuliselt seletada isegi õiguskantsler.

Kui ERR eetikanõunik Tarmu Tammerk teatab, et ETV saateid tuleb vaadata tasakaalu mõttes pikema ajaperioodi jooksul, siis olevat asjad korras, ja ajalehtede liidu tegevjuht Mart Raudsaar loeb liidu tehtud uuringus neutraalseteks või positiivseks ka Savisaare ilmselgelt negatiivse kajastuse kongressi eel, siis Tallinna TV ei ole mitte ainult tasakaalus, vaid ka einsteinlikult paralleelne ja eeskujulikult sirge. Kusjuures paralleelid võivad olla nii ei kui jaa, nii propaganda kui ka antipropaganda, nii parteilane kui ka vabamõtleja.

TTV-le ei saa valitsus ja president ilmselt survet avaldada, te saate olla sellevõrra rohkem tasakaalus?

Kuna ERR ise ei suuda täita ringhäälinguseaduse paragrahv 6 lõige 5 ehk olla tasakaalustatud, siis aitame tal seda teha. Kui olin ETV peadirektor, kutsuti mind kõigisse parlamendifraktsioonidesse aru andma. Ainult ühe erakonna esimehel oli suur soov ETV-le – olge tasakaalustatud. See esimees oli Edgar Savisaar, teised kas ei mõelnud sellele või soovisid ETV-lt vaid enda unistuste täitumist.

See, et Savisaart meedias pekstakse, on aga selge. Lüüakse ikka suurt, vihatakse ikka targemat. On kaks väikest, aga iseloomulikku näidet minevikust. AK ei näidanud kordagi Jeltsini bareljeefi avamisel Edgar Savisaart. Sama kordus Tallinna lipu andmisel Kaitseliidu malevale. Kohal oli kogu Eesti eliit – peaminister, ministrid, kirikupead, sõjaülemad ja ka Tallinna linnapea. Mitte keegi ei usu, aga Aktuaalne Kaamera suutis loo teha nii, et Savisaar ei jäänud kordagi pilti koos teiste Eesti juhtidega, teda ei näidatud üldse. Ka praegu võib igaüks ise veenduda, kuidas tehakse vahet Savisaarel ja "omadel". Keskerakonda näidatakse rõhutatult vaid siis, kui saab teda käsitleda negatiivses valguses, kui on positiivset, siis sellest ei räägita.

TTV loomine oli siis omamoodi sundkäik – muud ei jäänud lakkamatu meediapeksu taustal lihtsalt üle?

Tabavalt vastas TTV nõukogu esimees Allan Alaküla: Igal pealinnal peaks olema oma telekanal, see peaks kuuluma tema juurde nagu vapp ja lipp. Savisaar tegi selle ära. Ta on võitleja ja visionäär. Tema vaist ütles, et nüüd on õige aeg ka telekanal luua. Vajadus tegelik elu ekraanile tuua oli olemas.

Mida arvad trendist, et poliitikat mõjutavad üha rohkem meelelahutussaated, kus justkui objektiivsust nõuda ei saavat? Näiteks Marko Reikop jt meelelahutajast ajakirjanikud näitavad samas oma poliitilisi eelistusi ehk veel selgemalt välja kui nn uudisteajakirjanikud.

Jah, olen seda tähele pannud – mõni "Ringvaade" ei erine suuresti AK-st. Samad teemad – "Ringvaade" tõttab alati Tallinnat nöökima ja mõnitama. Nii nagu ka paljud teised. Eriti markantsed on olnud Hannes Hermaküla augumõõtmised ja Jüri Muttika mõned "eksperimendid", mis ületavad kohati hea maitse piiri. Aga palk tuleb ju välja teenida.

Mida arvad ETV poolt venelastele loodud telekanalist?

ETV-s töötades panin ma ise aluse venekeelsele toimetusele, mille eesotsas oli Pavel Ivanov. Hiljem, pärast minu lahkumist, vene toimetus aga likvideeriti kui mittevajalik. Tegin ka ettepaneku ETV programmi tõlkimiseks vene keelde, aga Andres Herkel (Isamaaliit, nüüd Vabaerakond) ja Paul Eerik Rummo (Reformierakond) hakkasid selle peale tõmblema.

Nüüd on siis aga ellu kutsutud, ka Herkeli ja Rummo heakskiidul, lausa venekeelne kanal, mis saab rahalist tuge välismaalt ja minu arvates kuidagi ei sobi valitsuse loosungiga anda venelastele haridust ainult riigikeeles. Kanalit ei vaata keegi sel lihtsal põhjusel, et ta loodi käsu peale, isegi kapo osales ETV+ loomisprotsessis – eelnevad uuringud ei olnud aga tõsiseltvõetavad.

Mida sina muudaksid võimalusel Eesti meedias, eriti seoses tõsiasjaga, et see on koondunud kahe hiiu ehk Postimehe kontserni ja Ekspress Grupi kätte, kelle omanikel on omad poliitilised ja majanduslikud huvid, mis kahtlemata mõjutab meedia sisu?

Mitte kahe hiiu kätte ei ole kontsentreerunud meie meedia, vaid praktiliselt ühe poliitilise jõu – Reformierakonna ja talle lojaalsete ringi kätte.
Ma kaotaksin ERR nõukogust kohustusliku poliitilise kuuluvuse ja nn sõltumatud eksperdid. Ei ole mõtet pimesikku mängida.

No mis sõltumatud olid mõõdukas Katrin Saks ja isamaalane Ela Tomson? Ka praegu – ETV kritiseerib Poolat selle eest, et Poola valitsus tahab hakata ise nimetama riigi meediakanalite juhte, aga ERR juht Margus Allikmaa on ju Reformierakonna tipp-poliitik.

Ma muudaks kindlasti ka Eesti Rahvusringhäälingu seadust. Nõukogul peaks olema võimalik nii kinnises kui ka avalikus debatis käsitleda ERR programmi – peaks saama vaielda selle üle, milline ETV sisu peaks üldse olema.

Postimehe ja Delfi (Delfi kuulub Ekspress Grupile – toim) konkurents tuleb samas kasuks mõlemale. Kasuks ei tule kindlasti näiteks kommentaaride keelamine, vaid neid tuleks korralikult modereerida. Arvan, et kommentaariume kirjutavad ka nende väljaannete omad inimesed, aga mis siis. Ennustan, et PM klikkide arv väheneb kordades ja nad on sunnitud kommentaariumi uuesti avama.

Mida arvad kapo ja prokuratuuri tegevusest Savisaare suhtes?

Mis õiguskaitseorganitesse puutub, siis oleksin nõus Siim Kallasega – kaua see kestab? Ka Leon Glikman, juristist autoriteet, ei ole rahul uurimisorganitele antud piiramatu soologa eeluurimisperioodil. Aga tõde tõuseb, vale vaob! Kui uurimisega venitatakse aastani 2017, s.t kohalike valimisteni, on selge, et tegu on poliitilise protsessiga.

Millega üllatab TTV uuel aastal?

Tallinna TV alustas jaanuaris maailma enim erutavate teemadega – kas maaväline elu on olemas ja kuidas teada saada, mida toob tulevik. Alustasid saatesarjad UFO-dest ja Nastja nõiaköök. Need on eetris pühapäeviti kell 20.30. Veebruaris toob tootjafirma Ruut ekraanile enda formaadi, kus osalevad Eesti ansamblid ja saatejuhiks on Mart Sander. Kaalume ka poliitilise põnevussarja produtseerimist. Käimas on stsenaariumide võistlus.

Jätkame uudiste arendamist, püüame jõuda Eestimaa eri nurkadesse. Eesti elu, Eesti tõde, otse ja alasti, ilustamata ja garneerimata – vaadake ja otsustage ise.
--------------------------


Toomas Lepp: Kõige suuremat vabadust tunnen Tallinna TV-d juhtides!

"Teles ei ole juht kunagi üksi – taluvuslävi peab olema piisavalt kõrge," lausub Toomas Lepp, kes on juhina töötanud ka ETV-s ja TV3-s. "Naudingu annab aga vabadus. Kõige suuremat vabadust tunnen praegu, olles Tallinna TV juhatuse liige."

"Tallinna TV kätkeb endas võimalust teenida rahvast," ütleb Lepp. "Müüa mõistlikult reklaami ning täita üliedukalt eetikakoodeksi punkti nr 2 – olla valitsuse ja majandusliku võimu suhtes kriitiline, olles avalik-õiguslik. See ongi ajakirjanduse üks põhiülesanne, mida ETV kindlasti ei täida. Seda põhitõde õpetati mulle ka USA-s. Vabaduse on andnud TTV juhatusele ka nõukogu. Vabaduse teha head televisiooni headele inimestele.
Enda kõige suuremaks teeneks ETV jaoks pean sealt reklaami väljaviimist. Tegin seda koostöös Reformierakonna poliitikutega. Mina lähtusin ETV programmi eesmärgist – informeerida inimesi, teha saateid mõtlevaile vaatajaile, mitte teenida raha.

ETV sai neil aastatel välja viidud nõukogulikust süsteemist, maksin selle eest kõrget hinda. Aga ma olin tollal poliitiliselt kogenematu, ei aimanud, et poliitikud löövad noa selga.
TV3-s tulid juhised Rootsi omanikult, sellpärast loobusin TV3-st – eesti asja oli võimatu ajada. Pärast seda aga asutasin oma produktsioonifirma koos Rein Kaareperega. Firma aeg jäi lühikeseks, sest tegin vea ja nõustusin osalema ETV peadirektori konkursil.

Kui Mart Laar tuli teist korda võimule, mis ta ka hävitas, siis läks asi tõesti hulluks. Surve oli ebainimlik.Tundsin juba siis sama nagu Erki Nool vana-aasta õhtul ütles - poliitikud võivad reeta.

Veel lõin ETV-sse tõsise muusika toimetuse, taastasin Telefilmi, alustasin mängufilmide koosfinantseerimist tolleaegse Tallinnfilmiga. TV3-s olin programmijuht. ETV-s olen pidanud režissööri assistendi, režissööri, meelelahutussaadete peatoimetaja ja peadirektori ametit. Veel tegime koos Siimanni ja Jõesaarega Reklaamitelevisiooni. Kanal 2-s käivitasin uudistetoimetuse 2001-2004.
--------------------------


Tallinna TV-s saab Eesti asja arutada igal nädalapäeval

Igal päeval on Tallinna TV-s üks jutu/arvamussaade – nädal algab Ignar Fjuki saatega "Räägivad" ning jätkub saadetega "Vaba mõtte klubi", Igor Gräzini saatega "Poolkuu" ja Andres Raidi saatega "Mõtleme taas". Siis tulevad Andra Veidemanni "Rahvaadvokaat", Revo Raudjärve "Horisont", Jakko Väli "Teie arvamus", Rodion Denissovi saade venekeelsest eluruumist, igihalja Heimar Lengi juhitud "Meedia keskpunkt" ja kergemat jututeemat esindav "Kas tohib". Niisugust tasakaalustatud rida pole ühelgi kanalil ette näidata. Veel on kavas tervisesaade, "Keskkonnanädal", "Stiilistuudio", reisisaated, saated kaasmaalastega USA-s. Eriline koht on Tallinna TV-s kultuuril, teeme ka spordi- ja lastesaateid.

6 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...