2019. aasta kogukonna sõbra tiitli pälvis Kalamaja Muuseum

Skulptor Tiiu Kirsipuu pisikese Muuseumiroti kuju on jõudnud juba Kalamaja muuseumi, muuseumi avamine jääb 2020. aastasse.

 

Pilt: Kristi Paatsi

2019. aasta kogukonna sõbra tiitli pälvis Kalamaja Muuseum

Toimetaja: Toomas Raag

Tallinna Linnamuuseum pälvis Kalamaja Muuseumi ettevalmistava ja kogukonda kaasava protsessiga Eesti muuseumide aastakonverentsil Valgas tiitli Aasta kogukonna sõber 2019. Muuseumi loojateks on Kalamaja Muuseumi juhataja Kristi Paatsi, kuraator Tuuli Silber, külastusjuht Laura Jamsja, Tallinna Linnamuuseumi direktor Triin Siiner, arendusjuht Reti Meema ja haldusjuht Lennart Kumm.

 

24. jaanuaril jagatud 2019. aasta muuseumiauhindadest läks Aasta kogukonna sõbra tiitel Tallinna Linnamuuseumile kogukonda kaasava Kalamaja Muuseumi ettevalmistamise eest. Kalamaja muuseumist kujuneb Eesti esimene omalaadne kogukonnamuuseum, mis on ideetasandist alates loodud üheskoos oma kogukonna liikmetega. Muuseum avab uksed 2020. aastal.

Eesti esimese kogukonnamuuseumi rajamine algatati juba 2018. aasta algul, kui valmistuti senise Lastemuuseumi uuendamiseks. Mõte kasvas välja teadmisest, et Tallinna Linnamuuseum avab erinäolisi tahke linna ajaloost, sealhulgas eri ajastutest. Kalamaja kirev lugu ulatub tagasi juba hiliskeskaega. Kokkuhoidev kogukond on ise huvitatud  muuseumist, mis avaks paiga minevikku nii kohalikule kui ka tutvustaks lugu laiemalt.

Muuseum korraldas ettevalmistuseks kogukonna küsitlusi, kohtumisõhtuid, praeguste ja endiste kalamajakate mälestuste, esemete ja fotode kogumist, kaasas lapsi ja noori, korraldas avalikult muuseumi visuaalse identiteedi ja logo valimise jm infoüritusi. Muuseumil hea koostöökogemus ka Põhja-Tallinna linnaosavalitsuse ja ka naabruskonnas asuva Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuritudengitega, leidmaks Kalamaja Muuseumile erivajadustega inimesi arvestav sissepääsuvõimalus.

Kalamaja Muuseumi juhataja Kristi Paatsi: "Kalmaja kogukonnamuuseumi loomise protsess on olnud põnev ja pole veel kaugeltki lõppenud. Ka muuseumiruumide remondi ettevalmistamine on võtnud omajagu aega. Praeguseks võib välja kuulutada, et otsime kuldsete kätega ehitajat: kutsume huvilisi tutvuma riigihankega ja võimalusel kaasa lööma. Seni jätkame kohtumisi Kalamaja inimestega ja palume julgelt ühendust võtta kõigil, kel on mõni põnev või ka argine lugu, mida võiks jagada ka kohaliku kogukonnaga. Eriti oodatakse lugusid 1990. aastatest. Muuseumi on teretulnud ka mitmesugused esemelised annetused. Hetkel otsime eelkõige Kalamaja postkaste, tänavanumbreid, ukse- ja tänavasilte eri aegadest."

Kogukonna sõbra auhinnale kandideerisid veel Eesti sõjamuuseumi – Kindral Laidoneri muuseumi projekt Soomusrong nr 7 "Wabadus" ja SA Eesti Meremuuseumi projekt Antarktika avastamise 200. aastapäeva tähistamiseks. Kokku tunnustati Valga raudteejaamas toimunud Eesti muuseumide aastaauhindade galal kümmet Muuseumiroti laureaati, kelle valisid välja kultuuriministeeriumi juures tegutseva muuseuminõukogu komisjonid. Iga kategooria võitjale on välja pandud kultuurkapitali auhind 1300 eurot, mille eest võib osaleda kas "The Best in Heritage" konverentsil Dubrovnikus, Euroopa muuseumifoorumi aastakonverentsil, õppereisil Euroopa aasta muuseumi tiitli võitnud muuseumisse vm erialase enesetäiendusreisil

Laadimine...Laadimine...