ABILINNAPEA: Tallinna koolides saab maitsvat ja tervislikku toitu

Koolides korraldatud rahulolu-uuringute tulemused näitavad, et õpilased on üldiselt söögiga rahul. Ka toitlustajad ise pole seni koolitoidu liiga madala maksumuse üle nurisenud.

Pilt: Ilja Matusihis

ABILINNAPEA: Tallinna koolides saab maitsvat ja tervislikku toitu

Juuli Nemvalts

Koolides korraldatud rahulolu-uuringute tulemused näitavad, et õpilased on üldiselt söögiga rahul. Ka toitlustajad ise pole seni koolitoidu liiga madala maksumuse üle nurisenud.

Tallinna abilinnapea Vadim Belobrovtsev ütles, et talle on arusaamatu väide, nagu sunniks praegune 1,34 euro suurune piirhind toitlustajaid koolilõunate kvaliteedis mööndusi tegema. Tema sõnul jälgib linn koolitoidu kvaliteeti pidevalt ning tehtud on nii riiklikke kui ka linna uuringuid ja küsitlusi.


"Tallinna haridusasutuste toit vastab igati riiklikult kehtestatud nõuetele ning ka koolides oktoobris tehtud rahulolu-uuringute tulemused näitavad, et üldiselt ollakse koolitoiduga rahul," lausus abilinnapea. "Muuhulgas on näiteks viimase kolme aasta jooksul kõigis koolides sööjate arv enam kui 18% tõusnud."


Suure tõenäosusega on sööjate arvu tõusu taga ka see, et Tallinn on ainus kohalik omavalitsus, kus saab tasuta süüa alates lasteaiast kuni keskkoolini. "Me ei ole soovinud panna hinnatõusu koormust lapsevanemate õlule, vaid püüdnud leida teisi lahendusi," nentis Belobrovtsev. "Meie varasem kogemus on näidanud, et kui lapsevanem peab toiduraha tasuma, võivad nii mõnedki lapsed jääda koolilõunata. See oleks aga lastele terviserisk ning just seepärast püüame jätkuvalt leida võimalusi laste tasuta toitlustamiseks koolis ja lasteaedades."


Pakutud lisaks ka hommikuputru


Haridusamet kohtub toitlustajatega pidevalt. "Viimasel kohtumisel jaanuaris arutati hanget, mis hõlmab südalinna koole," märkis abilinnapea. "Siis käis jutt toitlustuse piirhinnast ja keegi ei tõstatanud teemat, et hind neile ei sobi. Keegi ei öelnud, et 1,34 euroga ei ole võimalik õpilastele kvaliteetset koolilõunat pakkuda. Nüüd on kummastav Äripäevast lugeda, et kehtestatud piirhinnast toitlustamiseks ei jätku."


Abilinnapea selgitas, et äsja avatud hankel osales neli pakkujat. "Neile see hind sobis. Kui mina oleksin ettevõtja ja näeksin, et mu ettevõttele ei ole kasumlik hankes osaleda, siis ma ju ei osaleks," rääkis Belobrovtsev. "Seni ei ole Tallinnal tekkinud raskusi koolidele toitlustajate leidmisega, sest alati on hankel osalenud üle kolme pakkuja. Viimasel riigihankel 15. aprillil osales neli pakkujat ning võitnud ettevõtte pakkumuses oli maksumusega 1,34 eurot lubatud igati mitmekesist ja tervislikku menüüd."


Lisaks koolilõunale on hangetel osalevad toitlustusfirmad pakkunud sama raha eest koguni lisatoite, näiteks lastele tasuta hommikuputru.
Belobrovtsev lisas, et muidugi on välja tulnud ka kitsaskohti ja neid püüab linn järgmiste hangetega parandada. "Meie eesmärk on pakkuda lastele kvaliteetset koolilõunat, mis neile ka maitseks," lausus ta. "Kindlasti ainuüksi hinnatõus seda ei taga, selleks on vaja ka toitlustaja tahet ja head koostööd kooliga."


Abilinnapea rõhutas, et kui toitlustajate esindajad soovivad muutusi, siis on haridusamet läbirääkimiseks avatud. "Järgmine asjakohane arutelu on planeeritud sügisesse, aga kui on vaja erakorralist arutelu, oleme nõus ka varem kohtuma," sõnas ta. "Kui toitlustajad teevad läbirääkimistelaua taga konkreetsed ja põhjendatud ettepanekud koolilõuna hinna tõstmiseks, on linn igati valmis seda arutama."


Koolide toitlustusega tegelev Baltic Restaurants Estonia AS, mis tegutseb kaubamärgi Daily all, pakub teenust seitsmele koolile. Firma müügijuht Tiiu Endrikson kinnitas, et nende eesmärk on leida kokkuhoidu mujalt kui toidu kvaliteedi arvelt. "Näiteks oleme juurutanud koolisööklates ülemineku iseteenindusliinile," selgitas ta. "See aitab tööjõukulu pealt kokku hoida ja vähendab ka ülejääkide teket, sest õpilane saab tõsta endale sobiva portsjoni. Selline teenindus on väga hea lahendus."


Konkurentide väidet, nagu saaks jahu lisamisega toidu omahinda alla lasta, Endrikson ei kinnita. "Meie sellist asja ei praktiseeri, oleme ikka üritanud leida ja ka leidnud muid alternatiive, kuidas selle rahaga toime tulla," ütles müügijuht. "Selge on see, et kui räägime viieaastasest lepingust, siis selle ajaga on tööjõukulud, transpordi- ja toorainehinnad tõusnud. Toitlustaja peab leidma muid nutikaid lahendusi, kuidas algse hinnaga toime tulla."


Täitmata jäänud lubadused


Linn ja riik tasuvad koolitoidu eest kahasse. Abilinnapea Belobrovtsev selgitas, et tükk aega täitis linn ehk kohalik omavalitsus põhimõtteliselt riigi kohustust ja võttis enda kanda suurema osa, kui varem välja kujunenud proportsioonid eeldasid. "Eriti siis, kui tol ajal haridusministri ametis olnud Jevgeni Ossinovski lubas gümnaasiumites tasuta koolitoitu, aga riigi panus selles ei suurenenud, vaid jäi 0,78 sendi peale. Kui riik hakkas oma lubadust täitma ja suurendas panuse ühe euroni, tuli Tallinn tagasi oma eelmise panuse juurde, et suhe oleks jätkuvalt umbes 70/30, nagu see on eelnevalt olnud. Mitte aga 60/40, mis tekkis enne seda, kui riik hakkas 1 euro maksma," rääkis Belobrovtsev.


Äripäevas ilmunud artikli "Tallinn säästab: lapsed lürbivad lahjat lihakastet ja toitlustajad kiratsevad" väite kohta koolitoidu kvaliteedi langusest ütles Belobrotsev, et tegu on mitte kõige rõõmustavama sõnavalikuga. "Kui süveneda artiklisse, kus väidetakse, et  lõunatoidu 1,34 euro suurune piirhind paneb toitlustajad pakkuma ebakvaliteetset toitu, siis ei vasta see jutt muidugi tõele. Koolitoidule kehtivad Eestis väga karmid nõuded ja Tallinna linn on koolitoidu taset kontrollides väga nõudlik olnud. Nii riigi kui ka linna haridusameti esindajad on pidevalt kontrollinud koolide toitlustamist. Lisaks on haridusamet teinud küsitlusi, viimati eelmise aasta oktoobris, kas koolitoiduga ollakse rahul. Vastus oli täiesti positiivne. Muidugi tehti eri ettepanekuid, et toitlustust veelgi paremaks muuta, ja me tegeleme nende ettepanekutega," kinnitas ta. "Kui tõsta 20% toiduraha piirhinda, siis ei ole võimalik ju kohe 20% kvaliteetsemat toitu saada, seda mõistab igaüks. Tuleb enne läbi mõelda, mida me selle hinnatõusuga saavutame ehk kuhu see raha läheb, kas koolitoidu või muude kulude katteks."

 

Tallinn on ainus omavalitsus, kus lõuna on lastele tasuta lasteaiast gümnaasiumini


Tallinn hakkas juba 2002. aasta septembris 1.-4. klassidele tasuta lõunat pakkuma, 2006 said juba kõik põhikooli klassid tasuta lõunat. 2017. a laienes see gümnaasiumiõpilastele ja lasteaedadele, kelle toitlustus on täiesti tasuta. Nüüd on Tallinn ainuke kohalik omavalitsus, kus laste toit on tasuta ja kaetud kõik kulud lasteaiast gümnaasiumile välja.


2017. aastaks eraldas linn põhikooli õpilaste tasuta toitlustamiseks 3,2 miljonit eurot, sellele lisandus esimese lisaeelarvega veel 295 000 eurot gümnasistide toitlustamiseks. Juba siis märkis toonane abilinnapea Mihhail Kõlvart, et koolitoit on nii sotsiaalne kui ka hariduslik samm, sest kui õpilastel on kõhud täis, saavad nad klassis paremini õppida.

Laadimine...Laadimine...