Adams: Vabaerakonna madala reitingu taga on pildilt puudumine

Riigikogu Vabaerakonna fraktsiooni saadiku Jüri Adamsi hinnangul on partei praeguse madala reitingu taga valimiskampaaniast kõrvale jäämine.

Pilt: Scanpix

Adams: Vabaerakonna madala reitingu taga on pildilt puudumine (1)

Riigikogu Vabaerakonna fraktsiooni saadiku Jüri Adamsi hinnangul on partei praeguse madala reitingu taga valimiskampaaniast kõrvale jäämine.

"Praegu käib kohalike valimiste kampaania, milles Vabaerakond ei osale erakonnana ning meedia ja kodanike teadvuses selle kampaania ajal Vabaerakonda praktiliselt ei ole," vahendas BNS Adamsi sõnu. "Pildil olemine on eeldus selleks, et [küsitlusele] vastaja üldse hakkaks mõtlema, kes talle pildis olijatest on millegipärast sümpaatsem. Seega lähema nelja nädala jooksul 15. oktoobrini ei ole ootust, et Vabaerakonna reitingud võiksid mingites küsitlustes kasvada, seda sõltumata teiste erakondade praegustest reitingutest ja nelja nädala jooksul toimuvast."

Ühiskonnauuringute Instituudi tellitud küsitluse järgi jäi Vabaerakonna reiting septembris alla valimiskünnise ja Adamsi sõnul on praegune olukord väga õpetlik selgitamaks, kuidas ja miks inimesed uuringufirma küsimustele vastavad.

"Reitingud on Eesti poliitikas tähtsad - sellest sõltub erakonnaliikmete tuju, sõltub teiste erakondade tahe konkureerida ja reitingunumbril on iseäralik suunav funktsioon - madal toetusnumber tähendab, et järgmisel küsitlusel avaldatakse vähem toetust ja kõrge number aitab tõsta järgmist," ütles Adams.

Adamsi sõnul tõuseb Vabaerakonna reiting pärast kohalikke valimisi päris kindlasti, sõltumata sellest, mida teeme. "Me lihtsalt liigume pildile tagasi, teiste erakondade kõrvale," sõnas ta.

Reitingute puhul tuleb Adamsi sõnul meeles pidada, et reitinguarvude võimalik viga on üsna suur, 3-5 protsenti, ka sõltub tulemus küsitletavate valimist. "Riigikogu ja kohalikku volikogu valivad erinevad valijaskonnad, riigikogu ainult hääleõiguslikud kodanikud, kohalikel valimistel aga kõik Eestis elavad inimesed rahvusest ja kodakondsusest sõltumata. Tulemus oleneb, kummast valijaskonnast küsitlusfirma oma valiku teeb, nimetab Adams. Teiseks on oluline küsitletavale esitatud küsimuse täpne sõnastus ja esitletud vastusevariantide järjekord. Kui on näiteks tähestikuline järjekord ja Vabaerakond selles viimane, annab see märkimisväärselt kehvema reitinguprotsendi," rääkis ta.

"Eesti erinevad küsitlusfirmad kasutavad erinevaid küsimusi ja erinevaid valimeid ning nii ei saa erinevate firmade tulemusi omavahel teaduslikult võrrelda, regulaarselt teostatavad identsed küsitlused kajastavad aga tendentse," lisas Adams. "Rahvusvahelise kogemuse järgi annab kõige praktilisema tulemuse umbes järgmine küsimus: „Kui homme oleksid valimised, siis kelle nimekirja poolt teie annaksite oma hääle?""

"Olen Eesti poliitikas üha laiemalt märganud tendentsi, et reitingunumbrid ja valimistulemused on üha sagedamini minemas üksteisest lahku," sõnas Adams.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...