Advokaat Oliver Nääs: Hundisilma läbiotsimine oli jõudemonstratsioon!

"Kõik mäletavad seda ühte härrasmeest, kes seisis Hundisilma väravas, tal oli peas mask, käes relv ja ta oli selline turske mees, kellega pimedal tänaval kohtuda ei sooviks. Miks see vajalik oli? Kas nad tõesti pelgasid füüsilise jõuna Edgar Savisaart või meid, tema kaitsjaid?" küsis Savisaare kaitsja Oliver Nääs. "Miks andis kapo esimese pressikonverentsi just siis, kui mina, Üllar Talviste ja Edgar Savisaar olime suletud Hundisilmale ega saanud sõnagi oma kaitseks öelda? Miks ei näidata meile siiani tõendeid, mille alusel Edgar Savisaar kahlustatakse?"

Pilt: Albert Truuväärt

Advokaat Oliver Nääs: Hundisilma läbiotsimine oli jõudemonstratsioon! (9)

Ragne Jõerand

"Kõik mäletavad seda ühte härrasmeest, kes seisis Hundisilma väravas, tal oli peas mask, käes relv ja ta oli selline turske mees, kellega pimedal tänaval kohtuda ei sooviks. Miks see vajalik oli? Kas nad tõesti pelgasid füüsilise jõuna Edgar Savisaart või meid, tema kaitsjaid?" küsis Savisaare kaitsja Oliver Nääs. "Miks andis kapo esimese pressikonverentsi just siis, kui mina, Üllar Talviste ja Edgar Savisaar olime suletud Hundisilmale ega saanud sõnagi oma kaitseks öelda? Miks ei näidata meile siiani tõendeid, mille alusel Edgar Savisaar kahlustatakse?"

Nääs nentis konverentsil "Andme meie linnapea tagasi", et Eestis iseloomustab menetlejate poolt läbiviidavaid läbiotsimisi jõu näitamine. "See on täiesti selge! Seal polnud relvastatud mitte ainult üks mees, vaid kõik, aga seal polnud relvakandmine vältimatult vajalik – see oli ikka selleks, et oma jõudu näidata," ütles Nääs.

Nääs rääkis, et läbiotsimise toimetamisel üritas üks mees kapi otsast midagi kätte saada ja tema tulirelv kukkus maha. "See nüüd küll pole parim näide professionaalsusest ja sellest, kui palju relva praktikas vaja läheb."

Kapo krabab kõik, mis kätte saab

Nääsi sõnul näitab menetlejate ebaprofessionaalsust seegi, et nad võtsid Hundisilma läbiotsimisel kaasa kõike, mis neile hetkel põnev tundus. "Ega mingit analüüsi polnud ja kõik, mis neile huvitav oli, võeti kaasa ja selle vastu ei saagi midagi teha. Kui ma käisin jaanuaris ühel vaatlusel selle menetluse raames, andis uurija mulle tagasi hulgaliselt dokumente, mis olid ära võetud. Dokumendid olid kummiga koos kilekotis ja need anti mulle tagasi nii, et neid isegi ei vaadatud," kirjeldas Nääs organite lohakat suhtumist töösse.
 
Nääs rääkis, et veelgi olulisem, kui läbiotsimine ise, oli see, mida kapo hakkas tegema samal ajal avalikus ruumis. Ajal, kui Nääs, Savisaar ja advokaat Üllar Talviste olid Hundisilma talus ega saanud kellegagi suhelda, korraldasid kaitsepolitsei ja riigiprokuratuur pressikonverentsi. "Nad astusid üles "Aktuaalses kaameras", saatsid meediasse pressiteate ja meil polnud võimalust mitte midagi öelda. Pange tähele - seda kõike tehti enne seda, kui isikule endale oli kahtlustus esitatud ja tema käest küsitud – mida sina sellest arvad," rõhutas Nääs.

Kapo kogub tõendeid aasta, Savisaare saagu hakkama 3 tunniga

Teise näitena ebaprofessionaalset ja ebaõiglasest käitumisest tõi Nääs selle, et kord ühel ülekuulamisel kaitsepolitseiametis kutsuti ta korraks koos Edgar Savisaarega välja ukse taha. "Seal seisis riigiprokurör, kes ütles meile, et kolme tunni pärast hakkab Harju maakohtus istung, kus arutatakse riigiprokuratuuri taotlust Savisaare ametist kõrvaldamiseks. Meil oli aega vaid kolm tundi! Menetlejad pani asju kokku aasta, meile anti aega kolm tundi. See näitab ainult ühte - kogu see jutt kaitseõigusest sellises staadiumi on täiesti vale! Kolme tunniga ei jõu midagi ära teha," rääkis Nääs.

Nääs lisas, et tolleks hetkeks oli neil ka kahtlustuse tekst käes olnud vaid ainult tund aega. "See oli aga nii üldsõnaline, et sellise teksti pealt ei saagi normaalset kaitset üles ehitada," täpsustas Nääs.
 
Kohus keeldub näitamast Savisaare enda vestlusi

Kohtus soovis Nääs näha tõendeid, millel tugineb kahtlustus ja mille alusel tahetakse Edgar Savisaar ametist kõrvaldada. "Meile neid tõendeid ei näidatud. Öeldi, et nende tõendite näitamine kahtjustaks vaid oluliselt kriminaalmenetlust. Mina ei saa sellest aru, sest need tõendid, mida meile tänase päevani ei näidata, on sisuliselt jälitustegevusega kogutud teave. Need on Edgar Savisaare enda vestlused. Meile ei näidata Savisaare enda vestlusi, sest see pidavat kahjustama menetlust. Kuidas see peaks toimuma, mina ei mõista ja keegi pole seda ka lahti seletanud," rääkis Nääs. Ta avaldas nördimust, et selline üldsõnaline kahtlustus on jäänud Eesti kõigis kohtuastmetes pidama. "Ma ei usu, et see jääb pidama Euroopa inimõiguste kohtus, kuhu me pöördusime," loodab Nääs.

Eesti kohus rikub inimõigusi

Nääsi sõnul on selgelt näha Eesti kohtusüsteemi käitumise vastuolu Euroopa Inimõiguste kaitse konventsiooniga.
"Kui inimese õigusi hakatakse ikka väga konkreetselt piirama, nagu Savisaare puhul, siis tuleb kaardipakki natuke ka avada. Inimesel peab olema õigus end kaitsta ja näha, mille alusel teda kahtlustatakse, et saaks esitad ka vastuväiteid. Meile pole seda õigust tänaseni tagatud," rääkis Nääs.

Praegu võib Nääsi sõnul linnapea Edgar Savisaare kõrvaldamist ametist juba nelja kuu jooksul käsitleda eraldi karistusena ja seda olukorras, kus inimene pole veel süüdi mõistetudki.

Samuti leidis Nääs, et väide, nagu võiks Savisaar linnapeana kedagi ütluste andmisel mõjutada, on küsitav. "Need, keda taheti üle kuulata, on juba kõik üle kuulatud ja nad on andnud vande, et räägivad tõtt või riskivad valetamise korral karistusega. Minu arvates on küll mõistlik garantii arvata, et need ütlused on kindlustatud ja me ei pea enam piirama teise inimese õigust töötada," selgitas Nääs.

Kohus teeb määruse kollase meedia alusel

Nääs nentis, et teisel korral, kui Edgar Savisaare ametist kõrvaldamine jäi endiselt jõusse, kurvasta teda eriti nn Delfi argumendi kasutamine. Nääs viitas juhtumile, mil Savisaar käis kaitsepolitseiameti loal Šveitsis ja ajakirjanikud küsisid selle kohta Tallinna lennujaamas.

"Edgar Savisaar vastas talle omasel lõbusal moel, et ta käis Šveitsis šoppamas! Palun tõstke käsi, kes usub, et Savisaar käis Šveitsis šoppamas! Ta ei käinud. Ometigi me loeme viimasest kohtumäärusest seda, et kuna Edgar Savisaar käis Šveitsis shoppamas, siis pole tema elul ilmselt suurt midagi viga, ja riive, mis on praegu toimunud, pole ülemäära suur, sest Savisaare elustandard pole oluliselt muutunud, kuna Šveitsis maksavad ju asjad palju," kirjeldas kurioosumit Nääs.

Nääsi sõnul ei tea keegi veel, kes hakkab kohtus Savisaare juhtumiga tegelema, küll on aga olemas oht, et ka see kohtunik võib olla mõjutatud meedias Savisaare kohta ilmunud infost, kasvõi alateadvuse tasandil.

"Mulle ei meeldi selline olukord, kus asi viiakse avalikkuse ette, aga kui meie hakkame oma klienti avalikkuse ees kaitsma, siis meile tehakse etteheiteid. Meie kaitsme oma klienti seal, kus toimub lahing, ja kui lahing on viidud avalikkuse ette, siis me kaitseme oma klienti ka seal."   
 

 

9 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...