AIRI VIPULKUMAR-KANSAR: Oleme kanged põhjamaa naised

"Kui naisterahvas ärritub, siis ei tohiks sellele reageerida kurjalt, vaid vastupidi, tulema kallistama ja musi tegema - sellel on palju suurem mõju!" ütleb lauljanna Airi Vipulkumar-Kansar. "Võib-olla olemegi kanged põhjamaa naised, kes teevad kõik, hambad ristis, ära ja jääbki mulje, nagu oleks kõik lihtne. Võib-olla peakski vahel sellist õpitud abitust tegema."

Pilt: Scanpix
Pere Eesti

AIRI VIPULKUMAR-KANSAR: Oleme kanged põhjamaa naised (1)

Triin Oja

"Kui naisterahvas ärritub, siis ei tohiks sellele reageerida kurjalt, vaid vastupidi, tulema kallistama ja musi tegema - sellel on palju suurem mõju!" ütleb lauljanna Airi Vipulkumar-Kansar. "Võib-olla olemegi kanged põhjamaa naised, kes teevad kõik, hambad ristis, ära ja jääbki mulje, nagu oleks kõik lihtne. Võib-olla peakski vahel sellist õpitud abitust tegema."

Lauljanna Airi Vipulkumar-Kansari arvates võiksid mehed naistesse iga päev hoolivalt suhtuda. "Abiks olla, toetada hea sõnaga, kallistusega, oleneb, kellel kes kodus on - on see siis poeg, vend, isa, mees, boyfriend," loetles ta. "Ja kui naisterahvas ärritub, siis ei tohiks sellele reageerida kurjalt, vaid vastupidi, tulema kallistama ja musi tegema - sellel on palju suurem mõju!"

Ka kodutööd, mis paljudes kodudes naiste kanda jäävad, võiksid Vipulkumar-Kansari meelest olla jagatud võrdselt. "See on ju loogiline, et mees ainult ei viska nõusid kraanikaussi ja ei lähe teleka ette lebosse, vaid võtab ka kätte ja peseb selle nõu ära. Mitte ei jää ootama, et võluväel tulevad haldjad, kes selle kraanikausist ära hävitavad," rääkis ta.

Kuigi Vipulkumar-Kansar enda ametis palgalõhega kokku puutunud pole, peab ta seda siiski oluliseks teemaks ning väitega, nagu naised oleks meestest vähem töökad, tema sõnul nõustuda ei saa. "Minu oma ema tegi varahommikust hilisõhtuni tööd," kinnitas ta. "Mehed ja naised saavad tööga täiesti võrdselt hakkama, aga naised teevad lisaks sellele veel kõike muud ka - sünnitavad, kasvatavad lapsi, koristavad, käivad poes, teevad söögid. Vaata ja imesta."

Täna kogunevad Hispaania naised esimesele üleriigilisele streigile, mille eesmärgiks on palgaebavõrdsuse ja soolise vägivallaga võitlemine. 24 tunni jooksul kutsutakse naised käest viskama kõik - portfellidest luudadeni - ning koguneda tänavatele meelt avaldama. "See on meestele hea ninanips - vaadake, kui palju jääb tegemata, kui naised sealt oma käe vahelt ära võtavad," ütles Vipulkumar-Kansar.

Ka Eesti meestele võiks sarnane asi tema hinnangul äratusena mõjuda. "Vahel vajataksegi sellist piltlikku näidet, mis tegelikult toimuks, kui naine jätakski kõik tegemata, mida ta tegelikult iga päev teeb ja mis meestele märkamatu tundub," rääkis ta.

Eesti naised on lauljanna sõnul nii tublid, et nende käes tundub kogu kodutöödekoormus lihtne. "Võib-olla ongi kanged põhjamaa naised, kes teevad kõik, hambad ristis, ära ja jääbki mulje, nagu oleks kõik lihtne. Võib-olla peakski vahel sellist õpitud abitust tegema," märkis ta.

Oma paljudest kohustustest hoolimata elavad eesti naised siiski meestest ligi 9 aastat kauem. Vipulkumar-Kansari arvates võib selle põhjus peituda pigem meeste kasvatuses ja suhtumises, et kõik emotsioonid peab enda sees hoidma. "Ja kui mees plahvatab, siis teeb ta seda juba korralikult," nentis ta. "Naised räägivad mure kohe välja, neil ei ole seda valehäbi. Mehed aga koguvad selle endasse ja siis see avaldubki mingil hetkel näiteks haigusena."

Vipulkumar-Kansar õpetab oma poegi tundeid mitte häbenema. "Olen neid kasvatanud muinasjutufilmidega, kus aidatakse, jagatakse ja kus on ilusad lõpud. Kui see toob pisara silma, siis tuleb rõhutada, et see ongi õige ja mitte häbiasi," rääkis ta. "Kindlasti ei tohi poistele öelda, et "sa oled ju mees, mehed ei nuta". Kui tõesti mingi asi liigutab, ei ole vale oma emotsioone välja näidata. Kui miski haiget teeb, tuleb sellega tegeleda ja mitte enda sisse matta."

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...