Alaveri saatus jääb sakslaste otsustada

"Praegu veel uurime, kas tema suhtes saab üleüldse kriminaalasja algatada," ütles Saksamaa riigiprokuratuuri Müncheni esimese osakonna kõneisik Anne Leiding. Praegu koguvad prokuratuur ja uurijad tõendeid, et selle pealt vaadata, kas ja kellele esitada kuriteokahtlustus. 

Pilt: Scanpix

Alaveri saatus jääb sakslaste otsustada

Toimetaja: Sandra Lepik

"Praegu veel uurime, kas tema suhtes saab üleüldse kriminaalasja algatada," ütles Saksamaa riigiprokuratuuri Müncheni esimese osakonna kõneisik Anne Leiding. Praegu koguvad prokuratuur ja uurijad tõendeid, et selle pealt vaadata, kas ja kellele esitada kuriteokahtlustus. 

Dopinguskandaalis Eestis tingimisi vangistuse saanud ja Austrias kriminaalmenetluse alt pääsenud endisel suusatreeneril Mati Alaveril jääb veel üle oodata, mida plaanivad Saksa võimud temaga teha, vahendas BNS Postimeest. "Praegu veel uurime, kas tema suhtes saab üleüldse kriminaalasja algatada," ütles Leiding.

Tema sõnul vajavad Baieri pealinnas tegutsevad riiklikud süüdistajad Alaveri vastu kriminaalasja algatamiseks kuriteokahtlustust, aga ka seda, et võimalik võimupiirkond eestlase suhtes kuuluks ikkagi Müncheni osakonnale, mis on pihtide vahele võtnud dopinguarst Mark Schmidti ja tema kuritegeliku võrgustiku. Kõike seda praegu ei ole. Ent kohtueelse menetluse puhul on selline olukord tavaline.

Siis koguvadki prokuratuur ja uurijad tõendeid, et selle pealt vaadata, kas ja kellele esitada kuriteokahtlustus. See tähendab, kas on piisav alus kedagi kuriteo toimepanemises kahtlustada ja seejärel anda ta süüdistatavana kohtu alla. Muidugi võib juhtuda ka see, et kuriteos kahtlustatavat ei anta süüdistatavana kohtu alla. Seda on juhtunud Eestiski, kui kriminaalmenetlus on lõpetatud, ehkki terve kohtueelse menetluse on oldud kahtlustatav. Kokkuvõtlikult: kohtueelne menetlus ongi see aeg, kus võimud vaatavad, kas ja kui kaugele saab kogutud tõenditega edasi minna.

Sealjuures ei ole Saksa prokuratuur isegi kujundanud seisukohta, kas Eestis lõpetatud Alaveri kriminaalasja kohtutoimiku avalikustamine mõjutaks Baierimaal käimas olevat menetlust doktor Schmidti dopinguvõrgustiku suhtes. "Ma ei saa sellele hinnangut anda," kommenteeris Leiding.

Alaveril puudub info praegusest olukorrast

Teatavasti ei pea seda suureks probleemiks Austria riigiprokuratuuri Innsbrucki osakond, mis on kaasvastutav rahvusvahelise kriminaaluurimise "Operatsioon Aadrilaskmine" läbiviimise eest. Innsbrucki osakonna kõneisik Hansjörg Mayr kordas, et seoses Alaveri puudutava süüdimõistva kohtuotsusega Eestis ei ole enam Austrias tema suhtes uurimist.

Mati Alaver ei soovinud eile sel teemal rääkida. Dopingusaagas Alaveri esindav vandeadvokaat Aivar Pilv ütles ajalejele, et nii Austriast kui ka Saksamaalt tulnud uudised on saabunud neile ajakirjanduse vahendusel. See tähendab, et ametlikku kirja välismaalt ei ole kaitsja ega kaitstav saanud. "Meile ei ole mingisugust teavet selle kohta tulnud," märkis Pilv.

Saksa dopinguajakirjanik Hajo Seppelt, kes muuseas vahendas mullu esimesena Seefeldist hargnenud dopinguskandaali, aga ka seda, et Alaveri suhtes on käimas rahvusvaheline menetlus, ütles, et tal ei ole praegu siseteavet selle kohta, mis toimub Saksa võimude ametikoridorides. "Raske öelda. Aga midagi suurt tuleb kindlasti. Suvel ilmselt," oli ta veendunud.

Väidetav Kindral Mati Alaveri puhul leppisid Austria, Saksamaa ja Eesti prokurörid kokku, et väldivad täpselt samade kuritegude menetlemist mitmes riigis korraga ning vajadusel abistavad üksteist tõendite kogumisel.

Suusatreener sai tingimisi aastasevangistuse

Eesti prokuratuur lähtus Alaveri kriminaalasjas Eestis kehtivatest seadustest ning esitas talle süüdistuse selles, mis on meil kuriteona käsitletav ehk dopingu tarvitamisele kallutamises. Suusatreener sai teo eest novembris tingimisi aastase vangistuse koos kuue kuu pikkuse katseajaga. On teada, et Alaveri vahendusel said dopinguarst Schmidti kontakti Eesti suusasportlased Karel Tammjärv ja Algo Kärp.

Eestlastest on sama juhtumiga seotud veel Andreas ja Andrus Veerpalu, kuid nende üksikasjalikumad selgitused pole avalikkuseni jõudnud. Saksa ajalehe Süddeutsche Zeitung käsutuses olevate materjalide järgi on uurijatel tõendeid, et üht Kasahstani suusameeskonna abilist kutsuti Erfurdist juhitud dopinguvõrgustikus Kindraliks. Tegemist on kõrgelt respekteeritud isikuga, kes olevat vigases saksa keeles Kasahstani suusatajale Aleksei Poltoraninile kohtumisi Saksa dopinguarstiga doktor Mark Schmidtiga kokku leppinud, kasutades selleks Soome SIM-kaarti. Isik olevat dopinguhaarangute ajal olnud päris lähedal Seefeldile Austrias, kus suusatamise maailmameistrivõistluste ajal peeti kinni peale Poltoranini ka austerlased Dominik Baldauf ja Max Hauke ning Eesti koondislased Tammjärv ja Andreas Veerpalu. On avaldatud arvamust, et tegemist on Mati Alaveriga.

Eelmise aasta detsembris esitati doktor Schmidtile ja tema neljale abilisele süüdistus organiseeritud dopingukuritegudes, lisaks süüdistatakse dopinguarsti raskete füüsiliste vigastuste tekitamises. Saksamaal toimuvas kriminaaluurimises on üle kuulatud üle 30 tunnistaja. Uurimine on algatatud 50 inimese suhtes, nende seas sportlased, arstid, hooldajad ja nende abilised. Selgub, et 23 sportlast on kasutanud dopingu tarvitamisel Erfurdis tegutsenud Schmidti abi.

Laadimine...Laadimine...