Anvelti "Punane sularaha": Mis sidus ministrit ja rahapesu kahtlusega ettevõtet?

Justiitsminister Andres Anvelti omapärased suhted suure sularahasummaga, mis ta kodus kord kaduma läks ja siis ootamatult taas välja ilmus, tekitavad järjest enam küsimusi. Kas on vaid juhus, et samal perioodil 2009. a nõustas Andres Anvelt kuritegelikku ühendusse kuulumises ja 64 miljoni eurose summa rahapesus kahtlustatud ettevõtjat?

Pilt: Scanpix

Anvelti "Punane sularaha": Mis sidus ministrit ja rahapesu kahtlusega ettevõtet? (1)

Virkko Lepassalu

Justiitsminister Andres Anvelti omapärased suhted suure sularahasummaga, mis ta kodus kord kaduma läks ja siis ootamatult taas välja ilmus, tekitavad järjest enam küsimusi. Kas on vaid juhus, et samal perioodil 2009. a nõustas Andres Anvelt kuritegelikku ühendusse kuulumises ja 64 miljoni eurose summa rahapesus kahtlustatud ettevõtjat?

Anvelt ise on viidanud, et kaduma läinud ja päevi hiljem sama ootamatult üles leitud raha puhul oli tegemist laenuga. Kuid saadud laenud tulnuks Anveltil seoses korruptsioonivastase seadusega deklareerida nii kaitseväe juhataja nõunikuna kui ka Tallinna linnavolinikuna, kellena minister 2009. a, mainitud sularahaintsidendi ajal, tegev oli.

Ministril jätkuvalt mälulünk

Minister ise pole alates eelmise aasta novembrist, mil teema meediasse kerkis, jutukamaks muutunud, jättes vastamata ka Pealinna küsimustele.

Lugu algas sellest, et novembris 2014 jõudis meediasse justiitsminister Andres Anvelti intervjuu, millest selgus, et praeguse justiitsministri kodust läks 2009. a ühe peo käigus kaduma suurem summa sularaha. Anvelt pole seni soostunud summa täpset suurust nimetama. Raha kadumise on ta taandanud mälulüngale. Juttu on olnud nii 200 000 kui ka 500 000 Eesti kroonist. Ministri sõnul olevat olnud tegu perekonna laenuga.

"Olgu öeldud, et see 2009. aasta hilissuvest pärit seik ei puuduta kuidagi minu poliitikuteed ega avalikku elu; siis, "Punase elavhõbeda" ajal polnud ma aktiivses poliitikas, ma kirjutasin raamatuid ja tegin filme," põhjendas Anvelt Facebookis mullu novembris oma sõnaahtrust. "Punane elavhõbe" on teatavasti Andres Anvelti raamat 1990ndate allilma(m)elust, millest hiljem valmis ka samanimeline film.

Justiitsministeeriumist teatati Pealinna järelepärimisele, kas Anvelt ei sooviks konkreetsemalt küsimustele vastata, et "kõnealune teema on Eesti ajakirjanduses korduvalt läbi arutatud ja selgitatud, lisakommentaare siinkohal pole".

Riigikogu liikme Priit Toobali äsja esitatud arupärimises küsitakse täpsemalt, kas Andres Anvelt pole ehk rikkunud korruptsioonivastast seadust.

"Toona, kui sündmus aset leidis, olite kaitseväe juhataja Ants Laaneotsa nõunik – kas teil oli tulenevalt toona kehtivast seadusest kohustus esitada majanduslike huvide deklaratsioon?" küsis Priit Toobal. "Miks ei kajasta teie poolt esitatud toonane majanduslike huvide deklaratsioon juhtumis mainitud sularahalaenu?"

Kuigi minister on ise väitnud, et ta ei olnud 2009. a "aktiivses poliitikas" ja ei pea seetõttu oma majandusseisu kohta avalikkusele aru andma, on tegemist leebelt öeldes pooltõega.

Nimelt täitis Andres Anvelt 2009. a, pärast lahkumist kaitseväe juhataja Ants Laaneotsa nõuniku ametikohalt, edasi Tallinna linnavoliniku kohuseid. Kui ootamatult tekkinud ja taas leitud sularahasumma puhul oli tegu laenuga, nagu Anvelt ise on viidanud, pidanuks ta selle linnavolinikuna deklareerima ka majanduslike huvide deklaratsioonis (MHD). Seal leidub rida "võlad pankadele ja teistele eraõiguslikele isikutele". Lisaks ka rida "muud varalised kohustused".

Anvelti 2010. a aprillis 2009. a kohta esitatud MHD-s me mingit sellist sularahalaenu siiski ei leia.

Kas sularaha oli seotud filmiga?

2009. a toimusid mängufilmi "Punane elavhõbe" võtted, mis valmis Anvelti samanimelise raamatu ainetel. Kui Pealinn küsis tuntud produtsendilt Kristian Taskalt, mida ta arvab Anvelti sularahaloost, väitis Taska, et on sellest peost, mille käigus raha kaduma läks, küll kuulnud. "Mind kutsutute hulgas ei olnud ja ma poleks sinna ka läinud," ütles Taska, soovimata teemat pikemalt lahata.

Tõepoolest, meediast võis pärast mängufilmi "Punane elavhõbe", mille stsenarist oli Andres Avelt, valmimist lugeda, et filmitrupp on tülli pööranud. Produtsent Kristian Taskat süüdistati palkade maksmisega viivitamises. Nördinud Taska lükkas süüdistused sealsamas ümber.

Kui tõenäoline on seega, et mingitel põhjustel läks Anvelti kodust "jalutama" filmiga mingil viisil seotud sularaha? Selle kohta Pealinna poolt esitatud konkreetsele küsimusele keeldus Andres Anvelt vastamast.

Tasub lisada, et 2009. a oli suurte sularahasummade käitlemine Eestis juba suhteliselt tavapäratu. Kuid leidus siiski ka firmasid, mis sularaha liigutamisest ühest punktist teise olid teinud suure äri. Umbes samal ajal ehk 2009. a, kui Anvelti kodust läks kaduma sularaha, oli politsei seoses rahapesu kahtlustega asunud uurima ettevõtet nimega Ateka Resource. Neljale mehele ning nende ettevõttele pandi süüks 64,2 miljoni euro ja 40 miljoni dollari pesu ja kuritegelikku ühendusse kuulumist.

Venemaalt ja Lätist kanti Ateka Tallinna kontorisse raha, misjärel konverteeriti see kas dollariteks või eurodeks, võeti siin sulas välja. Kuid süüdistus varises kohtus kokku, sest ei suudetud tõestada raha kuritegelikku päritolu. Samas leidus uurijatel versioon, et tegemist on Sergei Magnitskiga seotud rahaga. Sergei Magnitski oli jurist, kes suri Venemaal 2009. a eeluurimisvangistuses, kuhu ta oli paigutatud, süüdistatuna seotuses Hermitage Capital Managementi nimelise fondi maksupettustega. Kuid nagu öeldud, seda sidet lõpuni ei uuritud.

"Miks seda kõike tehti – miks mindi rahapesu-süüdistusega kohtusse ilma, et oleks eelkuriteost mingeidki tõendeid, selle kohta on mul versioon, mida ma ei saa tõendada," vahendas meedia firma ühe juhi Anton Geri sõnu.

Juhtunu muudavad huvitavaks Andres Anvelti sõnad ühes intervjuus, kus ta on tunnistanud: "Anton Ger tuli 2009-2010 suvi – ei, mitte tema, tuli Andrus Koch, kes oli samas teemas – kurtma, et temalt pressitakse raha välja. Küll oli rahapesu andmebüroo, küll olid erinevad politseinikud advokaatidega. Ma siis tirisin ta sinna kaitsepolitseisse ja ütlesin, et kirjuta avaldus. Ma ei oska öelda, kui palju selle inimese jutus oli tõde, aga ma tean, et oli mitu menetlust."

Paratamatult jääb õhku ka küsimus: kas polnud mitte Ateka üks, kes rahastas mõnda juhtivat sotsi, kuigi Andres Avelt ise on seda eitanud. Kogu uurimine Ateka Resource´i asjas võis olla seega kantud vaid võimuvõitlusest. Mõni konkureeriv paremerakond, kelle mõjuväljas asus nii prokuratuur kui ka politsei, vähemalt kahtlustas Ateka sidemeid sotside rahastamisega. Teisalt võis kohtusse minek olla vaid suitsukate ja asja ei tahetud lõpuni uurida, sest Atekaga oli Eestis seotud teatav ring liiga mõjukaid inimesi.

Kas Ateka toetas "Punast elavhõbedat"?

Ja isegi juhul, kui mingeid sidemeid Ateka ja sotside vahel ei eksisteerinud, jääb ikkagi küsimus: millise tagamõttega pöörduti Atekast abi ja/või nõu saamiseks just Andres Anvelti poole, kes tolleks ajaks ehk 2009. aastaks oli juba hulk aega politseist eemal. Tegemist polnud ilmselt juhusliku tutvusega, sest "Punase elavhõbeda" filmist leiame episoodilise osatäitjana ka eelmainitud Ateka töötaja Andrus Kochi nime.

Jääb ka küsimus, miks Andres Anvelt ise, vabatahtlikult oma kodust kaduma läinud ja siis välja ilmunud sularaha loost tõttas meediale intervjuud andma. Ühe võimalusena tuleb siin kõneks n-ö ennetav löök, sest esimesena kõnelejat usutakse rohkem ja üsna ilmselt oli tollest sularahajuhtumist teadjaid teisigi.

Muude küsimuste hulgas jättis Anvelt Pealinnale ka vastamata, miks asus ta ise raha kadumist uurima ega teinud seaduskuuleka kodanikuna avaldust politseile.

Igal juhul võiks aga kogu kõnealusest eeposest saada huvitava kinostsenaariumi käsikirja – poliitikute, politseinike, huvitavate ärimeeste ja suurte sularahasummade omavahel põimunud ning helladest suhetest, pealkirjaks "Punane sularaha".

AS Ateka juhti Anton Geri ei õnnestunud sellesse firmasse helistades telefonitsi tabada. Ateka Resource´i juhatuse liikme Olga Burlakova sõnul pole ettevõte Andres Anveltit ega tema filmi rahastanud. Andrus Koch ei töötavat Atekas enam alates 2011. aastast.

Mis puudutab aga Andres Anvelti osutatud abi Atekale seoses tolle juhtide kaebustega õiguskaitsjate tegevuse suhtes, siis seda Burlakova ei eitanud: "Aga mina ei saa täpsustada, kas kaposse, prokuratuurile või politseile, sest sellega tegeles teine juhatuse liige, Anton Ger. Täiendava informatsiooni saamiseks pöörduge palun tema poole, aga kindlasti mitte sellel nädalal: ta kaotas haiguse tõttu hääle."

Vandeadvokaat Tehver: tuleks anda selged ja ammendavad vastused

Ühingu Korruptsioonivaba Eesti juhataja, vandeadvokaat Jaanus Tehver on justiitsminister Andres Anvelti niinimetatud sularahajuhtumi kohta Pealinnale öelnud, et minister peaks andma seda puudutavatele küsimustele selged ja ammendavad vastused.

"Üldise seisukohana ma loomulikult leian, et kui avalikkuse ette jõuavad andmed selle kohta, et tegevpoliitiku või kõrge riigi- või kohaliku omavalitsuse ametniku valduses on olnud suuri rahasummasid, mille päritolu kohta puuduvad selged andmed, siis peaks inimene, kellele selles osas küsimusi esitatakse, andma küsimustele ka selged ja ammendavad vastused," ütles Tehver.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...