Arstide Liit: Alkoholi kättesaadavust noortele tuleb vähendada, esikohal olgu tervis, mitte aktsiisitulu!

Eesti Arstide Liit tegi avaliku pöördumise, milles juhib tähelepanu asjaolule, et alkoholipiirangute mõju on pikaajaline ega avaldu kohe, seetõttu ei ole tark tormata praegu aktsiise langetama.

Pilt: Scanpix

Arstide Liit: Alkoholi kättesaadavust noortele tuleb vähendada, esikohal olgu tervis, mitte aktsiisitulu! (1)

Toimetaja: Juuli Nemvalts

Eesti Arstide Liit tegi avaliku pöördumise, milles juhib tähelepanu asjaolule, et alkoholipiirangute mõju on pikaajaline ega avaldu kohe, seetõttu ei ole tark tormata praegu aktsiise langetama.

Eesti Arstide Liidu tegevjuht Katrin Rehemaa selgitas, et alkoholi kättesaadavus peaks olema elanikonnale rohkem piiratud. Küsimusele mida saab peale rahaga mõjutamise ehk aktsiiside tõstmise veel ära teha, vastas Rehemaa, et kolm põhipunkti mõjutavad alkoholi tarvitamist kõige enam: hind, füüsiline kättesaadavus ehk müügiaja piiramine ja reklaam ning kõige hinnatundlikumad on just lapsed ja noored.

„Seda ei ole meie välja mõelnud, see on väga pikaajalise praktika ja rahvusvaheliste uuringutega kinnitust leidnud, et need vastumeetmed tõepoolest toimivad ja pärsivad alkoholi tarbimist. Samas peavad meetmed olema komplektsed ja Eesti riik on viimasel aastal sellele teele läinud. Kindlasti ei ole üks aasta piisav, et mõõta tulemusi. Selleks, et saada hinnata mõjusid, ei tohiks neid protsesse tagasi pöörata, “ kinnitas Rehemaa

Sellest lähtuvalt toetab Eesti Arstide Liit Eesti viimaste aastate alkoholipoliitikat, mille eesmärk on vähendada alkoholi kättesaadavust eelkõige lastele ja noortele. Esikohal peab olema tervis, mitte aktsiisitulu.

„Tahame rõhutada, et mis iganes otsuseid Eesti riigis tehakse peaks vaatama neid ka tervise aspektist. See on väga oluline. Kui rahandusminister rääkis sellel nädalal, et peame ära kaotama piirikaubanduse ja samal ajal saama piisava maksutulu riigi eelarvesse, siis tervise aspekti ei puudutanud keegi. Teisest otsast võivad sellest tekkida kahjud ja kulud riigile, mis kogu positiivse ära nullivad. Me ei saa vaadata nii ühekülgselt seda teemat,“.   

Eelmisel nädalal avaldas Tervise Arengu Instituut kooliõpilaste tervisekäitumise uuringu, mis näitas, et viimase nelja aasta jooksul on kokkupuuted alkoholiga ja alkoholitarbimine noorte seas oluliselt vähenenud.

Arstkonna sõnul on meie senine alkoholipoliitika olnud mõistlik ja edukas. Eelmisel aastal sai Eesti alkoholikahjusid vähendavate piirangute kehtestamise eest Euroopa alkoholipoliitika ühenduse Eurocare auhinna ja märgiti ära Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) poolt.

Oma igapäevatöös näevad kõik arstid, kuidas alkohol kahjustab nii vaimset kui füüsilist tervist, põhjustab õnnetusi ja suurendab kuritegevust, lõhub peresid, tekitab vaesust. Ka poliitikud ja riigijuhid ei tohi sellest mööda vaadata ja teha alkoholi tarvitamist soodustavaid otsuseid.

Liit toonitab, et alkoholipiirangute mõju on pikaajaline ega avaldu kohe, seetõttu ei ole tark tormata praegu aktsiise langetama. Alkoholi tarbimine eelmisel aastal sisuliselt ei muutunud, aktsiisitõus ja piirikaubandus seda hüppeliselt ei kasvatanud. Alkoholitootjadki on nüüd aru saanud, et kõrgem hind ei pane eestlasi rohkem jooma.

„Aktsiisi langetamine ei pruugi tuua oodatud tulu, küll aga suurendada alkoholi joomisest põhjustatud kahjusid – nii tervisele kui riigieelarvele. Soomes viis alkoholiaktsiisi langetamise katse 2004. aastal alkoholi tarbimise ja sellest tingitud suremuse ning muude kahjude märkimisväärse suurenemiseni. Alkoholiaktsiisi langetamine on lühinägelik ja rahva tervist kahjustav otsus,“ toodi liidu pöördumises välja.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...