Artur Talvik: VEB Fondiga seotud riigivõimu käitumine rajas teed Danske panga afäärile

"Minu arvates just VEB Fondiga seotud afääri riigivõimu käitumine on viinud nii kaugele, et on saanud võimalikuks ka Danske panga suur afäär," tõdes riigikogulane Artur Talvik.

Pilt: Scanpix

Artur Talvik: VEB Fondiga seotud riigivõimu käitumine rajas teed Danske panga afäärile (2)

Toimetaja: Moonika Tuul

"Minu arvates just VEB Fondiga seotud afääri riigivõimu käitumine on viinud nii kaugele, et on saanud võimalikuks ka Danske panga suur afäär," tõdes riigikogulane Artur Talvik.

"Minu arvates selle seaduseelnõuga me tahame öelda kogu Eesti rahvale, et me ei ole nõus kõrgema riigivõimu susserdamisega, me ei ole nõus sellega, et riigivõim võib lubada endale kuritegelikku tegevust, ja me tahame moraalselt seda hukka mõista. Minu jaoks see eelnõu on tähtis ka sellepärast, et kõik me teame täna, et n-ö Danske panga skandaal on õhus. Minu arvates just VEB Fondiga seotud afääri riigivõimu käitumine on viinud nii kaugele, et on saanud võimalikuks ka Danske panga suur afäär," rääkis Talvik riigikogus.

"Me imestame vahest, et miks Eesti ärikultuuris üritatakse igasuguseid imelikke skeeme läbi viia ja imelikke mahhinatsioone läbi viia, aga me ei mõtle selle peale, et ärikultuur teeb seda sellepärast, et kõrgem riigivõim on endale lubanud samasuguseid mahhinatsioone ja samasuguseid mitteausaid tehinguid."

Teatud ettevõtjate rahadega päästeti Eesti kroon ja Eesti pangandussüsteem üheksakümnendate alguses, aga nendelt ettevõtjatelt põhimõtteliselt rööviti see raha, rääkis Talvik. "Siinkohal tahaks tsiteerida õigusteadlane Lasse Lehist, kes tegi ka Riigikontrollile VEB Fondi auditi jaoks õigusliku hinnangu, ja ta on öelnud: "Kogu see kaitsetaktika riigi poolt on üles ehitatud sellele, et justkui Venemaa võttis raha panga klientidelt ära. Venemaa ei võtnud raha panga klientidelt ära, Venemaa võttis raha ära konkreetselt kahelt pangalt ning seepeale võtsid need kaks panka ära raha oma klientidelt Eesti Panga kaasabil ja riigikogu tolleaegse otsuse kaudu. Siit tulebki Eesti riigi vastutus, kui Eesti riik omal ajal legaliseeris pangaröövi – tavaliselt peame pangaröövi all silmas seda, et pangast röövitakse raha, siin röövis pank oma klientidelt raha, aga see sõna sobib ka siin kasutada. Kui Eesti riik riigikogu otsusega selle 1993. aastal legaliseeris, siis riik peab ka vastutama ja need tagajärjed kompenseerima.""

Peale kompenseerimise tuleb Talviku hinnangul leida üles ka VEB Fondi skeemide peamised arhitektid. "Ja vabandagu arhitektid, päris arhitektid minu ees sellise sõna kasutamist sellises kontekstis. Ja mida tehti 32 miljoni dollari eest, mis vahepeal ikkagi Vnešekonombankist välja võeti, kasutades väga huvitavaid skeeme?"

Talvik tsiteeris AS Saare Kaluri juhatajat Tiit Sarapuud. "Tuletan meelde, et Saare Kalur ja Tiit Sarapuu on ühed need, kes võiksid seda kompensatsiooni saada. Tiit Sarapuu ütles: "Ma ei eelda, et riik selle raha meile kohe välja maksab. Tehku seda kasvõi kümne aasta jooksul või asendagu muu varaga. Andku siis kasvõi aukiri kõikidele aktsionäridele – Eesti panganduse päästmise eest –, mitte ärgu sõimaku spekulantideks." Niisiis, veel kord tagasi tulles alguse juurde: meil on suurepärane võimalus n-ö üks moraalne hukkamõist teha kogu varasemale susserdavale riigijuhtimisele ja tehtagem siis seda. Aitäh!"

2 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...