Arvamusfestivalil näeb rändnäitust puidust kui tulevikumaterjalist

Paides arvamusfestivalil avatakse täna rändnäitus pealkirjaga "Bioajastu – puidust tulevik", mis tutvustab, kuidas tulevikutehnoloogiad võimaldavad puidu abil keskkonnajalajälge vähendada.

Pilt: Scanpix

Arvamusfestivalil näeb rändnäitust puidust kui tulevikumaterjalist

Toimetaja: Kairi Ervald

Paides arvamusfestivalil avatakse täna rändnäitus pealkirjaga "Bioajastu – puidust tulevik", mis tutvustab, kuidas tulevikutehnoloogiad võimaldavad puidu abil keskkonnajalajälge vähendada.

Puit suudab asendada naftast valmivaid tooteid igapäevaelus, ja seda kosmeetikast kuni autodeni, teatas Eesti Metsaselts. Väljapanek toob välja puidu arengu verstapostid minevikust ja tänapäevast. Haridus- ja teadusminister Mailis Repsi sõnul on oluline õpetada laps loodust ja ümbritsevat elu tundma, vahendas BNS.

"Loodust usaldav laps julgeb ringi liikuda, katsetada, küsida ja eksida. Kui laps on saanud tunda rõõmu looduse üle, siis suhtub sellesse ka säästvalt. Kindlasti sobib avatav näitus igas vanuses vaatajale ja aitab sellele eesmärgile kaasa," ütles Reps. "Puiduga seotud erialad on õppeasutustes muutumas üha populaarsemaks, mida toetab valdkonna üha kasvav potentsiaal. Vajame Eestis üha enam puidu ja metsanduse spetsialiste, kes oskavad veelgi enam puidule väärtust luua."

"Puidust saab teha pea kõike, mida täna tehakse taastumatutest loodusvaradest. Puidust on võimalik valmistada riideid, kütust, pakendeid, maju ja autosid. Inimkonnale piisab ühest planeedist, kui kasutame oma ressursse targalt ja taastuva loodusvarana on puidul maailmas tohutu potentsiaal," ütles TTÜ puidutehnoloogialabori juhataja Jaan Kers, kelle sõnul on puit tulevikumaterjal, millega on võimalik asendada fossiilseid materjale ning säästa keskkonda. "Bioressurssidest siiski ei piisa, et asendada transpordis kasutatavaid kütuseid ja lahendada energeetikaprobleeme. Jätkusuutlike energeetikalahenduste osakaalu tuleb järjepidevalt suurendada nii töötlevas tööstuses, transpordis, elamuehituses ning avalike hoonete ja kodumajapidamistepoolses tarbimises. Tuleviku biomajanduses võidavad need, kes säilitavad ja suurendavad oma süsinikuvarusid, mullas, kasvavas metsas ja puidupõhistes toodetes."

"Vastupidiselt levinud arvamusele on puit väga intelligentne, kõrgete konstruktiivsete omadustega, kergesti töödeldav ja seega tuleviku materjal, mis tänu meie üha suurenevatele teadmistele on  maailmas tegemas võidukäiku. Looduskeskkonda väärtustava rahvana võiksime kaasaegset puitu kasutada linnaruumis märksa nutikamalt – kõrghoonetest väikevormideni," märkis kunstiakadeemia arhitektuuriteaduskonna nooremteadur Sille Pihlak.

Näitusel saab näha, milliseid võimalusi pakub puit kui tulevikumaterjal looduskeskkonnale ja inimesele. Külastaja saab ise katsetada, kuidas üks või teine otsus mõjutab Maa kliimat, keskkonda ja ressursse: millised on globaalsed megatrendid, kuidas tarbida targalt, jäätmeid tekitamata, milliseid ja kui väikestest puiduosadest on võimalik tooteid valmistada, millised on tuleviku ametid, kuidas näeb Eesti mets välja läbi virtuaalprillide ja nii edasi.

Näitus läbib alates reedest kuni 14. oktoobrini kõik Eesti maakonnad. Näitusega on oodatud tutvuma koolid, pered, kollektiivid ja linnarahvas. Näitus külastamine on tasuta. Eesti Metsaseltsi korraldatud näituse on kokku pannud Soome teaduskeskus Pilke.

Laadimine...Laadimine...