Autorollo kadunud miljon: asjaosaline tehingu detaile ei mäleta

Täna andis Autorollo kriminaalprotsessil tunnistusi firmade vastuolulise kuulsusega likvideerija Hillar Talts, kes kohtule väitis, et kuigi vastav leping on must-valgel olemas, mingit miljonit krooni ta Autorollost sularahalaenuna välja ei viinud ja tema allkiri laenulepingul on võltsitud. Varem on mees aga öelnud, et mingi rahaliikumine siiski võis toimuda. 

Pilt: Scanpix

Autorollo kadunud miljon: asjaosaline tehingu detaile ei mäleta (1)

Virkko Lepassalu

Täna andis Autorollo kriminaalprotsessil tunnistusi firmade vastuolulise kuulsusega likvideerija Hillar Talts, kes kohtule väitis, et kuigi vastav leping on must-valgel olemas, mingit miljonit krooni ta Autorollost sularahalaenuna välja ei viinud ja tema allkiri laenulepingul on võltsitud. Varem on mees aga öelnud, et mingi rahaliikumine siiski võis toimuda. 

Tänasel kriminaalprotsessil, kus pankrotikuriteos on kohtu all pankrotistunud veofirma Autorollo omanik Väino Pentus ja teda abistanud advokaat Siim Roode, püüti jälile saada miljoni krooni kadumise mõistatusele Autorollo kassast. Eeluurimisel ei ole küsimus, miks, kes ja kuhu Autorollost 2009. a miljon krooni sularaha ära viis, vastust saanud – nagu on vastuseta paljud teised küsimused, mis seonduvad Autorollo varast tühjaks kantimisega.

Võltsallkiri laenulepingul?

Muuhulgas on vaatamata aastaid kestnud kriminaaluurimisele ja nüüd juba pikalt vindunud kriminaalkohtuistungitele välja selgitamata, kuhu kadus ettevõttest sadu tuhandeid eurosid välja võetud sularaha aastatel 2008, 2009, 2010 ning kes sellest kasu said. Samuti on välja selgitamata, kes sai tegelikult kasu Autorollost vara ehk veokite-haagiste väljakantimisest 2010. aastal ja hiljem.

Mäletatavasti oli pankroti künnisel veofirma Autorollo andnud tol hetkel likvideerimisel olevale OÜ Est-Trade Groupile 30. septembril 2009 heldet laenu, miljon krooni. See jättis mulje, nagu oleks tegeletud pankroti künnisel ettevõtte kassa tühjaks kantimisega. Sularaha üleandmise kohta on säilinud selle kättesaamise order Est-Trade Groupi tollase juhatuse liikme Hillar Taltsi allkirjaga. Kuid mees eitas täna kohtus kategooriliselt, et tegu oleks tema allkirjaga. Tõsi, pikalt prokurör  ja kohus, rääkimata kohtualuste kaitsjatest, Taltsi täna ei piinanud. Mees jättis niigi räsitud mulje – kaelas on tal kohtu poolt varasemate pattude pärast antud ärikeeld ja lisaks pankrott eraisikuna.

"Ma ei oska enda allkirja seal laenulepingul selgitada," ütles Talts kohtule miljonilepingu kohta. "Laenu ma küsinud Autorollost ei ole."

Samas tunnistas mees, et allkiri laenulepingul on tõepoolest tema allkirja sarnane. Lisaks võttis Talts omaks, et mingeid läbirääkimisi Autorolloga võis ta kunagi olla pidanud, kus oli teemaks ka laenu küsimine Autorollolt Est-Trade Groupile, kuid raha tegelikult tema väitel ei liikunud. Detsembris 2012 oli Hillar Taltsi mälu parem kui nüüd kohtu ees: siis on ta Äripäevale Autorollo miljoni kohta öelnud, et "see oli võlgnevuste tasumiseks, nagu laen tavaliselt kipub olema."

Taltsi näol on tegemist perspektiivitute või majandusraskustesse sattunud äriühingute „hauakaevaja“ ehk nende likvideerijaga. Enda sõnul on ta seetõttu asunud vähemalt sajakonna ettevõtte juhatuses ja ei suuda seetõttu kõiki Est-Trade Groupiga seotud detaile meenutada.

Samamoodi nagu Talts, on eitanud enda allkirja Autorollost saadud laenulepingul ka Venemaa tegutsev ettevõtja Roman Moissejev, kes olevat saanud hingevaakuvast veofirmast kaks miljonit krooni laenu. Seegi raha on kadunud nagu mutiauku ja kes selle mitte just väikese summa otse öeldes ära varastas – sellele küsimusele pole eeluurimine samuti vastust leidnud.

Rida vastuseta küsimusi

Tegelikult võivad vastused küsimused, kuhu kadus Autorollost suur kogus sularaha, siiski olemas olla, kuid  veofirma üks peamisi võlausaldajaid Teet Järvekülg on prokuratuurile kogu aeg ette heitnud (poliitilist) kallutatust ja soovimatust asjaga süvitsi tegeleda. Varem on püüdnud pankrotitoimkonna esindajad prokuratuuri tähelepanu juhtida kahtlustele, et Autorollos võis toimuda suuremat sorti rahapesu, mida kinnitavad ka helded sularahalaenud kummalise taustaga isikutele. Kuid menetlust rahapesu osas pole prokuratuur pidanud vajalikuks algatada. Autorollo pankrotitoimkonna esindajad on sisuliselt väitnud, et lugupeetavad, sh parlamendis ja ministritoolil istunud inimesed Reformierakonnast on õiendanud musta rahaga ja majandanud varidirektoritena, kuid ametlikeks süüdistusi pole prokuratuur peale Väino Pentuse ja Siim Roode rohkem kellelegi esitanud.

Prokuratuur on meedias viidanud, et pankrotikuriteo kahtlustust on keeruline esitada isikutele, kes firma maksejõuetuks muutumise ajal ei kuulunud juriidilises mõistes ettevõtte juhtkonda. See oli ka väidetavalt põhjus, miks prokuratuur ei soovinud Keit Pentus-Rosimannust ja tema abikaasat Rain Rosimannust süüpinki tuua.

Autorollo võlausaldajad olid Teet Järvekülje sõnul vähemalt 2014. a suveni arvamusel, et süüdistus esitatakse siiski ka Rain Rosimannusele, kes oli suunanud advokaat Siim Roode oma äiale Väino Pentusele toeks, kui Autorollo majandusraskustesse sattus.

Autorollos toimus teatavasti rida kummalisevõitu tehinguid suurte sularahasummade liigutamisest veokite kantimiseni teise firmasse. Autorollo ühe võlausaldaja Teet Järvekülje sõnul olid ikkagi Rain Rosimannus ja advokaat Siim Roode need, kes Autorollo skeemid välja mõtlesid, mitte aga veofirma eakas omanik Väino Pentus.

Kui praegu pooleli olevas kriminaalprotsessis pole Pentus-Rosimannuste poliitpaarile süüdistust esitatud, siis juba varem alanud tsiviilasjas on mõlemad siiski vastutavaks tunnistatud. Kuigi Reformierakonna tuntud poliitik Keit Pentus-Rosimannus on eitanud osalemist pankroti künnisel Autorollot puudutavates juhtmisotsustes ja/või tehingutes, tunnistas tänavu juuni lõpus ringkonnakohus siiski Keit Pentus-Rosimannuse Autorollo juhtumis Rain Rosimannuse kõrval kaasvastutajaks ning ta astus seepeale välisministri ametist tagasi.

Kokku mõistis ringkonnakohus Autorollo kasuks välja 227 680,84 eurot, sellest 39 772,9 eurot viivistena. Seejuures mõistis ringkonnakohus tütarfirma asutamisega tekitatud kahjudega seotud nõude rahuldamiseks Siim Roodelt, Rain Rosimannuselt, OÜ-lt Roode & Partnerid, NJORD Advokaadibüroo OÜ-lt ja Keit Pentus-Rosimannuselt solidaarselt välja kahjuhüvitise 163 817,67 eurot. Sellele lisaks ka viivise 34 673,92 eurot ning viivise põhinõudelt alates 1. juulist kuni kohustuse täitmiseni.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...