BORISS DUBOVIK: Iga Tallinna maja on monument siin elavatele inimestele

"Tallinnas on säilinud gooti stiilis aknad, renessansi stiilis ja baroksed aknasambakesed – need on uunikumid, nagu majade fassaadidki," lausus Tallinna päeval linnalt vapimärgi saanud tuntud muinsuskaitsja Boriss Dubovik. "Suurem osa sellest kõigest on eravalduses, kuid me ei saa lasta seda kõike lammutada. See on meie ajalugu!"

Pilt: Albert Truuväärt

BORISS DUBOVIK: Iga Tallinna maja on monument siin elavatele inimestele

"Tallinnas on säilinud gooti stiilis aknad, renessansi stiilis ja baroksed aknasambakesed – need on uunikumid, nagu majade fassaadidki," lausus Tallinna päeval linnalt vapimärgi saanud tuntud muinsuskaitsja Boriss Dubovik. "Suurem osa sellest kõigest on eravalduses, kuid me ei saa lasta seda kõike lammutada. See on meie ajalugu!"

Eelmisel kolmapäeval, Tallinna päeval andsid volikogu esimees Tiit Terik ja linnapea Mihhail Kõlvart raekojas üle Tallinna vapi- ja teenetemärgid. Vapimärgi said Boris Dubovik ja armastatud zooloog Aleksei Turovski. "Eriline tunne on autasustada inimesi, kelle teod ilmestavad praegu Tallinna ja kellest sõltub ka pealinna tulevik," ütles Kõlvart. "Olulised märksõnad tänapäeva maailmas on koostöö, sõprus ja toetus, ning heameel on tõdeda, et autasustatud neid märksõnu ka järgivad. Meie suuremad otsused ja tegevused peavad olema suunatud tulevikku, silmas pidades mitte homset ja ülehomset, vaid 20-50 aasta perspektiivi."


Vanalinn aina enam korras


Üks vapimärgi saajatest, muinsuskaitsja Boriss Dubovik hoolitseb selle eest, et Tallinna minevik oleks alles ka tulevikus. "Meie vanalinn on monument kõikidele inimestele, kes on Tallinnas  elanud. Ja iga maja kõneleb siin inimeste lugusid, kirikud täpselt samuti," nentis ta.
Duboviku sõnul on tema juhitaval muinsuskaitse osakonnal tänu linna rahale õnnestunud nii mõndagi korda saata. "Linna eelarves on muinsuskaitse jaoks olnud juba aastaid ikka väga suured investeeringud," rääkis ta. "Meenutame, et tegime korda bastionikäigud ja restaureerisime Neitsitorni. Tegime korda linnamüüri lõike, praegu on juba peaaegu kõik linnamüüri tornid  ehk 99% neist korda tehtud ja ka rahvale uudistamiseks avatud. Peaaegu kogu muinsuskaitsetöö on linnas tehtud linnarahva maksuraha eest."


Turovski sõnul on talle väga tähtsad tervishoid ja loodushoid, üle kõige aga haridus ja kasvatus, milles tasub loomadelt õppust võtta. "Haridus ja kasvatus on aluste alus," tõdes ta. "Ja loomad õpetasid mulle, kui tähtis see on. Meie lastest ei saa mingil juhul asja, kui me ei kasvata neid õigesti, kui me ei saa nendega korralikku kontakti. Emane rebasepoeg peab kogu oma hariduse saama hiljemalt augusti alguseks, kui ta lahkub ema juurest. Kui  haridust kätte ei saa, siis klassi kordama jääda pole võimalik, ta sureb lihtsalt ära. Loomad ei tee järglastele haiget. Ema keelab nii, et pojad satuvad sellest vaimustusse."


Haridus kõige olulisem


Turovski käib ka ise koolides õpilasi harimas, et need paremini loomi tunneksid ja loodusest rohkem hooliksid. Tema sõnul on Eestis väga suur probleem metsade liigne raie. "Meie suured metsad nagu Alutaguse jt kahanevad praegu hirmuäratavalt," lausus ta. "Jah, ametlikult on meil ikka kokku üle 50 protsendi alast metsa all, aga tegelikult on metsakooslusi alles juba tublisti alla selle. Ilmselt see trend ei kao kuskile, otse vastupidi, võib-olla rõhutakse veelgi rohkem selle peale, et metsa tuleb hinnata tihumeetrites. Kui me ütleme, et metsa väärtus on see, et me teeme temast tselluloosi ja tualettpaberit, siis on tegemist looduse vägistamisega."
Austasustatuid tervitas peaminister Jüri Ratas.

 

Tallinna teenetemärgi said Jaak Uudmäe ja toidupanga juht Pieter Boerfijn


Tänavu said Tallinna teenetemärgi EELK Tallinna Toompea Kaarli koguduse õpetaja ja juhatuse liige Jaak Aus, toidupanga tegevjuht Pieter Boerefijn, säästva renoveerimise infokeskuse juhatuse liige, ürituse Ökomäss korraldaja Tarmo-Andre Elvisto, Eesti juudi kogukonna esinaine, vandeadvokaat Alla Jakobson, tõlkija ja kirjastuse Varrak peatoimetaja Krista Kaer, lasteaia Õunake erirühma õpetaja Jaana Kamla, ITK keskhaigla õendus- ja hooldusabikliiniku direktor Eve Karmo, helilooja ja pedagoog Tõnu Kõrvits, Lasnamäe sotsiaalkeskuse juhataja Ivika Kärner, botaanikaaia metoodik Urmas Laansoo, volikogu liige Ants Leemets, LTK psühhiaatriakeskuse juhataja Andres Lehtmets, PLMF direktor, ooperilaulja Pille Lill, Tallinna maratoni ja Tallinna sügisjooksu peakorraldaja Mati Lilliallik.


Samuti linnakantselei finantsjuht Tiiu Maido, ajakirjanik, tõlkija ja toimetaja Nelli Abašina-Melts, Lepatriinu lasteaia direktor Tiiu Parbus, Rõõmukuulutuse fondi tegevsekretär Niina Pavlova, Eesti jalgpalliliidu president Aivar Pohlak, linna kommunaalameti teeregistriosakonna juhataja Inga Raadik, kaitseväe orkestri ülem ja peadirigent Peeter Saan, perekonnaseisuameti osakonnajuhataja Ingrid Sarevet, Tallinna ülikooli professor Helen Sooväli-Sepping, olümpiavõitja Ivar Stukolkin, Linnamäe Vene lütseumi matemaatikaõpetaja Svetlana Ševtšenko, sotsiaalhoolekande ja terviseosakonna juhataja Uku Torjus, olümpiavõitja Jaak Uudmäe, TLT trammiteenistuse direktor Andres Vään ja linnakantselei konsultant Priit Willbach.

Laadimine...Laadimine...