Briti minister tahab Eestiga arutada transpordiühendusi Brexiti järel

Briti transpordiminister tahab Eestiga arutada, kuidas tagada lennu- ja maanteeühendus riikide vahel ka siis, kui tuleva aasta kevadel peaks toimuma niinimetatud leppeta Brexit.

Pilt: Scanpix

Briti minister tahab Eestiga arutada transpordiühendusi Brexiti järel

Toimetaja: Moonika Tuul

Briti transpordiminister tahab Eestiga arutada, kuidas tagada lennu- ja maanteeühendus riikide vahel ka siis, kui tuleva aasta kevadel peaks toimuma niinimetatud leppeta Brexit.

"On kõikide liikmesriikide, Euroopa Liidu ja Ühendkuningriigi huvides, et lennuühendused ja maanteetransport jätkuksid pärast seda, kui Ühemdkuningriik on EL-ist lahkunud," kirjutas Suurbritaannia transpordiminister Chris Grayling majandus- ja taristuminister Kadri Simsonile. Grayling tõi esile, et Briti valitsuse niinimetatud valge raamat näeb ette, et riigi eesmärk on sõlmida EL-iga leping, mis tagab jätkuva vaba lennunduse ning ligipääsu maanteedele nii EL-is kui ka Ühendkuningriigis, vahendas BNS.

"Olen igati kindel, et transpordilepe EL-i ja Ühendkuningriigi vahel sõlmitakse – see on Ühendkuningriigi eelistatud tulemus. Siiski on meil kohustus teha plaan ka alternatiivi puhuks," kirjutas Grayling.

Seetõttu tegigi Ühendkuningriigi transpordiminister Simsonile ettepaneku, et kahe riigi ministeeriumite esindajad võiksid kohtuda, et arutada praktilisi muudatusi, mis võivad olla vajalikud, et jätkata olemasolevaid lennuühendusi ning maanteetranspordi korraldust juhul, kui peaks toimuma leppeta Brexit.

Briti peaminister Theresa May on kinnitanud, et kuni Suurbritannia on EL-i liikmesriik, täidab riik kõiki enda kohustusi. Nii rõhutas ka Grayling, et ei taha mingil juhul õõnestada suurepäraseid maantee- ja lennutranspordi suhteid, mille EL ja Suurbritannia paljude aastate vältel välja arendanud on.

"Meie ühine eesmärk peaks olema pakkuda kindlustustunnet meie maantee- ja lennutranspordi ettevõtjatele ning tarbijatele, et igal juhul jätkuvad kahe riigi vahel maantee- ja lennuühendused," kirjutas Ühendkuningriigi transpordiminister.

Grayling märkis ka, et Suurbritannia soovib pidada otseseid tehnilisi kõnelusi Briti lennuameti ja Euroopa Lennundusohutusameti (EASA) vahel, et kindlaks teha, et varuplaanid on omavahel vastavuses. Ministri sõnul tahab riik kokku leppida korra, mis kehtiks lennundusohutusele, kui peaks juhtuma leppeta Brexit.

Seda on Graylingi sõnul vaja muuhulgas selleks, et Ühendkuningriik ja Eesti saaksid teineteise lennufirmasid tunnustada. "Oleksin tänulik teie koostöö eest, toetamaks selle teoks saamist," kirjutas Briti minister Simsonile EASA-ga soovitava leppe kohta.

Eelmisel aastal kasutas Ühendkuningriigi ja Eesti vahelisi lennuühendusi enam kui 130 000 reisijat, kusjuures Graylingi andmetel kulutasid Briti elanikud Eestisse lennukiga reisides siin enam kui 33 miljoni teurot.

Laadimine...Laadimine...