Danske Eesti filiaali kaudu liikus ühes aastas 30 miljardit dollarit

Ajalehe Financial Times andmetel leidis sõltumatu juurdlus, et Danske panga Eesti filiaali kaudu liikus ainuüksi ühe aasta jooksul ligi 30 miljardi dollari ulatuses Venemaalt ja mujalt endisest Nõukogude Liidust pärit raha

Pilt: Scanpix/ Illustreeriv pilt

Danske Eesti filiaali kaudu liikus ühes aastas 30 miljardit dollarit (5)

Toimetaja: Moonika Tuul

Ajalehe Financial Times andmetel leidis sõltumatu juurdlus, et Danske panga Eesti filiaali kaudu liikus ainuüksi ühe aasta jooksul ligi 30 miljardi dollari ulatuses Venemaalt ja mujalt endisest Nõukogude Liidust pärit raha

Tegemist on Danske panga poolt tellitud raportiga, mille on koostanud konsultatsioonifirma Promontory Financial ning mille mustandiga õnnestus Financial Timesi ajakirjanikel tutvuda, vahendas BNS rahvusringhäälingu uudisteportaal.

Järeldused tekitavad palju küsimusi selle kohta, kui palju ja millal teadis Danske panga juhtkond, kuivõrd suures ulatuses liikus raha läbi väikese Eesti filiaali. Skandaali tekitanud tehingud toimusid aastatel 2007-2015 ning kõrgperioodiks oli 2013. aasta, mil Danske Eesti filiaali mitteresidentidest klientide hoiused ulatusid ligi 30 miljardi dollarini. Tehinguid toimus sellel aastal ligi 80 000.

Seni on räägitud, et summaks oli 8,5 miljardit dollarit.

"Meil tuleb välja selgitada, kas ja millised riiklikud instantsid on Danske juhtumi puhul ebaefektiivselt töötanud," on öelnud peaminister Jüri Ratas. "Samuti saada selgus, kui laialdane on rahapesu probleem Eesti krediidiasutustes laiemalt. Teadlikult toime pandud ebaseaduslike tegevuste ilmnemisel tuleb selgelt vastutada ka Eestis kasumit teeninud pankadel."

"Samal ajal, kui prokuratuur tuulas läbi Keskerakonna kontorit ja ajas taga Savisaart, tegeleti sisuliselt teise-kolmanda sordi asjaga, mis pole tänaseni mitte midagi andnud, jäeti rahvusvaheline skandaal tähelepanuta," kommenteeris õigusteadlane ja poliitik Igor Gräzin riigiprokuratuuri tegevust seoses Danska panga rahapesu uurimisega. "Selle taga on tapetud inimesed, selle taga on veri. Eesti prokuratuur teadis seda."

"Laiem avalikkus võib-olla ei taju, et meile on ilmselt jäänud tegemata hulk välisinvesteeringuid, sest meie rahvusvaheline maine seoses rahapesukahtlustega on nüüd nagu on," kommenteeris pangandustegelane Erkki Raasuke.

 

LOE KA:

Karilaid nõuab aru: miks ei võetud Danske rahapesujuhtumis ette vajalikke samme?

Ratas: peame välja selgitama, kas ja millised riiklikud instantsid on Danske juhtumi puhul ebaefektiivselt töötanud

Igor Gräzin Danske rahapesust: prokuratuur teadis, et selle taga on tapetud inimesed, kuid ei hakanud uurima

KUS ON RAHAPESU RISTIISAD: Kas ohjeldamatut rahapesu soosis poliitikute ja prokuratuuri pimesikumäng?

 

 

5 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...